Presja ma sens. BBC usunęła kłamliwy tweet uderzający w Polskę
„Byli po prostu tak bezduszni… traktowali nas jak zwierzęta” – cytuje młodego mężczyznę serwis BBC i dodaje: „Nigeryjski student Gabriel opisuje, jak był traktowany, kiedy przekraczał ukraińską granicę z Polską”. Biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła już ponad 200 tysięcy uchodźców z Ukrainy, tweet wywołał zrozumiałe oburzenie.
Urywek materiału opublikowanego przez BBC może sugerować, że to polscy funkcjonariusze graniczni „dyskryminują” czarnoskórych uchodźców z Ukrainy. Warto podkreślić, że nagranie zobaczyło już ponad 400 tys. ludzi, a blisko 2 tys. podało je dalej.
Takie przedstawianie sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy idealnie wpisuje się w putinowską narrację, na którą już kilka dni temu zwracali uwagę eksperci. Dzień wcześniej pisał o tym chociażby dr Wojciech Szewko: „Budowana jest narracja (ros-by) o Nigeryjczykach i Hindusach prześladowanych/bitych i niewpuszczanych do PL z Ukrainy. Klecona naprędce i jeszcze niespójna ale pewnie będzie grana dalej [pisownia oryginalna – przyp. red.]”.
„Tak, to szczucie”
„Mamy cały materiał, w którym pan narzeka na traktowanie po stronie ukraińskiej i chwali Polskę. BBC bierze fragment i wrzuca w kanały social media, z którego wynika, że kłopot jest z Polską. Ludzie krytykują Polskę. Tak, to szczucie. I sytuacja tego pana nie ma nic do rzeczy” – zwraca uwagę dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.
Rzeczywiście w artykule opublikowanym na łamach portalu stacji BBC mężczyźni z Nigerii skarżą się na sytuację, która miała mieć miejsce na dworcu kolejowym we Lwowie.
Po wielu godzinach oburzenia wyrażanego przez internautów wreszcie tweet został usunięty.