Stały Komitet RM przyjął projekt dokumentu w sprawie transformacji energetycznej i utworzenia NABE
W czwartek, 17 lutego, Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. Teraz dokument trafi pod obrady Rady Ministrów.
Polska jest w trakcie transformacji energetycznej. Instytucje finansowe niechętnie wspierają podmioty mające aktywa węglowe w swoim portfolio, co stanowi istotny problem dla polskich spółek energetycznych. Z tego powodu powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) ma wspomóc proces odchodzenia od energetyki opartej na węglu i pozyskanie nowych środków finansowych na inwestycje.
Do NABE mają trafić aktywa węglowe spółek energetycznych podległych Ministerstwu Aktywów Państwowych w postaci elektrowni węglowych Enei, PGE i Taurona. Te trzy firmy są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych. W ten sposób spółki Skarbu Państwa zostaną odciążone, gdyż wytwórcze aktywa węglowe zostaną przeniesione do NABE, co umożliwi spółkom energetycznym pozyskanie środków na inwestycje w czystą energię. Wśród aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego.
W miarę upływu czasu najmniej efektywne bloki energetyczne będą wycofywane wraz z podłączaniem innych niskoemisyjnych źródeł, co ma stabilizować system i zapewniać ciągłość bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Aktywa węglowe ze spółek energetycznych mają zostać przekazane do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego do końca 2022 r.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA.