[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj” (cz. 2)

19 listopada 2021 r. premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. W spotkaniu wzięli także udział szefowie MSWiA, MON oraz prezydenckiego BBN. Wizyta ta nie była wcześniej zapowiadana i odbyła się w trybie pilnych konsultacji sojuszniczych dotyczących sytuacji na wschodniej flance NATO.
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj” (cz. 2)
/ /https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg

     Jak podaje prasa amerykańska, celem wizyty było ostrzeżenie polskiego rządu przed spodziewaną rosyjską agresją na Ukrainę, której częścią jest także konflikt na polsko-białoruskiej granicy. Jak pisał „New York Times”: „mamy krótkie okienko czasowe na skonsolidowanie sojuszy i powstrzymanie Rosji lub przygotowanie się na to, co zrobi Putin”. To właśnie mieli usłyszeć polscy politycy. Spotkanie to musiało wywrzeć na polskich politykach spore wrażenie, ponieważ premier Morawiecki w ciągu kilku dni udał się z wizytą do państw bałtyckich, odwiedzając jednego dnia wszystkie trzy stolice. Następnie był na spotkaniu grupy V4, gdzie spotykał się także z premierem Chorwacji. Potem rozmawiał w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem, a następnego dnia udał się do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel oraz jej następcą Olafem Scholzem, by kilka godzin później polecieć do Londynu do premiera Borisa Johnsona. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda odwiedził szefa NATO Jensa Stoltenberga w Brukseli, a następnie przeprowadził godzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Minister obrony Mariusz Błaszczak obradował w Bukareszcie z ministrami ośmiu innych państw Europy Środkowo-Wschodniej (tzw. Bukareszteńska Dziewiątka). Polscy politycy najwyższej rangi odbyli w ciągu tygodnia tyle spotkań dyplomatycznych, ile w normalnych warunkach w ciągu wielu miesięcy. Czy Władimir Putin zaatakuje? Szef wywiadu Ukrainy Kyryło Budanow twierdzi, że Kijów spodziewa się możliwej konfrontacji z regularnymi jednostkami armii rosyjskiej już pod koniec stycznia 2022 roku. Rosjanie planują przeprowadzenie ofensywy lądowej, morskiej i powietrznej, której efektem byłoby uzyskanie przez Kreml połączenia lądowego między Donbasem i Krymem. W dalszych planach tej ofensywy może znaleźć się desant w Odessie. Wówczas Rosjanie mogliby przejąć kontrolę nad całym południem Ukrainy aż po okupowane przez nich Naddniestrze. Ministerstwo Obrony Białorusi podało, że w razie konfliktu zbrojnego z Ukrainą Białoruś nie będzie bierna i stanie po stronie Moskwy. Ukraiński wywiad informuje o możliwej próbie zamachu stanu na Ukrainie, do której mogłoby dojść w grudniu z udziałem Rosjan – stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. Tak więc przy zmianie rządu w Niemczech i nadchodzących wyborach we Francji nasi zachodni sojusznicy są w defensywie. W USA poparcie dla Joe Bidena gwałtownie się załamuje, a Republikanie szykują się do odzyskania władzy i blokują nominacje na setki kluczowych stanowisk w amerykańskiej administracji. Dzięki rosnącym cenom ropy i gazu Rosja ma środki na finansowanie działań wojskowych. Zachód jest w tym momencie słaby, co chce wykorzystać „ruski szachista”, który od dawna skłóca i doprowadza do erozji zarówno NATO, jak i Unię Europejską. Zastanawiająca jest jednak nagła wolta administracji Bidena, zwrócenie się do Polaków w sprawie budowania szybkiej koalicji. Brawo, Panie Premierze.

 

 

 

 

 

 

 


 

POLECANE
Fatalne wieści dla Wojciecha Szczęsnego. Jest potwierdzenie Wiadomości
Fatalne wieści dla Wojciecha Szczęsnego. Jest potwierdzenie

Zmienione zasady Superpucharu Hiszpanii spowodowały, że polski bramkarz musi odpokutować za czerwoną kartkę w kolejnym ważnym meczu FC Barcelony.

Atak nożownika tuż przy granicy z Polską. Są ofiary Wiadomości
Atak nożownika tuż przy granicy z Polską. Są ofiary

Dwie osoby zginęły, a dwie kolejne zostały ciężko ranne w poniedziałek w wyniku ataku z użyciem ostrego narzędzia w jednym z domów w gminie Casekow w Brandenburgii na wschodzie Niemiec, przy granicy z Polską. Podejrzany o dokonanie tego czynu został zatrzymany – przekazał rzecznik lokalnej policji, cytowany przez agencję dpa.

Radio Zet zapytało, czy państwo powinno kontrolować treści w internecie z ostatniej chwili
Radio Zet zapytało, czy państwo powinno kontrolować treści w internecie

Radio Zet w ankiecie opublikowanej na platformie X zapytało internautów o palącą kwestię wprowadzenia w Polsce przez rząd Donalda Tuska unijnego rozporządzenia Aktu o usługach cyfrowych.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Z powodu wypadku z udziałem człowieka na przystanku Warszawa Śródmieście występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

CBOS: Andrzej Duda polskim politykiem roku 2024 z ostatniej chwili
CBOS: Andrzej Duda polskim politykiem roku 2024

Prezydent Andrzej Duda został polskim politykiem 2024 roku; głos na niego oddało 13 proc. badanych; politykiem minionego roku na świecie został prezydent elekt USA Donald Trump (14 proc. głosów) - wynika z sondażu CBOS.

Jaś Kapela z rządowym stypendium. Ministerstwo Kultury: Wniosek uzyskał wysoką ocenę Wiadomości
Jaś Kapela z rządowym stypendium. Ministerstwo Kultury: "Wniosek uzyskał wysoką ocenę"

Aktywista i tzw. freakfighter Jaś Kapela otrzymał roczne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co wywołało burzę w sieci. Resort opublikował w poniedziałek stanowisko w tej sprawie.

Kliknięcie warte 5 tysięcy. Pasażerowie często wpadają w tę pułapkę Wiadomości
Kliknięcie warte 5 tysięcy. Pasażerowie często wpadają w tę pułapkę

Chwila nieuwagi kosztowała pasażera rejsu statku wycieczkowego dodatkowe 5 tysięcy złotych. Mógł łatwo uniknąć niepotrzebnego wydatku, gdyby pamiętał o drobnym szczególe w ustawieniu swojego telefonu. Ten gapowaty turysta nie pierwsza ofiara zawiłości technologicznych, jakie czyhają nas w podróży.

Orka roku. Nagranie z Patrykiem Jakim podbija sieć gorące
"Orka roku". Nagranie z Patrykiem Jakim podbija sieć

Nagranie z poniedziałkowej konferencji prasowej, której głównymi bohaterami są europoseł PiS Patryk Jaki oraz dziennikarz TVN24 podbija sieć.

To była niezła zabawa. Nagły koniec kariery kultowego zawodnika z ostatniej chwili
"To była niezła zabawa". Nagły koniec kariery kultowego zawodnika

Brytyjski pięściarz Tyson Fury ogłosił zakończenie kariery. O swojej decyzji poinformował za pomocą mediów społecznościowych.

Zwalniany komendant iławskiej policji wygarnął rządzącym podczas oficjalnej uroczystości pożegnania [WIDEO] z ostatniej chwili
Zwalniany komendant iławskiej policji wygarnął rządzącym podczas oficjalnej uroczystości pożegnania [WIDEO]

Ustępujący komendant iławskiej policji insp. Waldemar Pankowski podczas uroczystości swojego odejścia nie gryzł się w język i podczas przemówienia zdradził kulisy swojego odejścia. – Kosztuje mnie to dużo odwagi, ale powiedziałem sobie: dość tego – przekazał mundurowy. 

REKLAMA

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj” (cz. 2)

19 listopada 2021 r. premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. W spotkaniu wzięli także udział szefowie MSWiA, MON oraz prezydenckiego BBN. Wizyta ta nie była wcześniej zapowiadana i odbyła się w trybie pilnych konsultacji sojuszniczych dotyczących sytuacji na wschodniej flance NATO.
 [Felieton TS] Waldemar Biniecki: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później mój kraj” (cz. 2)
/ /https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_19-01-2021.jpg

     Jak podaje prasa amerykańska, celem wizyty było ostrzeżenie polskiego rządu przed spodziewaną rosyjską agresją na Ukrainę, której częścią jest także konflikt na polsko-białoruskiej granicy. Jak pisał „New York Times”: „mamy krótkie okienko czasowe na skonsolidowanie sojuszy i powstrzymanie Rosji lub przygotowanie się na to, co zrobi Putin”. To właśnie mieli usłyszeć polscy politycy. Spotkanie to musiało wywrzeć na polskich politykach spore wrażenie, ponieważ premier Morawiecki w ciągu kilku dni udał się z wizytą do państw bałtyckich, odwiedzając jednego dnia wszystkie trzy stolice. Następnie był na spotkaniu grupy V4, gdzie spotykał się także z premierem Chorwacji. Potem rozmawiał w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem, a następnego dnia udał się do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel oraz jej następcą Olafem Scholzem, by kilka godzin później polecieć do Londynu do premiera Borisa Johnsona. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda odwiedził szefa NATO Jensa Stoltenberga w Brukseli, a następnie przeprowadził godzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Minister obrony Mariusz Błaszczak obradował w Bukareszcie z ministrami ośmiu innych państw Europy Środkowo-Wschodniej (tzw. Bukareszteńska Dziewiątka). Polscy politycy najwyższej rangi odbyli w ciągu tygodnia tyle spotkań dyplomatycznych, ile w normalnych warunkach w ciągu wielu miesięcy. Czy Władimir Putin zaatakuje? Szef wywiadu Ukrainy Kyryło Budanow twierdzi, że Kijów spodziewa się możliwej konfrontacji z regularnymi jednostkami armii rosyjskiej już pod koniec stycznia 2022 roku. Rosjanie planują przeprowadzenie ofensywy lądowej, morskiej i powietrznej, której efektem byłoby uzyskanie przez Kreml połączenia lądowego między Donbasem i Krymem. W dalszych planach tej ofensywy może znaleźć się desant w Odessie. Wówczas Rosjanie mogliby przejąć kontrolę nad całym południem Ukrainy aż po okupowane przez nich Naddniestrze. Ministerstwo Obrony Białorusi podało, że w razie konfliktu zbrojnego z Ukrainą Białoruś nie będzie bierna i stanie po stronie Moskwy. Ukraiński wywiad informuje o możliwej próbie zamachu stanu na Ukrainie, do której mogłoby dojść w grudniu z udziałem Rosjan – stwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. Tak więc przy zmianie rządu w Niemczech i nadchodzących wyborach we Francji nasi zachodni sojusznicy są w defensywie. W USA poparcie dla Joe Bidena gwałtownie się załamuje, a Republikanie szykują się do odzyskania władzy i blokują nominacje na setki kluczowych stanowisk w amerykańskiej administracji. Dzięki rosnącym cenom ropy i gazu Rosja ma środki na finansowanie działań wojskowych. Zachód jest w tym momencie słaby, co chce wykorzystać „ruski szachista”, który od dawna skłóca i doprowadza do erozji zarówno NATO, jak i Unię Europejską. Zastanawiająca jest jednak nagła wolta administracji Bidena, zwrócenie się do Polaków w sprawie budowania szybkiej koalicji. Brawo, Panie Premierze.

 

 

 

 

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe