Prezydent Andrzej Duda: Być może poza granicami kraju barwy narodowe jeszcze bardziej ściskają za serce

- Bardzo dziękuję za to spotkanie, dziękuję za obecność w Belwederze, dziękuję za piękny śpiew – polski, tradycyjny, czysty. Dziękuję za to, że Państwo przyjechali ‒ bardzo często z daleka ‒ po to, by się z nami tu spotkać w tym ważnym dniu. Dniu, który łączy w sobie dwa elementy: wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw, pod którymi wszyscy jesteśmy, pod którymi wszyscy żyjemy na całym świecie, z naszą wielką wspólnotą. Łączy nas, Polaków, w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za Granicą. To piękne i znamienne, a że te dwie uroczystości – chociaż przecież przyjęte w różnych latach – łączą się właśnie 2 maja w sposób, dla mnie osobiście, bardzo symboliczny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi
Andrzej Hrehorowicz KPRP Prezydent Andrzej Duda: Być może poza granicami kraju barwy narodowe jeszcze bardziej ściskają za serce
Andrzej Hrehorowicz KPRP / Prezydent.pl

Łączą naszą pamięć o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice ‒ z naszymi narodowymi barwami tak drogimi sercu każdego Polaka, niezależnie od tego, czy mieszka tu, na miejscu, w Rzeczypospolitej, czy poza jej granicami. Może czasem jest nawet tak, że tam, poza granicami, one są jeszcze bardziej wzruszające i jeszcze bardziej ściskają serce, zwłaszcza gdzieś daleko od Polski, na drugiej półkuli, gdzie mieszka także bardzo wielu spośród 20 milionów naszych rodaków i ludzi polskiego pochodzenia żyjących na całym świecie.

Dziękuję, że tak wielu przedstawicieli Polonii i tak wielu przedstawicieli polskich organizacji poza granicami Rzeczypospolitej jest tu dzisiaj z nami w Belwederze, w Warszawie, na polskiej ziemi ‒ w tym tak tradycyjnym dla nas wszystkich miejscu ‒ i chodzi z nami po tych kamieniach, po tych płytach, po których chodzili najwięksi Polacy, na czele z marszałkiem Piłsudskim. Bardzo Państwu za to dziękuję.
 
Dziękuję także za ten zaszczyt, że w imieniu Rzeczypospolitej mogłem wręczyć dzisiaj naszym Czcigodnym Odznaczonym te państwowe ordery i odznaczenia. Bardzo serdecznie dziękuję za to, że Państwo je przyjęli, bo to tylko symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej ‒ nie Prezydenta, ale Rzeczypospolitej! ‒ za Wasze piękne życie, za Waszą piękną działalność, za to wszystko, co robiliście przez lata, co robicie cały czas dla naszych rodaków, dla polskości, dla Polski.
 
Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali.
 
Dziękuję za przybycie Panu Dyrektorowi i uczniom szkoły im. Dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii – polskiej szkoły! Dziękuję za to, że przybyliście tu, do Belwederu, po legitymacje szkolne – nie tylko symboliczne. Dokładnie rok temu podpisałem projekt prezydenckiej ustawy w sprawie tych właśnie legitymacji. Dziękuję jeszcze raz Sejmowi i Senatowi za to, że ta ustawa została uchwalona, że mogłem ją podpisać. Dziękuję ministerstwu i polskiemu rządowi za współpracę przy ostatecznym jej przygotowaniu. Jestem za to wdzięczny.
 
Te legitymacje to nie tylko symbol ‒ to legitymacje, które są legitymacjami polskich uczniów dającymi zniżkę na publiczne środki transportu zbiorowego w naszym kraju, do polskich muzeów, do parków narodowych. Może dla kogoś, kto mieszka poza granicami, ta zniżka to nie będą wielkie pieniądze – pewnie różnie. Ale chciałbym, żeby wyraźnie brzmiało jedno – co już kiedyś powiedziałem: ta legitymacja oznacza polskiego ucznia, oznacza to, że jesteście członkami wspólnoty polskich uczniów, uczniów polskich szkół! Takich samych uczniów jak Wasi rówieśnicy, którzy chodzą do szkoły tutaj, w ojczyźnie. Jesteście razem, jesteście tacy sami! Stworzycie jedną wspólnotę polskich dzieci, polskiej młodzieży – polskiej młodzieży szkolnej.
 
Bardzo się cieszę, że możemy tego dzieła dopełniać, i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy biorą w tym udział, którzy przyczyniają się do tego, że te legitymacje trafiają i będą trafiały w przyszłości do polskich dzieci na całym świecie – wszędzie tam, gdzie uczą się polskiego języka, polskiej historii. Czy to w szkołach założonych przez organizacje polonijne, czy to w szkołach działających przy parafiach, czy w szkołach istniejących na zasadach państw, w których mieszkają, w szkołach rodzimych, ale takich, w których są oddziały polskojęzyczne.
 
Szanowni Państwo, to ważny moment spotkania. W jego kontekście chciałbym podkreślić jeszcze jedno: wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczypospolitej – tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować, ale chciałem też podziękować polskiemu rządowi i polskiemu parlamentowi – Sejmowi i Senatowi – za zmiany, jakie nastąpiły w Ustawie o repatriacji. Zmiany, które wszystkim tym, którzy chcą do Polski przyjechać, chcą do Polski wrócić, ułatwiają tę decyzję przez stworzenie w naszym kraju lepszych niż dotychczas warunków.
 
Podpisałem tę ustawę dosłownie trzy dni temu i wczoraj, 1 maja 2017 roku, weszła ona w życie. Ogromnie się cieszę, że ta Rzeczpospolita – z tym rządem, z tym parlamentem, ze mną jako Prezydentem – takich zmian w polskim prawodawstwie dokonuje. Takich zmian, które mają ułatwić prawo wyboru powrotu do ojczyzny. Nawet jeżeli się w niej nie urodziłem, ale jeżeli z tego właśnie kraju pochodzę, bo to jest moja ojczyzna i tak czuję w sercu, mimo że urodziłem się i mieszkałem gdzieś daleko poza granicami, na Wschodzie, bo tak zrządził los. Cieszę się, że powrót do ojczyzny będzie teraz łatwiejszy.
 
Szanowni Państwo, na zakończenie chciałem prosić, abyście przekazali ode mnie głębokie ukłony i wyrazy szacunku dla wszystkich swoich współpracowników, dla swoich społeczności tam, gdzie pracujecie, gdzie mieszkacie, gdzie żyjecie, gdzie realizujecie na co dzień swoje obowiązki, ale gdzie na co dzień realizujecie także i siebie. Bardzo proszę, byście ich ode mnie z całego serca pozdrowili i podziękowali im za to, że Rzeczpospolitą zawsze mają w sercu niezależnie od tego, gdzie są, gdzie żyją – że mają w sercu nasze biało-czerwone barwy i że są z nich dumni, tak jak dumna jest z nich cała Rzeczpospolita.
 
Dziękuję bardzo.


- mówił Prezydent RP

Źródło: Prezydent.pl

 

POLECANE
Słowa szefa Intela pogrążają firmę Wiadomości
Słowa szefa Intela pogrążają firmę

Wydaje się bardzo prawdopodobne, że za obecnymi finansowymi problemami Intela stoi pośrednio wypowiedź Pata Gelsingera, szefa fimy, który dość jednoznacznie skomentował sytuację na Tajwanie, co okazało się być jego strategicznym błędem.

Będę miała straszne problemy. Patricia Kazadi zaapelowała do fanów z ostatniej chwili
"Będę miała straszne problemy". Patricia Kazadi zaapelowała do fanów

W przyszłym roku na antenę Polsatu powróci długo wyczekiwana, nowa edycja kultowego programu muzycznego „Must Be the Music”. Produkcja ruszyła pełną parą, a przesłuchania przyciągnęły nie tylko uczestników, ale i uwagę widzów. W roli prowadzących zobaczymy Macieja Rocka, Adama Zdrójkowskiego oraz Patricię Kazadi, która ostatnio zaapelowała do fanów.

Burza w M jak miłość. Scenarzyści szykują niespodziankę z ostatniej chwili
Burza w "M jak miłość". Scenarzyści szykują niespodziankę

Pomimo upływu lat "M jak Miłość" nie traci popularności i nadal przyciąga przed telewizory miliony Polaków. Produkcja, która od ponad dwóch dekad gości na antenie TVP2, przeszła liczne metamorfozy, ale wciąż potrafi zaskakiwać swoich fanów niespodziewanymi zwrotami akcji. Tym razem scenarzyści szykują coś wyjątkowego.

Z Warszawy w weekendy ubywa nawet 15 proc. mieszkańców Wiadomości
Z Warszawy w weekendy ubywa nawet 15 proc. mieszkańców

Już 15 proc. populacji Warszawy (ok. 250 tys.) stanowią obcokrajowcy. Ostatnie ustalenie, że w tygodniu przebywa w niej ponad 2 mln ludzi, plasuje miasto w pierwszej dziesiątce europejskich miast pod względem liczby mieszkańców i oznacza przeskoczenie Hamburga oraz Wiednia – jak informuje serwis infopigula.pl

Nie będzie o Halloween. Dziennikarka TVN opublikowała przejmujący wpis z ostatniej chwili
"Nie będzie o Halloween". Dziennikarka TVN opublikowała przejmujący wpis

Znana dziennikarka Anita Werner opublikowała wpis na Instagramie, w którym odniosła się do tematu zakończenia „różowego października” - miesiąca świadomości raka piersi.

 Bitwa z kebabem w tle - Turcy chwycili za noże w centrum Warszawy Wiadomości
Bitwa z kebabem w tle - Turcy chwycili za noże w centrum Warszawy

W Warszawskim Śródmieściu rozegrały się późnym wieczorem dantejskie sceny. W pobliżu licznych lokali gastronomicznych oferujących popularne tureckie dania doszło do sporej bójki.

Pilne ostrzeżenie GIS. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
Pilne ostrzeżenie GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ważne ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego produktu kuchennego dostępnego na polskim rynku. Sprawa dotyczy łyżki kuchennej Q-touch, w której podczas badań wykryto obecność szkodliwych substancji chemicznych mogących przedostawać się do żywności. GIS zaleca natychmiastowe zaprzestanie używania tego produktu.

Dwa miesiące po powodzi rząd proponuje pożyczki Wiadomości
Dwa miesiące po powodzi rząd proponuje pożyczki

Mieszkańcy miejscowości dotkniętych powodzią wciąż czekają na wsparcie. Rząd natomiast po dwóch miesiącach od powodzi postanowił wspomóc poszkodowanych możliwością wzięcia pożyczek. Tym razem oferta ma być skierowana do przedsiębiorców z zalanych terenów, o czym poinformowała na antenie Radia Zet minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Trzeciej Drogi.

Coraz gorsza sytuacja Lufthansy. Chińczycy podbijają rynek z ostatniej chwili
Coraz gorsza sytuacja Lufthansy. Chińczycy podbijają rynek

W ubiegłym tygodniu Lufthansa opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2024 r., które są wyraźnie gorsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przedstawiciele linii zwracają uwagę na wiele czynników, które są problematyczne dla przewoźnika.

 Robert Mazurek odchodzi z RMF FM. Dziennikarz wydał oświadczenie z ostatniej chwili
Robert Mazurek odchodzi z RMF FM. Dziennikarz wydał oświadczenie

Robert Mazurek, dziennikarz znany przede wszystkim z audycji "Poranna Rozmowa w RMF FM", zakończył swoją współpracę z rozgłośnią. Po niemal ośmiu latach prowadzenia porannych rozmów z politykami, ekonomistami i ekspertami, dziennikarz poinformował w mediach społecznościowych o swojej decyzji.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda: Być może poza granicami kraju barwy narodowe jeszcze bardziej ściskają za serce

- Bardzo dziękuję za to spotkanie, dziękuję za obecność w Belwederze, dziękuję za piękny śpiew – polski, tradycyjny, czysty. Dziękuję za to, że Państwo przyjechali ‒ bardzo często z daleka ‒ po to, by się z nami tu spotkać w tym ważnym dniu. Dniu, który łączy w sobie dwa elementy: wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw, pod którymi wszyscy jesteśmy, pod którymi wszyscy żyjemy na całym świecie, z naszą wielką wspólnotą. Łączy nas, Polaków, w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za Granicą. To piękne i znamienne, a że te dwie uroczystości – chociaż przecież przyjęte w różnych latach – łączą się właśnie 2 maja w sposób, dla mnie osobiście, bardzo symboliczny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi
Andrzej Hrehorowicz KPRP Prezydent Andrzej Duda: Być może poza granicami kraju barwy narodowe jeszcze bardziej ściskają za serce
Andrzej Hrehorowicz KPRP / Prezydent.pl

Łączą naszą pamięć o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice ‒ z naszymi narodowymi barwami tak drogimi sercu każdego Polaka, niezależnie od tego, czy mieszka tu, na miejscu, w Rzeczypospolitej, czy poza jej granicami. Może czasem jest nawet tak, że tam, poza granicami, one są jeszcze bardziej wzruszające i jeszcze bardziej ściskają serce, zwłaszcza gdzieś daleko od Polski, na drugiej półkuli, gdzie mieszka także bardzo wielu spośród 20 milionów naszych rodaków i ludzi polskiego pochodzenia żyjących na całym świecie.

Dziękuję, że tak wielu przedstawicieli Polonii i tak wielu przedstawicieli polskich organizacji poza granicami Rzeczypospolitej jest tu dzisiaj z nami w Belwederze, w Warszawie, na polskiej ziemi ‒ w tym tak tradycyjnym dla nas wszystkich miejscu ‒ i chodzi z nami po tych kamieniach, po tych płytach, po których chodzili najwięksi Polacy, na czele z marszałkiem Piłsudskim. Bardzo Państwu za to dziękuję.
 
Dziękuję także za ten zaszczyt, że w imieniu Rzeczypospolitej mogłem wręczyć dzisiaj naszym Czcigodnym Odznaczonym te państwowe ordery i odznaczenia. Bardzo serdecznie dziękuję za to, że Państwo je przyjęli, bo to tylko symbol podziękowania ze strony Rzeczypospolitej ‒ nie Prezydenta, ale Rzeczypospolitej! ‒ za Wasze piękne życie, za Waszą piękną działalność, za to wszystko, co robiliście przez lata, co robicie cały czas dla naszych rodaków, dla polskości, dla Polski.
 
Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali.
 
Dziękuję za przybycie Panu Dyrektorowi i uczniom szkoły im. Dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii – polskiej szkoły! Dziękuję za to, że przybyliście tu, do Belwederu, po legitymacje szkolne – nie tylko symboliczne. Dokładnie rok temu podpisałem projekt prezydenckiej ustawy w sprawie tych właśnie legitymacji. Dziękuję jeszcze raz Sejmowi i Senatowi za to, że ta ustawa została uchwalona, że mogłem ją podpisać. Dziękuję ministerstwu i polskiemu rządowi za współpracę przy ostatecznym jej przygotowaniu. Jestem za to wdzięczny.
 
Te legitymacje to nie tylko symbol ‒ to legitymacje, które są legitymacjami polskich uczniów dającymi zniżkę na publiczne środki transportu zbiorowego w naszym kraju, do polskich muzeów, do parków narodowych. Może dla kogoś, kto mieszka poza granicami, ta zniżka to nie będą wielkie pieniądze – pewnie różnie. Ale chciałbym, żeby wyraźnie brzmiało jedno – co już kiedyś powiedziałem: ta legitymacja oznacza polskiego ucznia, oznacza to, że jesteście członkami wspólnoty polskich uczniów, uczniów polskich szkół! Takich samych uczniów jak Wasi rówieśnicy, którzy chodzą do szkoły tutaj, w ojczyźnie. Jesteście razem, jesteście tacy sami! Stworzycie jedną wspólnotę polskich dzieci, polskiej młodzieży – polskiej młodzieży szkolnej.
 
Bardzo się cieszę, że możemy tego dzieła dopełniać, i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy biorą w tym udział, którzy przyczyniają się do tego, że te legitymacje trafiają i będą trafiały w przyszłości do polskich dzieci na całym świecie – wszędzie tam, gdzie uczą się polskiego języka, polskiej historii. Czy to w szkołach założonych przez organizacje polonijne, czy to w szkołach działających przy parafiach, czy w szkołach istniejących na zasadach państw, w których mieszkają, w szkołach rodzimych, ale takich, w których są oddziały polskojęzyczne.
 
Szanowni Państwo, to ważny moment spotkania. W jego kontekście chciałbym podkreślić jeszcze jedno: wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczypospolitej – tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować, ale chciałem też podziękować polskiemu rządowi i polskiemu parlamentowi – Sejmowi i Senatowi – za zmiany, jakie nastąpiły w Ustawie o repatriacji. Zmiany, które wszystkim tym, którzy chcą do Polski przyjechać, chcą do Polski wrócić, ułatwiają tę decyzję przez stworzenie w naszym kraju lepszych niż dotychczas warunków.
 
Podpisałem tę ustawę dosłownie trzy dni temu i wczoraj, 1 maja 2017 roku, weszła ona w życie. Ogromnie się cieszę, że ta Rzeczpospolita – z tym rządem, z tym parlamentem, ze mną jako Prezydentem – takich zmian w polskim prawodawstwie dokonuje. Takich zmian, które mają ułatwić prawo wyboru powrotu do ojczyzny. Nawet jeżeli się w niej nie urodziłem, ale jeżeli z tego właśnie kraju pochodzę, bo to jest moja ojczyzna i tak czuję w sercu, mimo że urodziłem się i mieszkałem gdzieś daleko poza granicami, na Wschodzie, bo tak zrządził los. Cieszę się, że powrót do ojczyzny będzie teraz łatwiejszy.
 
Szanowni Państwo, na zakończenie chciałem prosić, abyście przekazali ode mnie głębokie ukłony i wyrazy szacunku dla wszystkich swoich współpracowników, dla swoich społeczności tam, gdzie pracujecie, gdzie mieszkacie, gdzie żyjecie, gdzie realizujecie na co dzień swoje obowiązki, ale gdzie na co dzień realizujecie także i siebie. Bardzo proszę, byście ich ode mnie z całego serca pozdrowili i podziękowali im za to, że Rzeczpospolitą zawsze mają w sercu niezależnie od tego, gdzie są, gdzie żyją – że mają w sercu nasze biało-czerwone barwy i że są z nich dumni, tak jak dumna jest z nich cała Rzeczpospolita.
 
Dziękuję bardzo.


- mówił Prezydent RP

Źródło: Prezydent.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe