W Stromcu uczczono 87. rocznicę urodzin generała Kuklińskiego
Urodziny Ryszarda Kuklińskiego obchodzone są w rodzinnej miejscowości od czterech lat. Co roku gromadzą setki mieszkańców i gości. W trakcie tegorocznych uroczystości nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych Publicznej Szkoły Podstawowej im. Dionizego Czachowskiego i Publicznego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego ze Stromca oraz Nadleśnictwa Dobieszyn. Tradycyjnie nie zawiedli samorządowcy i przedstawiciele lokalnych instytucji. Przybyli krewni i przyjaciele gen. Kuklińskiego ze Szczecina i Zakopanego, a patronat nad uroczystościami sprawował Leon Barszcz ps. „Buk”, ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
- Obchody urodzin gen. Kuklińskiego stały się lokalną tradycją, z którą identyfikują się mieszkańcy gminy. Jest to wielka radość. Jednak cieszy też, że w tym roku po raz pierwszy świętowaliśmy urodziny generała a już nie pułkownika Kuklińskiego. Wielu gości podkreślało, że oddolne inicjatywy społeczne i artystyczne, także te które organizujemy w Stromcu, walnie przyczyniły się do obrony honoru bohatera i pośmiertnego nadania stopnia generała – powiedział Robert Grudzień, artysta muzyk i kompozytor, honorowy obywatel gminy Stromiec, który jest pomysłodawcą obchodów i od lat kultywuje pamięć o rodzinnych stronach płk. Kuklińskiego.
Po uroczystościach goście zatrzymali się przy Dębie Wolności płk. Ryszarda Kuklińskiego, posadzonym podczas pierwszych obchodów obok kościoła. Następnie odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny i grób Walentego Kuklińskiego, stryja generała, wieloletniego sołtysa Starej Wsi. To on był krewnym, którego bohater regularnie odwiedzał, dojeżdżając z Warszawy. Można było odwiedzić również malownicze wioski, z których wywodzą się przodkowie generała.
Urodziny były też okazją do poznania malowniczej Puszczy Stromieckiej, wielkiego kompleksu leśnego położonego w powiecie białobrzeskim. Tereny te znane są z działalności niepodległościowej Armii Krajowej w czasie drugiej wojny światowej. W Niedabylu i Starej Wsi od ponad 200 lat mieszka rodzina ojca – Kuklińscy, a w pobliskim Bobrku i Duckiej Woli wychowywała się jego matka – Anna z domu Kotaniec. W Niedabylu urodził się też płk. Dionizy Czachowski, jeden z najskuteczniejszych dowódców Powstania Styczniowego.
Kamila Wrzesińska, współpraca I.K.