Pierwsza rozprawa przeciwko "Atlasowi Nienawiści"

Dobiegła końca pierwsza rozprawa z sześciu spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych jednostek samorządu terytorialnego przez twórców „Atlasu Nienawiści”.
 Pierwsza rozprawa przeciwko
/ Pixabay.com

Postępowanie dotyczy naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.

● Samorządowa Karta Praw Rodzin ma swoje umocowanie w Konstytucji RP oraz orzecznictwie i, wbrew sugestiom twórców „Atlasu Nienawiści” nie porusza w żaden sposób tematu mniejszości seksualnych.

● Powiat Przasnyski jest reprezentowany przez Instytut Ordo Iuris.

We wtorek 19 lipca odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który w czerwcu 2019 r. przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwanymi są autorzy „Atlasu Nienawiści”, którzy pomówili Powiat o propagowanie, nienawiści oraz dyskryminację osób o skłonnościach homoseksualnych.

Autorzy strony internetowej „Atlas Nienawiści” stworzyli interaktywną mapę, na której kolorami zaznaczone są województwa, powiaty i gminy, które przyjęły, bądź odrzuciły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kolorem czerwonym oznaczone były te jednostki samorządu terytorialnego, które przyjęły na mocy uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Autorzy Atlasu próbowali w ten sposób przedstawić polskie jednostki samorządu terytorialnego jako  „szerzące nienawiść” wobec mniejszości seksualnych. W Samorządowej Karcie Praw Rodzin temat mniejszości seksualnych nie został w ogóle poruszony. 

Zaproponowana Karta Praw Rodzin jest pozytywnym programem, promowanym przez koalicję blisko 20 organizacji pozarządowych. Powstała w czasie, gdy narastał konflikt zainicjowany kontrowersyjnymi postanowieniami „Deklaracji LGBT+” prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Część samorządów odpowiedziała na „Deklarację LGBT+” uchwałami o sprzeciwie ideologii LGBT. Natomiast Samorządy przyjmujące Samorządową Kartę Praw Rodzin postanowiły uniknąć wpisania ich w ten konflikt i przyjęły uchwały oparte o niekontrowersyjne zasady konstytucyjne.  

Samorządowa Karta Praw Rodzin to wynik badań nad polityką rodzinną ekspertów Instytutu Ordo Iuris i współpracy organizacji społecznych. Karta opiera się na doświadczeniach wielu samorządów oraz specjalistów z zakresu polityki rodzinnej, działaczy społecznych czy pedagogów. Samorządowa Karta Praw Rodzin znajduje pełne oparcie w Konstytucji RP, wskazane w Karcie obszary polityki rodzinnej pozostają ściśle powiązane z zasadami i wartościami konstytucyjnymi, w tym z prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 Konstytucji RP), zasadą ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), zasadą uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej państwa dobra rodziny oraz szczególnej pomocy ze strony władz publicznych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (art. 71 ust. 1 Konstytucji), zasadą ochrony praw dziecka i powszechnego prawa żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją (art. 72 ust. 1 Konstytucji RP) i zasadą ustrojową zamieszczoną w rozdziale pierwszym Konstytucji RP w art. 18 – obowiązkiem  Rzeczypospolitej Polskiej ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny, rodziną, macierzyństwem i rodzicielstwem.

Samorządowa Karta Praw Rodzin opiera się również na dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych.

Samorządowa Karta Praw Rodzin przyjmowana była w wielu samorządach ponad politycznymi czy ideowymi podziałami jako pozytywny i prorodzinny program unikający skutecznie polaryzacyjnego języka konfliktu.

Pomimo tego, Powiat Przasnyski, zarówno  w Polsce, jak i poza jej granicami został przedstawiony przez autorów „Atlasu Nienawiści” jako obszar nienawiści, jednostka samorządu terytorialnego kierująca się wrogością, a co najmniej silną niechęcią do osób o skłonnościach homoseksualnych, jako terytorium, gdzie prześladuje się osoby, ogranicza się ich prawa ze względu na ich orientację seksualną. Efektem zamieszczenia samorządów przyjmujących Samorządową Kartę Praw Rodzin na „Atlasie Nienawiści” jest podważenie ich dobrego imienia oraz bezpośrednie skutki finansowe. Wyjaśnień w sprawie rzekomych aktów dyskryminacji żądały od samorządów władze norweskie, a w ubiegłym tygodniu komunikat w tej sprawie wydała Unia Europejska. O ile operatorzy funduszy norweskich uznali wyjaśnienie strony polskiej i odblokowali 7 mln zł dla Wilamowic, również pomawianych przez „Atlas Nienawiści”, to urzędnicy Unii Europejskiej wciąż badają sprawę. Trudne do wycenienia są straty wizerunkowe wyrządzone przez autorów Atlasu.

Dlatego Powiat Przasnyski żąda od autorów „Atlasu Nienawiści” w szczególności przeprosin, wygłoszenia ich na konferencjach prasowych zorganizowanych zarówno w Polsce i przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz zapłaty 20000 zł na wskazany cel społeczny.

Rozprawa została odroczona do 8 października 2021r.


 

POLECANE
Trwa żałoba narodowa w związku z pogrzebem papieża Franciszka Wiadomości
Trwa żałoba narodowa w związku z pogrzebem papieża Franciszka

O północy w sobotę rozpoczęła się żałoba narodowa, którą prezydent Andrzeja Duda zarządził w związku z zaplanowanymi na ten dzień uroczystościami pogrzebowymi papieża Franciszka. Żałoba kończy się o północy w nocy z soboty na niedzielę.

Tadeusz Płużański: Pilecki kontra Bartoszewski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Pilecki kontra Bartoszewski

24 kwietnia 2015 r. w Warszawie zmarł Władysław Bartoszewski. Człowiek, który próbował przywłaszczyć sobie zasługi rtm. Witolda Pileckiego. Pilecki - dobrowolny więzień niemieckiego KL Auschwitz - został zamordowany strzałem w tył głowy 25 maja 1948 ….

RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym gorące
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

W dniu 23 kwietnia br. została opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą Uchwała Nr 165/2025 w sprawie wytycznych dla Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025.

Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy

Marco Antonio Rubio, 72. sekretarz stanu USA, jest obecnie jednym z moich większych rozczarowań, jeśli chodzi o ocenę kadr tworzących administrację Donalda Trumpa. Gorzej od niego wypada jedynie Steven Charles Witkoff, Specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, ale żadne to pocieszenie dla Rubio – człowieka odpowiedzialnego za całokształt polityki zagranicznej atomowego mocarstwa i wciąż światowego hegemona, które ponownie aspiruje do bezdyskusyjnego przewodzenia wolnym narodom.

Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu z ostatniej chwili
Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

Niemiecki sąd zezwala na deportacje migrantów do Grecji, ale Ateny odmawiają ich przyjęcia, żądając najpierw sprawiedliwego podziału odpowiedzialności w UE – informuje Die Welt.

Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka

IMGW wydało komunikat dotyczący pogody na najbliższy weekend - 26 i 27 kwietnia 2025 r.

Wówczas nikt nie wierzył. Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego z ostatniej chwili
"Wówczas nikt nie wierzył". Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w piątek z mieszkańcami Koszalina, gdzie witały go tłumy. Publicysta Wojciech Mucha przypomniał wiec wyborczy z lutego 2015 roku przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy z ostatniej chwili
Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy

Klub Lewicy podczas posiedzenia zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów senatora Piotra Woźniaka.

Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę. Sroka przyznaje się do błędu z ostatniej chwili
"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

– Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy wtedy przesłuchać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła w piątek szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka.

Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech z ostatniej chwili
Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności w Budapeszcie.

REKLAMA

Pierwsza rozprawa przeciwko "Atlasowi Nienawiści"

Dobiegła końca pierwsza rozprawa z sześciu spraw sądowych dotyczących naruszenia dóbr osobistych jednostek samorządu terytorialnego przez twórców „Atlasu Nienawiści”.
 Pierwsza rozprawa przeciwko
/ Pixabay.com

Postępowanie dotyczy naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.

● Samorządowa Karta Praw Rodzin ma swoje umocowanie w Konstytucji RP oraz orzecznictwie i, wbrew sugestiom twórców „Atlasu Nienawiści” nie porusza w żaden sposób tematu mniejszości seksualnych.

● Powiat Przasnyski jest reprezentowany przez Instytut Ordo Iuris.

We wtorek 19 lipca odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca naruszenia dóbr osobistych Powiatu Przasnyskiego, który w czerwcu 2019 r. przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin. Pozwanymi są autorzy „Atlasu Nienawiści”, którzy pomówili Powiat o propagowanie, nienawiści oraz dyskryminację osób o skłonnościach homoseksualnych.

Autorzy strony internetowej „Atlas Nienawiści” stworzyli interaktywną mapę, na której kolorami zaznaczone są województwa, powiaty i gminy, które przyjęły, bądź odrzuciły Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kolorem czerwonym oznaczone były te jednostki samorządu terytorialnego, które przyjęły na mocy uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Autorzy Atlasu próbowali w ten sposób przedstawić polskie jednostki samorządu terytorialnego jako  „szerzące nienawiść” wobec mniejszości seksualnych. W Samorządowej Karcie Praw Rodzin temat mniejszości seksualnych nie został w ogóle poruszony. 

Zaproponowana Karta Praw Rodzin jest pozytywnym programem, promowanym przez koalicję blisko 20 organizacji pozarządowych. Powstała w czasie, gdy narastał konflikt zainicjowany kontrowersyjnymi postanowieniami „Deklaracji LGBT+” prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Część samorządów odpowiedziała na „Deklarację LGBT+” uchwałami o sprzeciwie ideologii LGBT. Natomiast Samorządy przyjmujące Samorządową Kartę Praw Rodzin postanowiły uniknąć wpisania ich w ten konflikt i przyjęły uchwały oparte o niekontrowersyjne zasady konstytucyjne.  

Samorządowa Karta Praw Rodzin to wynik badań nad polityką rodzinną ekspertów Instytutu Ordo Iuris i współpracy organizacji społecznych. Karta opiera się na doświadczeniach wielu samorządów oraz specjalistów z zakresu polityki rodzinnej, działaczy społecznych czy pedagogów. Samorządowa Karta Praw Rodzin znajduje pełne oparcie w Konstytucji RP, wskazane w Karcie obszary polityki rodzinnej pozostają ściśle powiązane z zasadami i wartościami konstytucyjnymi, w tym z prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 Konstytucji RP), zasadą ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka), zasadą uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej państwa dobra rodziny oraz szczególnej pomocy ze strony władz publicznych dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (art. 71 ust. 1 Konstytucji), zasadą ochrony praw dziecka i powszechnego prawa żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją (art. 72 ust. 1 Konstytucji RP) i zasadą ustrojową zamieszczoną w rozdziale pierwszym Konstytucji RP w art. 18 – obowiązkiem  Rzeczypospolitej Polskiej ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny, rodziną, macierzyństwem i rodzicielstwem.

Samorządowa Karta Praw Rodzin opiera się również na dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i administracyjnych.

Samorządowa Karta Praw Rodzin przyjmowana była w wielu samorządach ponad politycznymi czy ideowymi podziałami jako pozytywny i prorodzinny program unikający skutecznie polaryzacyjnego języka konfliktu.

Pomimo tego, Powiat Przasnyski, zarówno  w Polsce, jak i poza jej granicami został przedstawiony przez autorów „Atlasu Nienawiści” jako obszar nienawiści, jednostka samorządu terytorialnego kierująca się wrogością, a co najmniej silną niechęcią do osób o skłonnościach homoseksualnych, jako terytorium, gdzie prześladuje się osoby, ogranicza się ich prawa ze względu na ich orientację seksualną. Efektem zamieszczenia samorządów przyjmujących Samorządową Kartę Praw Rodzin na „Atlasie Nienawiści” jest podważenie ich dobrego imienia oraz bezpośrednie skutki finansowe. Wyjaśnień w sprawie rzekomych aktów dyskryminacji żądały od samorządów władze norweskie, a w ubiegłym tygodniu komunikat w tej sprawie wydała Unia Europejska. O ile operatorzy funduszy norweskich uznali wyjaśnienie strony polskiej i odblokowali 7 mln zł dla Wilamowic, również pomawianych przez „Atlas Nienawiści”, to urzędnicy Unii Europejskiej wciąż badają sprawę. Trudne do wycenienia są straty wizerunkowe wyrządzone przez autorów Atlasu.

Dlatego Powiat Przasnyski żąda od autorów „Atlasu Nienawiści” w szczególności przeprosin, wygłoszenia ich na konferencjach prasowych zorganizowanych zarówno w Polsce i przed budynkiem Parlamentu Europejskiego oraz zapłaty 20000 zł na wskazany cel społeczny.

Rozprawa została odroczona do 8 października 2021r.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe