"Głos pracownika": Firmy chcą zatrudniać więcej pracowników

Na Pomorzu rośnie przewaga firm, które chcą zwiększać zatrudnienie, nad tymi, które planują redukcję etatów. Wynika tak z raportu, dotyczącego planów zatrudnienia w drugim kwartale roku, opracowanego przez ManpowerGroup. Które branże chcą zatrudniać i jak Pomorskie pod tym względem wypada na tle reszty kraju? Między innymi o tym mówił Piotr Skierkowski, ekspert rynku pracy z ManpowerGroup. – Prognoza zatrudnienia na drugi kwartał 2021 jest pozytywna, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Prognoza wynosi plus sześć procent. Dziesięć procent pracodawców planuje zatrudnianie nowych pracowników. Raptem trzy procent planuje zwolnienia. 83 procent nie przewiduje zmian. Cztery procent pracodawców nie ma jeszcze sprecyzowanych decyzji w tym zakresie – tłumaczył Skierkowski.
Praca zdalna poza domem
Pracownicy, którzy w czasie pandemii pracują zdalnie, nie zawsze wykonują swoje obowiązki zawodowe, przebywając we własnym domu. Coraz częściej zdarza się, że zatrudniony wyjeżdża i z firmą łączy się z zupełnie innego miejsca w Polsce, czy za granicą. Czy na takie świadczenie pracy musi zgodzić się pracodawca? Na ten temat mówiła Agnieszka Dobrodziej z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. – Zgodnie ze wszystkimi przepisami pracę zdalną zleca pracodawca. To nie jest tak, że on wnioskuje czy zabiega. Po prostu, z uwagi na potrzebę pracodawcy wynika możliwość zlecenia pracy zdalnej. Przepisy nie regulują miejsca jej wykonywania. Tu liczy się tylko kwestia techniczna. Inaczej jest z telepracą, która musi być wykonywana z domu pracownika – wyjaśniała Dobrodziej.
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.