Polska wycofuje się z węgla. Niemcy zwiększają produkcję energii z tego surowca

Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny, udział węgla w miksie energetycznym Niemiec w okresie od lipca do września wzrósł o ponad 22 proc. O ile jeszcze w połowie 2021 r. 27 proc. energii w Niemczech było wytwarzanych z węgla, to w trzecim kwartale br. udział ten wzrósł do 31 proc.
Maleje za to udział energii odnawialnej w miksie energetycznym Niemiec. Podczas gdy w 2020 r. 52 proc. energii u naszych zachodnich sąsiadów było wytwarzanych przy pomocy OZE, to w 2021 r. udział ten spadł do 44 proc.
Polska chce odejść od węgla
W czasie, kiedy Niemcy zwiększają udział węgla w sowim miksie energetycznym, Polska chce od węgla odchodzić. Przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy górniczej zakłada m.in. stopniowe wygaszanie polskich kopalń do końca 2049 roku.
Były przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek uważa, że to przejaw naiwności Polaków, którą Niemcy wykorzystują.
– Wszyscy politycy, od lewej do prawej strony, przyjmują narzucaną politykę bardzo naiwnie, nie dopytując się, gdzie leży prawda. Niemcy, jako jeden z najsilniejszych krajów, są zarządzane przez roztropnych polityków, którzy robią swoje
– mówi związkowiec.