Karta EKUZ – co obejmuje?
EKUZ – czym jest?
Wyjazd na wakacje kojarzy się nam z wymarzonym wypoczynkiem i urlopem. Trzeba mieć również na uwadze swoje bezpieczeństwo, bez względu na to, czy zamierzamy jechać sami, czy też z dziećmi i resztą rodziny. Żeby być przygotowanym na każdą z ewentualności, warto złożyć ekuz wniosek na www.ekuz.com.pl. Co daje nam karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, za sprawą którego możemy skorzystać z medycznej opieki w wersji podstawowej za granicą. Karta ta uprawnia nas do skorzystania z publicznej opieki medycznej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Chcąc dowiedzieć się na jakich warunkach można skorzystać z EKUZ w Wielkiej Brytanii, warto zajrzeć na stronę internetową https://ekuz.com.pl/ekuz-w-wielkiej-brytanii/.
EKUZ – ile trzeba czekać na jej wyrobienie?
Kartę EKUZ możemy otrzymać najczęściej w tym samym dniu, jeżeli złożymy osobiście wniosek w oddziale. Wyjątek stanowić będą wakacje, kiedy zainteresowanych będzie dużo. Jeżeli złożyliśmy wniosek innym sposobem, kartę otrzymamy pocztą. Wyrobienie EKUZ nie stanowi naszego obowiązku. W większości sytuacji będzie ona działała przez okres 12 miesięcy, chociaż dla bezrobotnych osób okres ten wynosi raptem 2 miesiące. Warunek do wyrobienia EKUZ to posiadanie zdrowotnego ubezpieczenia w naszym kraju. Znaczy to, iż bez żadnych problemów mogą otrzymać ją:
· studenci,
· uczniowie,
· pracownicy.
EKUZ – w jakich sytuacjach można z niej skorzystać?
Sytuacje, w których będziemy mogli skorzystać z EKUZ, to między innymi:
· wysoka gorączka,
· złamanie,
· zatrucie,
· zawał,
· urazy,
· wypadki,
· nagłe zachorowania.
O tym, czy konieczne będzie leczenie w wybranej chwili, w każdym wypadku zadecyduje lekarz. O ile nagły ból zęba, który jest wynikiem chociażby zapalnego stanu, można zakwalifikować jako nagłą sytuację, o tyle założenie plomby czy też zdejmowanie kamienia nazębnego będzie odpłatne.
Dosyć płynna granica tyczy się porodów, jak i poporodowej opieki. Jeżeli będąc w stanie ciąży zaawansowanej, udamy się w podróż i sytuacja porodowa zastanie nas podczas pobytu za granicą, przysługiwała nam będzie identyczna opieka, jak obywatelom kraju, w którym obecnie przebywamy. Ale jeżeli wyjedziemy za granicę i jeszcze przed akcją porodową zgłosimy się do położniczego szpitala, to wtedy nie mamy co liczyć na refundację z NFZ. Problematyczna pozostaje także kwestia medycznego transportu do kraju. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewni nam zrefundowania takiego przewozu chociażby karetką czy też innym środkiem transportu przeznaczonym do tego celu.
Jak widać, karta EKUZ potrafi być naprawdę przydatna. Dlatego przed zagranicznym wyjazdem warto rozważyć jej wyrobienie.
materiały partnera