Zełenski dziękuje Dudzie. "Trzeba razem przeciwdziałać zagrożeniom, jakie tworzy Rosja"

„Udział Andrzeja Dudy w szczycie Platformy Krymskiej i wysoka ocena tego wydarzenia, to potwierdzenie wsparcia dla terytorialnej integralności Ukrainy" – napisał wieczorem na Twitterze Zełenski.
Jak dodał, "trzeba razem przeciwdziałać zagrożeniom, jakie tworzy Rosja".
.@AndrzejDuda's participation in #CrimeaPlatform and high appraisal of this event are a confirmation of support for 🇺🇦's territorial integrity. We need to work together to counter the threats posed by #RF. Offered 🇵🇱 cooperation in the field of energy security & infrastructure pic.twitter.com/zNaqMyz8NT
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 23, 2021
Ukraiński prezydent poinformował również, że zaproponował Polsce współpracę w sferze bezpieczeństwa energetycznego i infrastruktury.
Spotkanie Duda-Zełeński
W komunikacie na stronie internetowej prezydenta przekazano, że Zełenski podziękował Dudzie za udział w poniedziałkowym szczycie i za solidarność z ukraińskim narodem. Podziękował też za pomoc humanitarną w walce z COVID-19 i za szczepionki.
Szef ukraińskiego państwa poinformował polskiego przywódcę o sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie na wschodzie kraju, gdzie od 2014 roku trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Zaproponował wspólne kroki w sprawie przeciwdziałania agresywnym działaniom Rosji, w szczególności w sferze informacyjnej.
Liderzy zgodzili się co do tego, że rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2021 są źródłem napięcia i pogarszają sytuację bezpieczeństwa w regionie - podało biuro ukraińskiego prezydenta.
Rozmawiano też o "trudnej sytuacji" na granicach z Białorusią, o wydarzeniach w Afganistanie, a także o stosunkach dwustronnych.
Szczególną uwagę poświęcono koordynacji stanowisk, jeśli chodzi o przeciwdziałanie projektowi Nord Stream 2 - zaznaczyło biuro Zełenskiego. Rozmawiano o perspektywach współpracy w sferze energetycznej, w tym o wspólnych projektach dotyczących dywersyfikacji dostaw nośników energii.
Prezydenci spotkali się w poniedziałek przy okazji inauguracyjnego szczytu Platformy Krymskiej. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, wśród tematów poruszonych przez przywódców były kwestie związane z gazociągiem Nord Stream 2, sytuacją na granicach z Białorusią, polską oświatą i wspólną historią Polski i Ukrainy.
(PAP)