NBP: Inflacja wzrośnie powyżej 12 proc.

„W warunkach dynamicznego wzrostu cen surowców energetycznych na rynkach światowych, w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, obserwowany obecnie wysoki poziom inflacji wzrośnie w najbliższych kwartałach, osiągając 12,1% r/r w III kw. br. W dalszym horyzoncie – wraz ze spowolnieniem dynamiki PKB – tempo wzrostu indeksu CPI będzie się już obniżać” – podaje NBP w najnowszym raporcie.
W raporcie czytamy, że procesy cenotwórcze znajdują się obecnie pod wpływem silnego negatywnego szoku podażowego powiązanego z wysokimi cenami surowców energetycznych – oraz rolnych – na rynkach światowych, silnym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 oraz przedłużającymi się napięciami w globalnych sieciach dostaw.
„W warunkach odbudowy popytu w gospodarce po okresie obowiązywania istotnych obostrzeń wprowadzonych w związku z wybuchem pandemii powyższe okoliczności skutkują niezbilansowaniem wielu rynków, prowadząc do nasilenia presji cenowej” – podaje NBP.
„W 2022 r. wysokie ceny surowców energetycznych na rynkach światowych – których poziom wzrósł jeszcze w konsekwencji agresji zbrojnej przeciw Ukrainie oraz sankcji nałożonych z tego powodu na Rosję – przekładają się zarówno na krajowe ceny paliw do prywatnych środków transportu, jak i wyższe rachunki za gaz i energię elektryczną dla gospodarstw domowych. W tym samym kierunku oddziaływać będą podwyżki stawki opłaty mocowej oraz kogeneracyjnej od stycznia br. oraz wyższy poziom cen uprawnień do emisji CO2. Wzrost regulowanych cen energii (tj. taryf na gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną) jest natomiast przejściowo – tj. w horyzoncie I poł. br. – ograniczany poprzez oddziaływanie Tarczy Antyinflacyjnej” – czytamy w raporcie.
Pełny raport dostępny na stronie Narodowego Banku Polskiego: klik.