"Po decyzji TSUE krótka piłka - referendum konstytucyjne nad zniesieniem immunitetu sędziowskiego"

Instytucje Unii Europejskiej, w tym Trybunał Sprawiedliwości UE nie posiadają kompetencji do decydowania w jaki sposób jest skonstruowany system sądowniczy w Polsce - mówił z kolei wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w kontekście środowych decyzji TSUE i Trybunału Konstytucyjnego.
Przepis traktatowy w zakresie, w jakim TSUE wydaje środki tymczasowe odnoszące się do polskich sądów - niekonstytucyjny brzmi decyzja wydana przez Trybunał Konstytucyjny.
Jak orzekł TK, przepisy traktatowe "w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny" z konstytucją RP.
- Po decyzji TSUE krótka piłka - referendum konstytucyjne nad zniesieniem immunitetu sędziowskiego a co za tym idzie prokuratorskiego. Wtedy izba dyscyplinarna rzeczywiście nie będzie potrzebna bo będzie jak w Niemczech gdzie immunitet sędziowski jest rzeczą nieznaną. I pozmiatane
- komentuje Cezary Gmyz korespondent TVP w Niemczech
Po decyzji TSUE krótka piłka - referendum konstytucyjne nad zniesieniem immunitetu sędziowskiego a co za tym idzie prokuratorskiego. Wtedy izba dyscyplinarna rzeczywiście nie będzie potrzebna bo będzie jak w Niemczech gdzie immunitet sędziowski jest rzeczą nieznaną. I pozmiatane
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) July 14, 2021