[video] Wystąpienie premier Szydło w Auschwitz: Trzeba czynić wszystko by chronić obywateli [całość]

Publikujemy w całości wystąpienie Premier Beaty Szydło w Auschwitz z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
 [video] Wystąpienie premier Szydło w Auschwitz: Trzeba czynić wszystko by chronić obywateli [całość]
/ screen YouTube

Szanowni Państwo, Ekscelencjo Księże Biskupie, Panie Premierze, Panie Wojewodo, Panie Starosto, Szanowni Państwo Parlamentarzyści, Samorzadowcy. Obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce uświęcone krwią ponad miliona niewinnych ofiar. Ludzi, po których pozostała pustka w sercach kochających ich rodzin i bliskich. Nie pozostała po nich jednak pustka w historii. Nie pozostała po nich pustka w naszych sercach. Pamiętamy o nich i pamiętać będziemy na zawsze.

Obchodzony dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w szczególny sposób przypomina nam o ich indywidualnych losach, jak i o tragicznej części historii naszej ojczyzny. Siedemdziesiąt siedem lat temu, w zatłoczonych wagonach, dotarł z Tarnowa do obozu w Auschwitz, pierwszy masowy transport więźniów. Wśród nich znaleźli się między innymi uczestnicy kampanii wrześniowej, członkowie ruchu oporu, działacze polityczni i społeczni, osoby zatrzymane podczas próby przekroczenia granicy celem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego we Francji, ludzie różnych wyznań, w tym Żydzi. I niewielu z nich przeżyło.

Wszyscy Ci ludzie nigdy nie powinni zmierzyć się z bezmiarem cierpienia, jakie zgotowano im w tej niemieckiej nazistowskiej fabryce śmierci. Stali się oni świadkami metodycznie zaplanowanego ludobójstwa oraz upadku człowieczeństwa. Wstrząsający i haniebny proceder przemysłowego mordu, prowadzony w obozach koncentracyjnych, na zawsze pozostawił piętno na losach świata. Dla tych zbrodni nienawiści nie ma i nigdy nie będzie usprawiedliwienia. Dlatego tak ważne jest przekazywanie prawdy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Historia świata nie znała wcześniej takich przypadków. A obowiązkiem dziś żyjących jest to żeby nic podobnego się w przyszłości nie wydarzyło.

Opłakując dziś ofiary, pamiętamy o odwadze tych, którzy z oddaniem i narażeniem swojego życia i swoich rodzin nieśli im pomoc. Warto przypomnieć, że podczas II Wojny Światowej tylko w Polsce karą za pomoc udzielaną Żydom była śmierć, a w związku ze stosowaną przez niemieckich okupantów zasadą odpowiedzialności zbiorowej ofiarą represji padały całe rodziny, a niekiedy także całe lokalne społeczności. Z wdzięcznością pamiętamy o ofiarności, a także o częstym heroizmie Polaków, których poświęcenie przywracało wtedy wiarę w człowieczeństwo. Pamiętają o tym także na świecie. Świadczy o tym chociażby fakt, że Polacy stanowią największą liczbę uhonorowanych odznaczeniem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Zachowując prawdę o przeszłości i upowszechniając wiedzę o niej, składamy hołd bohaterom czasów Zagłady. Pamiętamy o tym, że podczas II Wojny Światowej Polacy byli ofiarami tej tragicznej zawieruchy. Pamiętamy o tym, że podczas II Wojny Światowej Polska straciła 6 mln. swoich obywateli. Pamiętamy wreszcie o tym, że Polska umiłowawszy wolność zawsze sprzeciwiała się systemom totalitarnym i nigdy z nimi nie współpracowała.

W tej nierównej walce, Polacy przeciwstawiali się najeźdźcom na różne sposoby. Między innymi zbrojnie, w oddziałach partyzanckich, organizując sabotaż, walcząc za wolność waszą i naszą, na wszystkich frontach Europy. Przeciwstawiali się nazistom także ratując więźniów. Ci, którym udawało się zbiec z obozu w Auschwitz, znajdowali schronienie w okolicznych gospodarstwach. Dlatego nie możemy zapomnieć  o dzielnych mieszkańcach okolicznych miasteczek i wiosek, którzy dzielili się z więźniami obozu chlebem i wiarą w lepsze jutro. To bezimienni bohaterowie, którzy stawiali heroiczny opór niemieckim okupantom, nie godząc się na ich barbarzyństwo. Ratując życie innym stawali ramię w ramię. Nie zwracali uwagi na sympatie polityczne, ideologiczne zapatrywania, czy wyznanie. Najważniejszy był dla nich człowiek i jego los. I te fakty trzeba pokazywać bo w tamtych mrocznych czasach nie brakowało ludzi dobrej woli  i dziś chcemy ich uhonorować. Uczymy się od nich i niech trwają w naszej wdzięcznej pamięci.

Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz, które tutaj stanie, będzie świadectwem o bohaterach, o ludziach dobrych i przyzwoitych. Bardzo cieszę się, że znajdują się w nim historie konkretnych osób, konkretnych rodzin mieszkających, żyjących tutaj, na tej ziemi, na naszej ziemi. Do nas należy przypominanie światu o tym, kto był katem, kto ofiarą, kto bohaterem, a kto oprawcą. Musimy upominać się i bronić prawdy.

Świętej pamięci Pan Prezydent Lech Kaczyński komentując losy II Wojny Światowej mówił, że to co stało się w Auschwitz było zorganizowane przez ówczesne państwo niemieckie III Rzeszę i trzeba o tym pamiętać, bo nie zawsze ten kto ma siłę, ma rację. Musimy wyciągać wnioski z tego co się wówczas stało. Nie możemy dopuścić do tego, by ludzie oślepieni zbrodniczymi ideami odbierali innym prawo do życia. Pamiętamy i nawołujemy do przekazywania prawdy o tych wstrząsających czasach.

Szanowni Państwo, wielkim zadaniem dla polityków, ale także wszystkich ludzi jest aby tak straszliwe wydarzenia, które miały miejsce w Auschwitz i w innych miejscach kaźni, nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach, wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli.

Szanowni Państwo, jestem niezwykle wzruszona i wdzięczna, że dzisiaj możemy spotkać się w tym miejscu, w dniu szczególnym. 14 czerwiec to jest dzień, w którym wspominamy pierwszy transport. Ludzie, którzy mieszkają tutaj, na tej ziemi oświęcimskiej, ich losy, losy ich rodzin, również mojej rodziny, tak jak większości z nas tutaj, są splecione z historiami łączącymi się właśnie z tym miejscem.

Auschwitz – Birkenau to jest wielka lekcja historii dla całego świata. Cieszę się, że możemy dzisiaj zrobić ten pierwszy krok, aby upamiętnić, tych, którzy tutaj żyli, mieszkali, byli stąd, bardzo często się po prostu bali, byli zwykłymi ludźmi, ale wiedzieli doskonale, że są takie chwile i takie momenty, kiedy człowiek człowiekowi musi pomóc. To byli nasi dziadkowie, nasi krewni, nasi znajomi. 

Ja też jestem stąd i bardzo jestem wdzięczna, przede wszystkim panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, który jest dzisiaj razem ze mną, za podjętą decyzję, aby wspólnie z powiatem oświęcimskim, podziękowania należą się panu staroście i całemu zarządowi i całej radzie powiatu, którą państwo podjęliście żeby przygotować to muzeum, by ta historia się dopełniła, by to miejsce świadczyło o wielkim cierpieniu i nieszczęściu tych, którzy tutaj zginęli. Ludzi, którzy padli ofiarą nieludzkiego barbarzyńskiego reżimu, ale żeby również ten niewielki ułamek historii żyjących tu na tej ziemi, którzy pomagali, byli spleceni swoją codziennością właśnie z Auschwitz – Birkenau, również tutaj zaistniał.

Dziękuję bardzo.


 

POLECANE
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

Szczecin gotowy na giganty. Niemcy mają powody do obaw? z ostatniej chwili
Szczecin gotowy na giganty. Niemcy mają powody do obaw?

Zmodernizowany Kanał Dębicki pozwoli portowi w Szczecinie obsłużyć statki o zanurzeniu 11 m. Może konkurować o ładunki, które dotąd trafiały do terminali w Niemczech.

On się dusi. Dramatyczna prośba zignorowana przez aktywistów Ostatniego Pokolenia Wiadomości
"On się dusi". Dramatyczna prośba zignorowana przez aktywistów Ostatniego Pokolenia

Do kolejnej kontrowersyjnej akcji grupy Ostatnie Pokolenie doszło przedwczoraj na trasie S8 w warszawskim Żoliborzu. Grupa aktywistów klimatycznych zablokowała ruch, a dwie osoby przykleiły się do asfaltu. Interweniowała straż pożarna. Jednak to, co najbardziej poruszyło opinię publiczną, wydarzyło się nieco później.

REKLAMA

[video] Wystąpienie premier Szydło w Auschwitz: Trzeba czynić wszystko by chronić obywateli [całość]

Publikujemy w całości wystąpienie Premier Beaty Szydło w Auschwitz z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
 [video] Wystąpienie premier Szydło w Auschwitz: Trzeba czynić wszystko by chronić obywateli [całość]
/ screen YouTube

Szanowni Państwo, Ekscelencjo Księże Biskupie, Panie Premierze, Panie Wojewodo, Panie Starosto, Szanowni Państwo Parlamentarzyści, Samorzadowcy. Obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce uświęcone krwią ponad miliona niewinnych ofiar. Ludzi, po których pozostała pustka w sercach kochających ich rodzin i bliskich. Nie pozostała po nich jednak pustka w historii. Nie pozostała po nich pustka w naszych sercach. Pamiętamy o nich i pamiętać będziemy na zawsze.

Obchodzony dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w szczególny sposób przypomina nam o ich indywidualnych losach, jak i o tragicznej części historii naszej ojczyzny. Siedemdziesiąt siedem lat temu, w zatłoczonych wagonach, dotarł z Tarnowa do obozu w Auschwitz, pierwszy masowy transport więźniów. Wśród nich znaleźli się między innymi uczestnicy kampanii wrześniowej, członkowie ruchu oporu, działacze polityczni i społeczni, osoby zatrzymane podczas próby przekroczenia granicy celem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego we Francji, ludzie różnych wyznań, w tym Żydzi. I niewielu z nich przeżyło.

Wszyscy Ci ludzie nigdy nie powinni zmierzyć się z bezmiarem cierpienia, jakie zgotowano im w tej niemieckiej nazistowskiej fabryce śmierci. Stali się oni świadkami metodycznie zaplanowanego ludobójstwa oraz upadku człowieczeństwa. Wstrząsający i haniebny proceder przemysłowego mordu, prowadzony w obozach koncentracyjnych, na zawsze pozostawił piętno na losach świata. Dla tych zbrodni nienawiści nie ma i nigdy nie będzie usprawiedliwienia. Dlatego tak ważne jest przekazywanie prawdy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Historia świata nie znała wcześniej takich przypadków. A obowiązkiem dziś żyjących jest to żeby nic podobnego się w przyszłości nie wydarzyło.

Opłakując dziś ofiary, pamiętamy o odwadze tych, którzy z oddaniem i narażeniem swojego życia i swoich rodzin nieśli im pomoc. Warto przypomnieć, że podczas II Wojny Światowej tylko w Polsce karą za pomoc udzielaną Żydom była śmierć, a w związku ze stosowaną przez niemieckich okupantów zasadą odpowiedzialności zbiorowej ofiarą represji padały całe rodziny, a niekiedy także całe lokalne społeczności. Z wdzięcznością pamiętamy o ofiarności, a także o częstym heroizmie Polaków, których poświęcenie przywracało wtedy wiarę w człowieczeństwo. Pamiętają o tym także na świecie. Świadczy o tym chociażby fakt, że Polacy stanowią największą liczbę uhonorowanych odznaczeniem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Zachowując prawdę o przeszłości i upowszechniając wiedzę o niej, składamy hołd bohaterom czasów Zagłady. Pamiętamy o tym, że podczas II Wojny Światowej Polacy byli ofiarami tej tragicznej zawieruchy. Pamiętamy o tym, że podczas II Wojny Światowej Polska straciła 6 mln. swoich obywateli. Pamiętamy wreszcie o tym, że Polska umiłowawszy wolność zawsze sprzeciwiała się systemom totalitarnym i nigdy z nimi nie współpracowała.

W tej nierównej walce, Polacy przeciwstawiali się najeźdźcom na różne sposoby. Między innymi zbrojnie, w oddziałach partyzanckich, organizując sabotaż, walcząc za wolność waszą i naszą, na wszystkich frontach Europy. Przeciwstawiali się nazistom także ratując więźniów. Ci, którym udawało się zbiec z obozu w Auschwitz, znajdowali schronienie w okolicznych gospodarstwach. Dlatego nie możemy zapomnieć  o dzielnych mieszkańcach okolicznych miasteczek i wiosek, którzy dzielili się z więźniami obozu chlebem i wiarą w lepsze jutro. To bezimienni bohaterowie, którzy stawiali heroiczny opór niemieckim okupantom, nie godząc się na ich barbarzyństwo. Ratując życie innym stawali ramię w ramię. Nie zwracali uwagi na sympatie polityczne, ideologiczne zapatrywania, czy wyznanie. Najważniejszy był dla nich człowiek i jego los. I te fakty trzeba pokazywać bo w tamtych mrocznych czasach nie brakowało ludzi dobrej woli  i dziś chcemy ich uhonorować. Uczymy się od nich i niech trwają w naszej wdzięcznej pamięci.

Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz, które tutaj stanie, będzie świadectwem o bohaterach, o ludziach dobrych i przyzwoitych. Bardzo cieszę się, że znajdują się w nim historie konkretnych osób, konkretnych rodzin mieszkających, żyjących tutaj, na tej ziemi, na naszej ziemi. Do nas należy przypominanie światu o tym, kto był katem, kto ofiarą, kto bohaterem, a kto oprawcą. Musimy upominać się i bronić prawdy.

Świętej pamięci Pan Prezydent Lech Kaczyński komentując losy II Wojny Światowej mówił, że to co stało się w Auschwitz było zorganizowane przez ówczesne państwo niemieckie III Rzeszę i trzeba o tym pamiętać, bo nie zawsze ten kto ma siłę, ma rację. Musimy wyciągać wnioski z tego co się wówczas stało. Nie możemy dopuścić do tego, by ludzie oślepieni zbrodniczymi ideami odbierali innym prawo do życia. Pamiętamy i nawołujemy do przekazywania prawdy o tych wstrząsających czasach.

Szanowni Państwo, wielkim zadaniem dla polityków, ale także wszystkich ludzi jest aby tak straszliwe wydarzenia, które miały miejsce w Auschwitz i w innych miejscach kaźni, nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach, wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli.

Szanowni Państwo, jestem niezwykle wzruszona i wdzięczna, że dzisiaj możemy spotkać się w tym miejscu, w dniu szczególnym. 14 czerwiec to jest dzień, w którym wspominamy pierwszy transport. Ludzie, którzy mieszkają tutaj, na tej ziemi oświęcimskiej, ich losy, losy ich rodzin, również mojej rodziny, tak jak większości z nas tutaj, są splecione z historiami łączącymi się właśnie z tym miejscem.

Auschwitz – Birkenau to jest wielka lekcja historii dla całego świata. Cieszę się, że możemy dzisiaj zrobić ten pierwszy krok, aby upamiętnić, tych, którzy tutaj żyli, mieszkali, byli stąd, bardzo często się po prostu bali, byli zwykłymi ludźmi, ale wiedzieli doskonale, że są takie chwile i takie momenty, kiedy człowiek człowiekowi musi pomóc. To byli nasi dziadkowie, nasi krewni, nasi znajomi. 

Ja też jestem stąd i bardzo jestem wdzięczna, przede wszystkim panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, który jest dzisiaj razem ze mną, za podjętą decyzję, aby wspólnie z powiatem oświęcimskim, podziękowania należą się panu staroście i całemu zarządowi i całej radzie powiatu, którą państwo podjęliście żeby przygotować to muzeum, by ta historia się dopełniła, by to miejsce świadczyło o wielkim cierpieniu i nieszczęściu tych, którzy tutaj zginęli. Ludzi, którzy padli ofiarą nieludzkiego barbarzyńskiego reżimu, ale żeby również ten niewielki ułamek historii żyjących tu na tej ziemi, którzy pomagali, byli spleceni swoją codziennością właśnie z Auschwitz – Birkenau, również tutaj zaistniał.

Dziękuję bardzo.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe