W co inwestować w dobie pandemii?
Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosło sporo zmian w gospodarce, ale też spojrzeniu człowieka na życie. Dziś bardziej niż kiedykolwiek cenimy normalność, zastanawiając się kiedy wróci. Głowę zaprzątają również inwestycje. Pieniądz traci na wartości, banki zasypują kolejnymi opłatami, lokaty posiadają śmieszne oprocentowanie, nie wspominając o rachunkach oszczędnościowych!
Koronawirus nie oszczędził inwestycji, zachwiał pozycją części spółek na giełdzie, dlatego inwestorzy coraz częściej wybierają alternatywne sposoby pomnażania oszczędności. Jakie?
Inwestycje obarczone wyższym ryzykiem
Opcją inwestowania nadwyżek finansowych są choćby ETF-y (fundusze inwestycyjne), CFD (kontrakty na różnice kursowe) i kryptowaluty. I wbrew pozorom wcale nie trzeba być wytrawnym inwestorem, by próbować swoich sił w inwestycjach z wysokim zwrotem. Inwestujemy za pośrednictwem różnych platform, w zależności od wybranego produktu. W EFT-y możemy też inwestować na giełdzie papierów wartościowych. A jeśli chodzi o kryptowaluty, to również nie musimy mieć profesjonalnego sprzętu, by przekopywać Internet w celu znalezienia Bitcoina. Na platformach inwestycyjnych mamy możliwość kupna i sprzedaży kryptowalut.
Jak zacząć? Na początku wybieramy platformę inwestycyjną, a one różnią się pod wieloma względami, jak choćby wysokością prowizji, innych opłat oraz produktami inwestycyjnymi. Na każdej zazwyczaj mamy do wyboru kilka strategii, dzięki czemu dopasujemy poziom ryzyka do tego, które jesteśmy w stanie udźwignąć. Na tego typu platformach znajdziemy zazwyczaj również skarbnicę wiedzy dotyczącą inwestowania. Od wprowadzenia w podstawowe produkty, przez ryzyko po samodzielne inwestowanie- bez automatycznej strategii.
Inwestycje społecznościowe
Tego rodzaju inwestycje zyskują na popularności – pożyczki społecznościowe są ciekawym sposobem na ulokowanie nadmiaru kapitału. Dziś tego typu platformy działają na nieco innych zasadach niż jeszcze kilka lat temu. Pożyczki wystawiane są przez firmy pożyczkowe, które współpracują z platformą - wszystkie sprawdzone. Firma wystawia najczęściej część pożyczki. Może ona być rozłożona pomiędzy kilku inwestorów. Inwestowanie jest bardzo proste, a dzięki wielu ofertom możliwość dywersyfikacji portfela.
To co najbardziej budzi wątpliwości inwestorów w przypadku pożyczek społecznościowych, to najczęściej pytanie: co gdy klient firmy pożyczkowej przestaje spłacać? Czy odzyskamy swoje pieniądze? Spójrzmy na najpopularniejszą w Polsce platformę pożyczek społecznościowych, Mintos, okazuje się, że 99% pożyczek objętych jest zobowiązaniem odkupu przez firmę pożyczkową. Aby ominąć ryzyko związane z brakiem spłaty, inwestujesz w pożyczki ze zobowiązaniem odkupu.
W momencie, gdy klient spóźnia się ze spłatą ponad 60 dni, firma pożyczkowa zwraca inwestorowi zaległą kwotę wraz z należnymi odsetkami.
Kolejnym zabezpieczeniem minimalizującym ryzyko są pożyczki z zabezpieczeniem. Na platformie znajdziesz zarówno pożyczki bez zabezpieczenia jak i hipoteczne oraz samochodowe.
Inwestycje długoterminowe
Ludzie, którzy dorobili się na inwestowaniu podkreślają, że przede wszystkim ważna jest cierpliwość, a zyski przychodzą z czasem. I najlepsze są inwestycje długoterminowe. Dziś możemy inwestować w wiele rzeczy, jak alkohole, dzieła sztuki, złoto, dobra luksusowe, brylanty. Niemalże pewne jest, że za kilka lat zyskają na wartości.
Inną opcją jest inwestycja w ziemię i nieruchomości. Ziemia to bardzo praktyczna inwestycja, a gdy jest w atrakcyjnej lokalizacji, tym bardziej warto w nią zainwestować. Działka może sobie stać przez kilka lat, czekając na tłuste czasy. Jest minimalne ryzyko, ze cena gruntu spadnie i stracimy na inwestycji. Jeśli dobrze sprawdzimy działkę przed zakupem, to również minimalizujemy ryzyko. W ciągu kilku lat samodzielnym nakładem pracy możemy podnieść jej wartość. Doprowadzenie mediów, wybudowanie domku letniskowego czy innej nieruchomości zwiększa jej wartość.
Podobnie wygląda sytuacja z nieruchomościami. Możemy kupić mieszkanie do remontu, zrobić samodzielnie niskim nakładem i sprzedać za wyższą kwotę. Jest to tak zwany flip, na którym można zarobić, natomiast jest to już wyższa szkoła inwestowania.
Jeśli masz nadwyżkę pieniędzy, którą chcesz zainwestować, możesz wybierać w wielu alternatywnych sposobach. Pamiętając o dywersyfikacji portfela, co obniża ryzyko inwestycyjne.
Materiał sponsorowany