Dmytro Kułeba: Zaprosiłem Niemcy do objęcia przewodnictwa w odbudowie jednego z regionów Ukrainy

Później symbolami niemieckiej „pomocy” dla Ukrainy było kilka tysięcy niemieckich hełmów, które dotarły na Ukrainę z dużym opóźnieniem – podczas gdy inne kraje wysyłały na Ukrainę broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą – administracyjne kłody rzucane pod nogi potencjalnemu transportowi wozów pancernych Marder czy systemów obrony przeciwlotniczej oraz niemieckie weto dla części europejskich sankcji na Rosję.
Ukraińcy „zawiedli” Niemców i stawili zacięty opór Rosjanom. Sytuacja stała się dla Niemiec mocno niewygodna. Nastąpiło znaczące ochłodzenie stosunków – prorosyjski prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier nie był mile widziany w Kijowie, a kanclerz Olaf Scholz nie chciał złożyć wizyty na Ukrainie.
Kontrakty dla Niemiec?
Ostatnio jednak nastąpiło pewne ocieplenie relacji. Minister spaw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się między innymi z niemiecką minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenją Schulze.
- Spotkanie z niemiecką minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenją Schulze w Berlinie. Opierając się na wizji prezydenta Zelenskiego Zaprosiłem Niemcy do objęcia przewodnictwa w odbudowie jednego z regionów Ukrainy, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji.
- pisze Dmytro Kułeba
Met with German Minister for Economic Cooperation and Development @SvenjaSchulze68 in Berlin. Building on President @ZelenskyyUa’s vision for the renovation of Ukraine, I invited Germany to take a lead in rebuilding one of Ukraine’s regions affected by Russian aggression. pic.twitter.com/ywBxqt6buJ
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) May 11, 2022