Żydowska organizacja apeluje do Andrzeja Dudy. „Jesteśmy bardzo zawiedzeni”

W piątek Senat przyjął z trzema poprawkami nowelizację Kpa. „Za” głosowało 98 parlamentarzystów, nikt nie był przeciw, zaś jedna osoba się wstrzymała. Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.
W nowelizacji przyjętej przez Sejm zapisano, że nie stwierdzałoby się nieważności takiej decyzji z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji można byłoby jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa. Natomiast, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie byłoby wszczynane postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Żydowska organizacja apeluje
– Jesteśmy bardzo zawiedzeni poprawką wprowadzoną przez Senat do ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu – powiedział „Rzeczpospolitej” dyrektor wykonawczy World Jewish Restitution Organization (WJRO) w Nowym Jorku Gideon Taylor.
Jak stwierdził, prawo zaproponowane przez polskie władze oznaczają „ogromny krok wstecz”. – Polska straciła wielką szansę, aby rozwiązać ten problem i wzmocnić swoje relacje z polsko-żydowską diasporą. Mam nadzieję, że prezydent Duda podejmie wszelkie kroki, aby zapobiec temu odrzuceniu historii – dodał.