Twarda odpowiedź rzecznika rządu na żądania KE wycofania wniosku do TK o stwierdzenie wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE

Z żądaniem wycofania wniosku zwrócił się do Premiera Morawieckiego komisarz Didier Reynders
- Podobnie jak w Niemczech, w wielu innych krajach, we Francji, w Czechach. W tych wszystkich krajach konstytucja jest ponad prawem europejskim, to jest oczywiste
- mówił Mueller
Konflikt z UE
Trwa konflikt związany z pozatraktatową presją jaką wywierają Komisja Europejska, TSUE i Parlament Europejski an Polskę ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.
Trybunał Sprawiedliwości UE od dawna, wykraczając poza obowiązujące traktaty, usiłuje ingerować w kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z pól konfliktu jest istnienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która jest odpowiedzią na bezkarność nadzwyczajnej kasty.
Po ostatnim orzeczeniu TSUE, który zażądał zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej i odpowiedzi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał działania TSUE za niezgodne z konstytucją, trwa medialny ostrzał Polski w mediach krajowych i zagranicznych dotyczące nieuznawania przez Polskę orzeczenia TSUE. W tym samym czasie inne kraje UE, na czele z Niemcami, mają już na koncie i niezrealizowane orzeczenia TSUE i uznanie wyższości prawa krajowego nad unijnym, nie spotykając się jednocześnie z taką skalą ataku medialnego.