Czeska kopalnia przy granicy z Polską działała bez oceny środowiskowej. Negocjacje ws. Turowa w nowym świetle
We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz czeskiej minister środowiska Anny Hubaczkovej w sprawie kopalni Turów. To już 19. runda negocjacji polsko-czeskich w tej sprawie. Po wyborach i zaprzysiężeniu nowego rządu u naszego południowego sąsiada strony powróciły do negocjacyjnego stołu, by wypracować porozumienie i polubownie zakończyć spór. Wcześniejsze spotkania prowadzone jeszcze z poprzednią czeską administracją nie doprowadziły do porozumienia.
As w rękawie?
Dzień przed rozpoczęciem wtorkowych negocjacji portal Business Insider poinformował, że kolejne negocjacje z Czechami mogą przebiegać w inny sposób, ponieważ tym razem polski rząd ma „asa w rękawie”. Portal zaznaczył, że „dotarł do dokumentu, w którym Polska wytyka Czechom, że ich przygraniczna kopalnia ČSM kontynuuje działalność bez ponownych transgranicznych konsultacji środowiskowych i bez uwzględnienia uwag polskiej strony. To może podważyć wiarygodność czeskiego rządu w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i skłonić go do szybkiego podpisania porozumienia z Polską”.
O sprawie poinformowała również wiceprezes zarządu PGE Wanda Buk: „Po 18 rundach negocjacji w 2021 roku i ataków czeskiego rządu na Turów okazuje się, że czeska kopalnia ČSM przez ostatni rok działała BEZ oceny środowiskowej, a wydana pod koniec grudnia decyzja nie została poprzedzona obowiązkowymi uzgodnieniami transgranicznymi z Polską” – zaznaczyła we wpisie na Twitterze.
Zapytany o tę kwestię przez agencję Newseria Biznes wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odpowiedział: – 30 grudnia ub.r. została wydana pewna decyzja administracyjna dotycząca jednej z kopalni położonych na terenie Republiki Czeskiej. Mamy powody uważać, że ta decyzja została wydana bez koniecznych uzgodnień środowiskowych. Będziemy chcieli również tę sprawę niezwłocznie wyjaśnić, zwróciliśmy się już o to do strony czeskiej. I mam nadzieję, że uda się tę sprawę rozwiązać w drodze rozmów dwustronnych – podkreślił wiceminister Jabłoński.
Strona polska chce, aby porozumienie z Pragą doprowadziło do wycofania czeskiej skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Skarga do TSUE
Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA.