KGHM na dużym plusie

Pomimo niepewnej sytuacji makroekonomicznej w pierwszym kwartale 2022 roku KGHM wypracował najwyższy w historii zysk (EBIDTA). Wyniósł on 3133 mln zł i był o 20 proc. większy w stosunku do zysku wypracowanego w trzech pierwszych miesiącach roku ubiegłego. To wynik konsekwentnej realizacji strategii i optymalizacji działań na poziomie operacyjnym. Koncern przedstawił też Raport Zintegrowany za 2021 rok.
 KGHM na dużym plusie
/ fot. kghm.pl

Dobre wyniki finansowe wynikają ze wzrostu produkcji i sprzedaży miedzi płatnej o 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyższą produkcję koncern osiągnął dzięki wzrostowi dostępności wsadów obcych, np. złomu, większej dyspozycyjności ciągów technologicznych w KGHM Polska Miedź S.A. oraz wzrostowi produkcji miedzi w zakładach zagranicznych: w Sierra Gorda i kopalni Robinson.

KGHM może poszczycić się najwyższym w skali świata wzrostem produkcji. Spółka utrzymała również stabilny poziom kosztów. Konsekwentnie realizuje też przyjętą strategię. Inwestuje w zeroemisyjne źródła energii, w tym małe elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe oraz technologie wodorowe.

 

Pomoc Ukraińcom

Spółka zaangażowała się w pomoc uchodźcom oraz osobom pozostającym w napadniętym kraju. Koncern m.in. przyjął do swych ośrodków uzdrowiskowych ukraińskie rodziny oraz przekazał łóżka, materace, a także niezbędny sprzęt organizacjom pomagającym bezpośrednio uchodźcom. W Lubinie uruchomił Centrum Pomocy dla Ukraińców oraz sfinansował transport leków dla ukraińskich szpitali.

 

Szacunek dla praw pracowniczych

Wraz z prezentacją wyników finansowych za pierwszy kwartał 2022 roku KGHM przedstawił Zintegrowany Raport za ubiegły rok. Raporty tego typu zawierają informację na temat wszystkich ważnych aspektów funkcjonowania dużych przedsiębiorstw i grup, w tym dane dotyczące pracowników i relacji panujących w organizacji.

KGHM w roku 2021 zatrudniał przeszło 18 000 pracowników, a w całej grupie KGHM pracowało 34 286 osób. W stosunku do roku 2020 zatrudnienie w koncernie nieznacznie wzrosło. W relacjach z pracownikami spółka kieruje się zdefiniowanymi i jasno wyartykułowanymi zasadami. Jedną z nich jest poszanowanie praw pracowników do zrzeszania się w organizacjach pracowniczych i związkach zawodowych oraz do prowadzenia negocjacji zbiorowych. Niemal we wszystkich spółkach grupy, również w tych zagranicznych, działają sformalizowane organizacje zakładowe. Ze związkami zawodowymi zarząd prowadzi dialog, w wyniku którego m.in. osiągnięto porozumienia w sprawie kształtowania płac i świadczeń pracowniczych. Podstawowym punktem porozumienia był protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. podwyższający m.in. od 1 stycznia stawki płac zasadniczych o 5,2 proc. Warto podkreślić, że KGHM jako jeden z niewielu koncernów działających w Polsce może poszczycić się posiadaniem Zbiorowego Układu Pracy.

W styczniu 2022 roku związki zawodowe i zarząd ponownie uzgodniły warunki kształtowania się płac i świadczeń pracowniczych w koncernie, w tym protokół dodatkowy do ZUZP. W wyniku osiągniętego porozumienia nastąpił m.in. wzrost miesięcznych stawek płac zasadniczych o 10 proc.

 

BHP na najwyższym poziomie

2021 rok spółka rozpoczęła ze Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy. Wyróżnienie przyznaje Komisja Wyboru Liderów Bezpiecznej Pracy działająca przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB) na okres 2 lat. KGHM złotą kartę uzyskuje nieprzerwanie od 2002 roku, co świadczy o wysokich standardach z zakresu bezpieczeństwa pracy. Ich utrzymanie nie byłoby możliwe bez wprowadzenia i kontynuowania programów z zakresu BHP. W 2021 roku koncern realizował m.in. długoterminową wizję „Zero wypadków z przyczyn osobowych i technicznych, zero chorób zawodowych wśród naszych pracowników i kontrahentów”, a także Program „Think About Consequences” (Poprawy Bezpieczeństwa Pracowników) oraz Program niwelujący najczęstsze zagrożenia w bezpieczeństwie pracy poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii zgodnie z zaktualizowaną strategią spółki do roku 2023. W koncernie działa też Rada Bezpieczeństwa Pracy, w której skład wchodzą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej oraz zakładowi społeczni inspektorzy pracy. W efekcie działań z zakresu BHP liczba wypadków (bez tych wynikłych z przyczyn naturalnych) spadła ze 194 do 150. Około 96,4 proc. z nich miało charakter lekki.

 

 

KGHM ZANAM – Pracodawca Przyjazny Pracownikom

W 2021 roku spółka należąca do grupy KGHM ZANAM uzyskała nagrodę „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” w konkursie wyjątkowym, w którym nagrody za szczególne przestrzeganie praw pracowniczych oraz podejmowanie działań na rzecz pracowników przyznają pracodawcom pracownicy zrzeszeni w organizacjach zakładowych „S”. Aplikacje organizacji są weryfikowane przez kapitułę konkursu. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.


 

POLECANE
PiS przypomniało wypowiedź Rafała Trzaskowskiego ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej Wiadomości
PiS przypomniało wypowiedź Rafała Trzaskowskiego ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej

W najnowszym klipie, Prawo i Sprawiedliwość przypomina wypowiedź prezydenta Warszawy i kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który znajduje się na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Chcą aresztować Dariusza Mateckiego. Jest komentarz Marcina Warchoła polityka
Chcą aresztować Dariusza Mateckiego. Jest komentarz Marcina Warchoła

Prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu oraz wyrażenie zgody na zatrzymanie posła Dariusza Mateckiego w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. W tej sprawie wypowiedział się były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Mer Lwowa zaatakował Sławomira Mentzena. Jest odpowiedź kandydata na Prezydenta RP polityka
Mer Lwowa zaatakował Sławomira Mentzena. Jest odpowiedź kandydata na Prezydenta RP

Kandydat na Prezydenta RP Sławomir Mentzen wraz z europoseł Anna Bryłką złożył kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Politycy domagali się także od władz Ukrainy zaprzestania kultu Bandery. Mer Lwowa Andrij Sadowy zaatakował Mentzena sugerując, że jest "prorosyjskim politykiem". Lider Konfederacji postanowił odpowiedzieć na tę wypowiedź ukraińskiego polityka.

Radosław Sikorski odejdzie ze stanowiska szefa MSZ? Wiadomości
Radosław Sikorski odejdzie ze stanowiska szefa MSZ?

Nowym ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych będzie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – twierdzi ekspert ds. stosunków międzynarodowych dr Michał Kuź z Klubu Jagiellońskiego.

Wcisło z KO: Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę Wiadomości
Wcisło z KO: "Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę"

- Nie do końca zgadzam się z tą tezą, że mamy nie wiadomo jaką drożyznę - stwierdziła europoseł Marta Wcisło z KO w programie "Super Expressu".

Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach Wiadomości
Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się szkoleniach

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów informuje o zbliżających się bezpłatnych szkoleniach dla kandydatów na mężów zaufania, obserwatorów i członków Obwodowych Komisji Wyborczych.

Gangi cudzoziemców w Polsce. Tusk: Czas na deportację Wiadomości
Gangi cudzoziemców w Polsce. Tusk: "Czas na deportację"

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje.

Bruksela chciała złożyć ofertę ws. ukraińskich surowców? Jest komunikat rzecznika KE Wiadomości
Bruksela chciała złożyć ofertę ws. ukraińskich surowców? Jest komunikat rzecznika KE

- Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców – poinformował w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier, dodając, że UE ma z Ukrainą od 2021 roku partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych.

Billboardy uderzające w Rafała Trzaskowskiego w Warszawie polityka
Billboardy uderzające w Rafała Trzaskowskiego w Warszawie

W centrum Warszawy niebawem pojawią się billboardy uderzające w kandydata KO na prezydenta, Rafała Trzaskowskiego. Akcję organizuje znany dziennikarz Wojciech Sumliński, który poinformował o szczegółach w mediach społecznościowych.

Wybory w Niemczech. Wstępne rozmowy Merza z Scholzem Wiadomości
Wybory w Niemczech. Wstępne rozmowy Merza z Scholzem

Zwycięzca wyborów i kandydat chadecji na kanclerza Friedrich Merz i urzędujący szef rządu Olaf Scholz spotkali się we wtorek w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie na wstępne rozmowy dotyczące utworzenia koalicyjnego rządu po wyborach do Bundestagu.

REKLAMA

KGHM na dużym plusie

Pomimo niepewnej sytuacji makroekonomicznej w pierwszym kwartale 2022 roku KGHM wypracował najwyższy w historii zysk (EBIDTA). Wyniósł on 3133 mln zł i był o 20 proc. większy w stosunku do zysku wypracowanego w trzech pierwszych miesiącach roku ubiegłego. To wynik konsekwentnej realizacji strategii i optymalizacji działań na poziomie operacyjnym. Koncern przedstawił też Raport Zintegrowany za 2021 rok.
 KGHM na dużym plusie
/ fot. kghm.pl

Dobre wyniki finansowe wynikają ze wzrostu produkcji i sprzedaży miedzi płatnej o 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyższą produkcję koncern osiągnął dzięki wzrostowi dostępności wsadów obcych, np. złomu, większej dyspozycyjności ciągów technologicznych w KGHM Polska Miedź S.A. oraz wzrostowi produkcji miedzi w zakładach zagranicznych: w Sierra Gorda i kopalni Robinson.

KGHM może poszczycić się najwyższym w skali świata wzrostem produkcji. Spółka utrzymała również stabilny poziom kosztów. Konsekwentnie realizuje też przyjętą strategię. Inwestuje w zeroemisyjne źródła energii, w tym małe elektrownie jądrowe, farmy wiatrowe oraz technologie wodorowe.

 

Pomoc Ukraińcom

Spółka zaangażowała się w pomoc uchodźcom oraz osobom pozostającym w napadniętym kraju. Koncern m.in. przyjął do swych ośrodków uzdrowiskowych ukraińskie rodziny oraz przekazał łóżka, materace, a także niezbędny sprzęt organizacjom pomagającym bezpośrednio uchodźcom. W Lubinie uruchomił Centrum Pomocy dla Ukraińców oraz sfinansował transport leków dla ukraińskich szpitali.

 

Szacunek dla praw pracowniczych

Wraz z prezentacją wyników finansowych za pierwszy kwartał 2022 roku KGHM przedstawił Zintegrowany Raport za ubiegły rok. Raporty tego typu zawierają informację na temat wszystkich ważnych aspektów funkcjonowania dużych przedsiębiorstw i grup, w tym dane dotyczące pracowników i relacji panujących w organizacji.

KGHM w roku 2021 zatrudniał przeszło 18 000 pracowników, a w całej grupie KGHM pracowało 34 286 osób. W stosunku do roku 2020 zatrudnienie w koncernie nieznacznie wzrosło. W relacjach z pracownikami spółka kieruje się zdefiniowanymi i jasno wyartykułowanymi zasadami. Jedną z nich jest poszanowanie praw pracowników do zrzeszania się w organizacjach pracowniczych i związkach zawodowych oraz do prowadzenia negocjacji zbiorowych. Niemal we wszystkich spółkach grupy, również w tych zagranicznych, działają sformalizowane organizacje zakładowe. Ze związkami zawodowymi zarząd prowadzi dialog, w wyniku którego m.in. osiągnięto porozumienia w sprawie kształtowania płac i świadczeń pracowniczych. Podstawowym punktem porozumienia był protokół dodatkowy do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. podwyższający m.in. od 1 stycznia stawki płac zasadniczych o 5,2 proc. Warto podkreślić, że KGHM jako jeden z niewielu koncernów działających w Polsce może poszczycić się posiadaniem Zbiorowego Układu Pracy.

W styczniu 2022 roku związki zawodowe i zarząd ponownie uzgodniły warunki kształtowania się płac i świadczeń pracowniczych w koncernie, w tym protokół dodatkowy do ZUZP. W wyniku osiągniętego porozumienia nastąpił m.in. wzrost miesięcznych stawek płac zasadniczych o 10 proc.

 

BHP na najwyższym poziomie

2021 rok spółka rozpoczęła ze Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy. Wyróżnienie przyznaje Komisja Wyboru Liderów Bezpiecznej Pracy działająca przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB) na okres 2 lat. KGHM złotą kartę uzyskuje nieprzerwanie od 2002 roku, co świadczy o wysokich standardach z zakresu bezpieczeństwa pracy. Ich utrzymanie nie byłoby możliwe bez wprowadzenia i kontynuowania programów z zakresu BHP. W 2021 roku koncern realizował m.in. długoterminową wizję „Zero wypadków z przyczyn osobowych i technicznych, zero chorób zawodowych wśród naszych pracowników i kontrahentów”, a także Program „Think About Consequences” (Poprawy Bezpieczeństwa Pracowników) oraz Program niwelujący najczęstsze zagrożenia w bezpieczeństwie pracy poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii zgodnie z zaktualizowaną strategią spółki do roku 2023. W koncernie działa też Rada Bezpieczeństwa Pracy, w której skład wchodzą przedstawiciele pracodawców, strony społecznej oraz zakładowi społeczni inspektorzy pracy. W efekcie działań z zakresu BHP liczba wypadków (bez tych wynikłych z przyczyn naturalnych) spadła ze 194 do 150. Około 96,4 proc. z nich miało charakter lekki.

 

 

KGHM ZANAM – Pracodawca Przyjazny Pracownikom

W 2021 roku spółka należąca do grupy KGHM ZANAM uzyskała nagrodę „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” w konkursie wyjątkowym, w którym nagrody za szczególne przestrzeganie praw pracowniczych oraz podejmowanie działań na rzecz pracowników przyznają pracodawcom pracownicy zrzeszeni w organizacjach zakładowych „S”. Aplikacje organizacji są weryfikowane przez kapitułę konkursu. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent RP.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe