KRRiT głosowała w sprawie koncesji dla TVN 7. Członek rady wydał oświadczenie

Głosowanie ws. koncesji dla TVN7 nie dało rozstrzygnięcia, kolejne głosowanie odbędzie się w piątek – poinformowała w czwartek rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Członek rady prof. J. Kawecki wydał oświadczenie o "blokowaniu w wielu mediach rzetelnej informacji i manipulowaniu nią".
 KRRiT głosowała w sprawie koncesji dla TVN 7. Członek rady wydał oświadczenie
/ fot. YouTube / TVN 7

Dzisiejsze głosowanie ponownie nie przyniosło rozstrzygnięcia, rozkład głosów był taki sam jak poprzednio i przewodniczący ogłosił przerwę w posiedzeniu do jutra, do godz. 14.30 – powiedziała mediom rzeczniczka prasowa. Dopytywana potwierdziła, że w piątek ma ponownie odbyć się głosowanie. – Być może zakończy się już jakimś konkretnym efektem, zobaczymy, czekamy do jutra – mówiła Brykczyńska.

Wcześniej KRRiT trzykrotnie bez rozstrzygnięcia głosowała w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie naziemne dla stacji telewizyjnej TVN7. Trzy głosy padały za przyznaniem koncesji, dwa - przeciwko.

Oświadczenie prof. Kaweckiego

Głosujący przeciw prof. Janusz Kawecki wystosował w związku z tym - przesłane PAP - oświadczenie, w którym "sprzeciwia się blokowaniu w wielu mediach rzetelnej informacji i manipulowaniu nią".

"Ostatnio zauważam, że znaczna część mediów prowadzi kampanię nierzetelnego informowania opinii publicznej o podstawach zajmowanego przeze mnie stanowiska w głosowaniach uchwały odnoszącej się do koncesji dla TVN S.A. na kolejny okres. Chodzi o programy TVN24 oraz TVN Siedem" – napisał członek KRRiT.

Jak zaznaczył, "co prawda w niektórych mediach przebiło się uzasadnienie decyzji" o głosowaniu przeciwko przyjęciu uchwały dotyczącej programu TVN24, jednak "większość mediów, prezentując wyniki głosowania nad przyznaniem koncesji na program TVN Siedem, pomija informację o wydanym przeze mnie oświadczeniu. Widoczne jest także manipulowanie przekazem tych informacji".

Kawecki przypomniał, że swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiał w oświadczeniach z 1 i 10 lutego br. "W tym ostatnim, wydanym bezpośrednio po głosowaniu KRRiT nad uchwałą dotyczącą programu TVN Siedem, przedstawiłem kolejny raz uzasadnienie podjętej decyzji. Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że głosuję przeciwko przyznaniu tej koncesji dlatego, iż nadawca narusza wymagania ustawowe stawiane strukturze kapitałowej nadawców mediów w Polsce. W rozpatrywanym wniosku podmiot dominujący występujący w tej strukturze kapitałowej znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym" – wyjaśnił.

"W swoich audycjach nadawca programu TVN Siedem, prezentując mój brak zgody na udzielenie koncesji, nie tylko nie informuje o merytorycznej podstawie mojego stanowiska, ale nawet stosuje manipulacje. W ostatnio prowadzonej kampanii nadawca wzywa odbiorców programu do interweniowania w KRRiT wobec braku wydania koncesji na program TVN Siedem" – napisał prof. Kawecki.

Jak dodał, kilkanaście takich protestów dotarło bezpośrednio na jego skrzynkę. "Każdemu z autorów odpowiedziałem, przesyłając tekst mego »Oświadczenia« z 10 lutego br. Już otrzymałem od większości z nich podziękowania za informację o rzeczywistej podstawie zajmowanego przeze mnie stanowiska. Przypuszczali, iż moja decyzja wynika z niesprawiedliwej oceny programowej nadawcy" – zaakcentował.

Podkreślił także iż chcąc przekazać rzetelne informacje w tej sprawie szerszemu gronu odbiorców udzielił wywiadu dla "Naszego Dziennika" (publikacja 15 lutego br.). "Moje argumenty za głosowaniem przeciwko przyjęciu uchwały o przyznanie koncesji zostały tam szczegółowo wyłożone. W innych mediach z tej informacji również nie skorzystano" – zaznaczył.

"W dniu 16 lutego br. w audycji »Fakty« w informacji zaprezentowanej ok. godziny 19.11 zastosowano nawet manipulację wobec mojej wypowiedzi przywołanej z audycji +Aktualności+ wyemitowanej w dniu 15 lutego br. w Radiu Maryja. W materiale »Faktów« z nagrania mojej wypowiedzi, która trwała ponad 19 minut, przedstawiono zaledwie kilkusekundowy fragment odnoszący się do ogólnego problemu, który podjęty został przez prowadzącego audycję w Radiu Maryja. Chodziło o stosunkowo częste nieprzestrzeganie prawa w Polsce i konsekwencje tego działania" – relacjonował.

Jak podkreślił, jego radiowa wypowiedź przywołana w "Faktach" została "zmieniona w taki sposób, że pominięto początek zdania, który brzmiał: »I tak jest we wszystkich innych sytuacjach; proszę zobaczyć…«, a wyemitowano część wypowiedzi, zaczynając dopiero od słów: »wiele różnych działań takich bezprawnych, obraźliwych, chamskich…«".

"Manipulacja wypowiedzianymi przeze mnie słowami stworzyła wrażenie, jakobym tak charakteryzował program TVN Siedem i tym uzasadniał moje stanowisko w głosowaniu nad przyznaniem koncesji. W rzeczywistości słowa te odnosiły się do owych +innych sytuacji+ występujących w otaczającej nas rzeczywistości. Przy takiej prezentacji mojego stanowiska nie dziwię się reakcji odbiorców programu TVN Siedem kierujących skargi do KRRiT. Mając powyższe na uwadze przedstawiłem niniejsze stanowisko na posiedzeniu KRRiT, po głosowaniu w dniu 17 lutego br. i niniejszym przekazuję do publicznej wiadomości" – dodał prof. Kawecki.

Koncesja na nadawanie naziemne dla TVN7 wygasa 25 lutego, ale dzięki holenderskiej licencji program będzie można po tej dacie nadal oglądać w polskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji został złożony przez TVN Grupa Discovery w grudniu 2020 roku.


 

POLECANE
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej Wiadomości
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

REKLAMA

KRRiT głosowała w sprawie koncesji dla TVN 7. Członek rady wydał oświadczenie

Głosowanie ws. koncesji dla TVN7 nie dało rozstrzygnięcia, kolejne głosowanie odbędzie się w piątek – poinformowała w czwartek rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska. Członek rady prof. J. Kawecki wydał oświadczenie o "blokowaniu w wielu mediach rzetelnej informacji i manipulowaniu nią".
 KRRiT głosowała w sprawie koncesji dla TVN 7. Członek rady wydał oświadczenie
/ fot. YouTube / TVN 7

Dzisiejsze głosowanie ponownie nie przyniosło rozstrzygnięcia, rozkład głosów był taki sam jak poprzednio i przewodniczący ogłosił przerwę w posiedzeniu do jutra, do godz. 14.30 – powiedziała mediom rzeczniczka prasowa. Dopytywana potwierdziła, że w piątek ma ponownie odbyć się głosowanie. – Być może zakończy się już jakimś konkretnym efektem, zobaczymy, czekamy do jutra – mówiła Brykczyńska.

Wcześniej KRRiT trzykrotnie bez rozstrzygnięcia głosowała w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie naziemne dla stacji telewizyjnej TVN7. Trzy głosy padały za przyznaniem koncesji, dwa - przeciwko.

Oświadczenie prof. Kaweckiego

Głosujący przeciw prof. Janusz Kawecki wystosował w związku z tym - przesłane PAP - oświadczenie, w którym "sprzeciwia się blokowaniu w wielu mediach rzetelnej informacji i manipulowaniu nią".

"Ostatnio zauważam, że znaczna część mediów prowadzi kampanię nierzetelnego informowania opinii publicznej o podstawach zajmowanego przeze mnie stanowiska w głosowaniach uchwały odnoszącej się do koncesji dla TVN S.A. na kolejny okres. Chodzi o programy TVN24 oraz TVN Siedem" – napisał członek KRRiT.

Jak zaznaczył, "co prawda w niektórych mediach przebiło się uzasadnienie decyzji" o głosowaniu przeciwko przyjęciu uchwały dotyczącej programu TVN24, jednak "większość mediów, prezentując wyniki głosowania nad przyznaniem koncesji na program TVN Siedem, pomija informację o wydanym przeze mnie oświadczeniu. Widoczne jest także manipulowanie przekazem tych informacji".

Kawecki przypomniał, że swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiał w oświadczeniach z 1 i 10 lutego br. "W tym ostatnim, wydanym bezpośrednio po głosowaniu KRRiT nad uchwałą dotyczącą programu TVN Siedem, przedstawiłem kolejny raz uzasadnienie podjętej decyzji. Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że głosuję przeciwko przyznaniu tej koncesji dlatego, iż nadawca narusza wymagania ustawowe stawiane strukturze kapitałowej nadawców mediów w Polsce. W rozpatrywanym wniosku podmiot dominujący występujący w tej strukturze kapitałowej znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym" – wyjaśnił.

"W swoich audycjach nadawca programu TVN Siedem, prezentując mój brak zgody na udzielenie koncesji, nie tylko nie informuje o merytorycznej podstawie mojego stanowiska, ale nawet stosuje manipulacje. W ostatnio prowadzonej kampanii nadawca wzywa odbiorców programu do interweniowania w KRRiT wobec braku wydania koncesji na program TVN Siedem" – napisał prof. Kawecki.

Jak dodał, kilkanaście takich protestów dotarło bezpośrednio na jego skrzynkę. "Każdemu z autorów odpowiedziałem, przesyłając tekst mego »Oświadczenia« z 10 lutego br. Już otrzymałem od większości z nich podziękowania za informację o rzeczywistej podstawie zajmowanego przeze mnie stanowiska. Przypuszczali, iż moja decyzja wynika z niesprawiedliwej oceny programowej nadawcy" – zaakcentował.

Podkreślił także iż chcąc przekazać rzetelne informacje w tej sprawie szerszemu gronu odbiorców udzielił wywiadu dla "Naszego Dziennika" (publikacja 15 lutego br.). "Moje argumenty za głosowaniem przeciwko przyjęciu uchwały o przyznanie koncesji zostały tam szczegółowo wyłożone. W innych mediach z tej informacji również nie skorzystano" – zaznaczył.

"W dniu 16 lutego br. w audycji »Fakty« w informacji zaprezentowanej ok. godziny 19.11 zastosowano nawet manipulację wobec mojej wypowiedzi przywołanej z audycji +Aktualności+ wyemitowanej w dniu 15 lutego br. w Radiu Maryja. W materiale »Faktów« z nagrania mojej wypowiedzi, która trwała ponad 19 minut, przedstawiono zaledwie kilkusekundowy fragment odnoszący się do ogólnego problemu, który podjęty został przez prowadzącego audycję w Radiu Maryja. Chodziło o stosunkowo częste nieprzestrzeganie prawa w Polsce i konsekwencje tego działania" – relacjonował.

Jak podkreślił, jego radiowa wypowiedź przywołana w "Faktach" została "zmieniona w taki sposób, że pominięto początek zdania, który brzmiał: »I tak jest we wszystkich innych sytuacjach; proszę zobaczyć…«, a wyemitowano część wypowiedzi, zaczynając dopiero od słów: »wiele różnych działań takich bezprawnych, obraźliwych, chamskich…«".

"Manipulacja wypowiedzianymi przeze mnie słowami stworzyła wrażenie, jakobym tak charakteryzował program TVN Siedem i tym uzasadniał moje stanowisko w głosowaniu nad przyznaniem koncesji. W rzeczywistości słowa te odnosiły się do owych +innych sytuacji+ występujących w otaczającej nas rzeczywistości. Przy takiej prezentacji mojego stanowiska nie dziwię się reakcji odbiorców programu TVN Siedem kierujących skargi do KRRiT. Mając powyższe na uwadze przedstawiłem niniejsze stanowisko na posiedzeniu KRRiT, po głosowaniu w dniu 17 lutego br. i niniejszym przekazuję do publicznej wiadomości" – dodał prof. Kawecki.

Koncesja na nadawanie naziemne dla TVN7 wygasa 25 lutego, ale dzięki holenderskiej licencji program będzie można po tej dacie nadal oglądać w polskich sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji został złożony przez TVN Grupa Discovery w grudniu 2020 roku.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe