T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to "S" by nie powstała

Święty Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”. Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
  T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to
/ M. Żegliński

Gość Radia Maryja podkreślił, że plany były szersze i 40. rocznica powstania „Solidarności” miała być obchodzona z wielkim rozmachem wraz z koncertem ze Stadionu Narodowego w stolicy.

– Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Musieliśmy zminimalizować obchody i odbyły się wydarzenia, tylko bardziej skromne. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie na Rakowieckiej odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim bezimiennym. Cała rocznica poświęcona była wszystkim, którzy nie byli na pierwszych stronach gazet, którzy nie piastowali czy nie piastują ważnych funkcji państwowych, samorządowych, czy innych, tylko to zwykli ludzie, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie. Obchody były bardzo skromne. Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności wydaliśmy album, który ukazuje 40 lat naszej ukochanej „Solidarności”. Narodowy Bank Polski wyemitował monetę z okazji rocznicy „Solidarności”. W poszczególnych regionach ze względu na pandemię uroczystości odbywały się także bardzo skromnie. Były odsłaniane tablice pamiątkowe, wydawane były różne publikacje. Przed nami 40. rocznica stanu wojennego, którą już zaplanowaliśmy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chcemy tam zorganizować centralne spotkanie z Mszą świętą na zewnątrz przed więzieniem na Rakowieckiej. Trudno nazwać to obchodami, bo będziemy wspominać bardzo smutną datę – powiedział wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.   

„Solidarność” to jedno z najważniejszych słów wypowiadanych przez Jana Pawła II do Polaków. Choć pełną definicję solidarności Ojciec Święty przedstawił w ogłoszonej w 1987 roku encyklice „Solicitudo rei socialis”, już kilka lat wcześniej stanowiła ona jeden z elementów papieskiego nauczania, bez którego słowo to nie zyskałoby takiego wydźwięku.

Tadeusz Majchrowicz zaznaczył, że bez wątpienia św. Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”.

– Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze. Dlatego wszędzie na tablicach, na monecie, na różnych medalach są cytaty Ojca Świętego, m.in. słowa: „Nie ma wolności bez solidarności” – zauważył.   

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, że by rozwijać prawdę i wiedzę na temat „Solidarności” organizowane są m.in. konkursy w szkołach.

– W wielu regionach naszego kraju odbywa się konkurs wiedzy o „Solidarności”, odbywa się olimpiada o „Solidarności”. Są organizowane różne wydarzenia kulturalne, żeby młodym ludziom powiedzieć, czym była i czym jest „Solidarność”. Jeżeli mówimy o jubileuszu 40-lecia, to przecież są już dwa pokolenia Polaków od tamtych czasów. Będzie powoli coraz mniej osób, które w 1980 roku uczestniczyły w tym niezwykłym i doniosłym wydarzeniu. Wszystkie kontakty z młodymi ludźmi, konkursy, wydarzenia są po to, żeby młode pokolenie mogło czerpać z historii o „Solidarności” i ją poznawać. Jestem bardzo szczęśliwy, że wielu młodych ludzi jest członkami „Solidarności”, którzy zgłębiają tę wiedzę – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nałożył na „Solidarność” prawie 50 tys. zł kary za banery na budynku przy ul. Wały Piastowskie z okazji 40-lecia powstania związku. Zdaniem urzędników „Solidarność” naruszyła uchwałę krajobrazową.

– Bardzo przykre jest, że miasto Gdańsk nie potrafiło wznieść się ponad podziały, nie potrafiło zachować się jak trzeba, tylko organizowało swoje obchody, miało swoje logo. Wszędzie wspólnie udało się zorganizować z władzami miast obchody, potrafiono się wznieść ponad pewne podziały, ale w Gdańsku jest to niemożliwe. (…) Banery, które przypominają słowa Ojca Świętego, bo na całym świecie Polska kojarzy się ze św. Janem Pawłem II, w Gdańsku są uznawane, że banery te szpecą miasto. Po prostu brak słów i nie da się tego komentować bez emocji, bo to jest rzecz niebywała, że doczekaliśmy się takich czasów – podsumował wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.    


 

POLECANE
Nie żyje były trener mistrzów Polski z ostatniej chwili
Nie żyje były trener mistrzów Polski

Środowisko koszykarskie z wielkim smutkiem przyjęło wiadomość o śmierci Jana Lewandowskiego - wieloletniego zawodnika i trenera Górnika Wałbrzych. Miał 80 lat. O jego odejściu poinformował portal walbrzych24 oraz klubowe media społecznościowe.

Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie. 20 delegacji, 12 prezydentów z ostatniej chwili
Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie. 20 delegacji, 12 prezydentów

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się 10. Szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem ponad 20 delegacji najwyższego i wysokiego szczebla. Gospodarzem wydarzenia będzie prezydent Andrzej Duda; na szczycie będzie obecny też m.in. amerykański sekretarz ds. energii Chris Wright.

Wpis Stanowskiego wywołał burzę w sieci. Odpowiedział mu... prezydent Duda z ostatniej chwili
Wpis Stanowskiego wywołał burzę w sieci. Odpowiedział mu... prezydent Duda

Andrzej Duda niespodziewanie zareagował na wpis Krzysztofa Stanowskiego, który stwierdził, że prezydent "rozpykałby te wybory po raz trzeci, gdyby było to możliwe".

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Nowy komunikat GIS. Ten produkt może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica Wiadomości
Rekord sprzedaży. Chodzi o przedmiot z Titanica

W Devizes w Anglii odbyła się niezwykła aukcja. Sprzedano tam list napisany przez Archibalda Gracie, pasażera pierwszej klasy i ocalałego z katastrofy Titanica. Ku zdumieniu organizatorów przedmiot sprzedał się za rekordową kwotę.

To ma być język premiera? Tusk do pisowców: Ciekawe czy durne łby zrozumieją z ostatniej chwili
To ma być język premiera? Tusk do "pisowców": "Ciekawe czy durne łby zrozumieją"

"Pisowcy pytają, dlaczego Historia Kaszubów, a nie Polaków. Ciekawe, czy durne łby zrozumieją kiedyś, że historia Kaszubów, Ślązaków i Wielkopolan to kawał historii Polski" – napisał na platformie X premier Donald Tusk. To najprawdopodobniej odpowiedź na komentarz europosła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Andrzej Duda: Czy pomyślność gospodarcza ma polegać na tym, że najbogatsi będą płacić mniej na ochronę zdrowia? Wiadomości
Andrzej Duda: Czy pomyślność gospodarcza ma polegać na tym, że najbogatsi będą płacić mniej na ochronę zdrowia?

- Premier mówi, że drugim filarem ma być budowanie pomyślności gospodarczej. I tak się zastanawiam, czy ma to polegać na tym, że najbogatsi będą płacić niższe składki na ochronę zdrowia - powiedział dziś podczas konwencji wyborczej Karola Nawockiego prezydent RP Andrzej Duda.

Dramat w Tatrach. Turyści spadli z wysokości Wiadomości
Dramat w Tatrach. Turyści spadli z wysokości

Dwa śmiertelne wypadki miały miejsce na Rysach - poinformował PAP dyżurny ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Zubek. Turyści spadli z dużej wysokości po stromym, zmrożonym śniegu. Ich ciała zostały w niedzielę rano przetransportowane na pokładzie śmigłowca do Zakopanego.

Karol Nawrocki na konwencji prezydenckiej w Łodzi: Warto być Polakiem z ostatniej chwili
Karol Nawrocki na konwencji prezydenckiej w Łodzi: Warto być Polakiem

Zakończyła się konwencja wyborcza Karola Nawrockiego w Łodzi. - Dziękuję, że tu razem jesteśmy, że jesteście ze mną. Idziemy po zwycięstwo 18 maja. Idziemy z wiarą i nadzieją, że warto być Polakiem - zaznaczył w swoim przemówieniu kandydat na prezydenta. - To spotkanie jest dla mnie wyjątkowe, bo dziś poparł mnie prezydent Andrzej Duda - dodał

Oni chcą nam zabrać wszystko. Prezes PiS przemawia na konwencji Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Oni chcą nam zabrać wszystko". Prezes PiS przemawia na konwencji Karola Nawrockiego

– Interes Polski będzie stawką tych wyborów. I to zarówno do Polaków jako jednostek, ale także rozumiany jako coś, co odnosi się do wspólnoty, do państwa, do przyszłych pokoleń – powiedział podczas konwencji wyborczej w Łodzi szef PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to "S" by nie powstała

Święty Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”. Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
  T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to
/ M. Żegliński

Gość Radia Maryja podkreślił, że plany były szersze i 40. rocznica powstania „Solidarności” miała być obchodzona z wielkim rozmachem wraz z koncertem ze Stadionu Narodowego w stolicy.

– Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Musieliśmy zminimalizować obchody i odbyły się wydarzenia, tylko bardziej skromne. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie na Rakowieckiej odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim bezimiennym. Cała rocznica poświęcona była wszystkim, którzy nie byli na pierwszych stronach gazet, którzy nie piastowali czy nie piastują ważnych funkcji państwowych, samorządowych, czy innych, tylko to zwykli ludzie, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie. Obchody były bardzo skromne. Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności wydaliśmy album, który ukazuje 40 lat naszej ukochanej „Solidarności”. Narodowy Bank Polski wyemitował monetę z okazji rocznicy „Solidarności”. W poszczególnych regionach ze względu na pandemię uroczystości odbywały się także bardzo skromnie. Były odsłaniane tablice pamiątkowe, wydawane były różne publikacje. Przed nami 40. rocznica stanu wojennego, którą już zaplanowaliśmy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chcemy tam zorganizować centralne spotkanie z Mszą świętą na zewnątrz przed więzieniem na Rakowieckiej. Trudno nazwać to obchodami, bo będziemy wspominać bardzo smutną datę – powiedział wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.   

„Solidarność” to jedno z najważniejszych słów wypowiadanych przez Jana Pawła II do Polaków. Choć pełną definicję solidarności Ojciec Święty przedstawił w ogłoszonej w 1987 roku encyklice „Solicitudo rei socialis”, już kilka lat wcześniej stanowiła ona jeden z elementów papieskiego nauczania, bez którego słowo to nie zyskałoby takiego wydźwięku.

Tadeusz Majchrowicz zaznaczył, że bez wątpienia św. Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”.

– Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze. Dlatego wszędzie na tablicach, na monecie, na różnych medalach są cytaty Ojca Świętego, m.in. słowa: „Nie ma wolności bez solidarności” – zauważył.   

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, że by rozwijać prawdę i wiedzę na temat „Solidarności” organizowane są m.in. konkursy w szkołach.

– W wielu regionach naszego kraju odbywa się konkurs wiedzy o „Solidarności”, odbywa się olimpiada o „Solidarności”. Są organizowane różne wydarzenia kulturalne, żeby młodym ludziom powiedzieć, czym była i czym jest „Solidarność”. Jeżeli mówimy o jubileuszu 40-lecia, to przecież są już dwa pokolenia Polaków od tamtych czasów. Będzie powoli coraz mniej osób, które w 1980 roku uczestniczyły w tym niezwykłym i doniosłym wydarzeniu. Wszystkie kontakty z młodymi ludźmi, konkursy, wydarzenia są po to, żeby młode pokolenie mogło czerpać z historii o „Solidarności” i ją poznawać. Jestem bardzo szczęśliwy, że wielu młodych ludzi jest członkami „Solidarności”, którzy zgłębiają tę wiedzę – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nałożył na „Solidarność” prawie 50 tys. zł kary za banery na budynku przy ul. Wały Piastowskie z okazji 40-lecia powstania związku. Zdaniem urzędników „Solidarność” naruszyła uchwałę krajobrazową.

– Bardzo przykre jest, że miasto Gdańsk nie potrafiło wznieść się ponad podziały, nie potrafiło zachować się jak trzeba, tylko organizowało swoje obchody, miało swoje logo. Wszędzie wspólnie udało się zorganizować z władzami miast obchody, potrafiono się wznieść ponad pewne podziały, ale w Gdańsku jest to niemożliwe. (…) Banery, które przypominają słowa Ojca Świętego, bo na całym świecie Polska kojarzy się ze św. Janem Pawłem II, w Gdańsku są uznawane, że banery te szpecą miasto. Po prostu brak słów i nie da się tego komentować bez emocji, bo to jest rzecz niebywała, że doczekaliśmy się takich czasów – podsumował wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.    



 

Polecane
Emerytury
Stażowe