[TYLKO U NAS] Prof. Rafał Chwedoruk: Ucieczka od aborcji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa Cz. II

- Sprawy aborcji PiS nie jest już w stanie wygrać. Młodsi politycy partii będą się znajdować pod wpływem coraz bardziej liberalnych wyborców. Nie będą przywiązani do założeń ideologicznych i będą bardziej liberalni w kwestiach ekonomicznych oraz światopoglądowych. I pewnie rozwiązaniem będzie pozostawienie szerokiej możliwości indywidualnego głosowania – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem politolog prof. UW Rafał Chwedoruk.
 [TYLKO U NAS] Prof. Rafał Chwedoruk: Ucieczka od aborcji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa Cz. II
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

Prezentujemy Państwu drugą część wywiadu z politologiem prof. UW Rafałem Chwedorukiem o wyzwaniach jakie stoją przed polską prawicą. Pierwszą część wywiadu można przeczytać tutaj ►

 

Tysol.pl: Dzisiaj we Włoszech czy Hiszpanii konserwatyści układają i kierują program pod wyborcę centrolewicowego, naszą prawicę też to czeka?
Prof. UW Rafał Chwedoruk
: Elektorat coraz bardziej będzie przesuwał się w lewo w kwestiach kulturowych. Zwycięstwo Bidena w Stanach Zjednoczonych też ma tutaj znaczenie i przyspieszy ten proces. Ucieczka od tematu aborcji w poprzedniej kadencji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa wyborcze. Podtrzymanie agendy konserwatywnej na tym poziomie w kwestii m.in. aborcji czy roli Kościoła będzie szalenie trudne. Pamiętam kiedy w 2016 i 2017 roku trwała dyskusja o zmianie Konstytucji postawiłem diagnozę, że kwestią czasu i to bliskiego będzie sytuacja, w której PiS zostanie jednym z głównych obrońców treści obecnej Konstytucji z 1997 roku. Każda następna Konstytucja, która zostałaby przyjęta, w kilku kluczowych punktach miałaby dużo bardziej liberalny charakter. Sprawy aborcji PiS nie jest już w stanie wygrać. Agenda konserwatywna na Zachodzie wyraża się głownie w innych zagadnieniach m.in. w stawianiu na rodzinę, polityce antynarkotykowej, czy podkreślaniu odpowiedzialności za to wspólne.

A w Polsce jak długo jeszcze kwestie moralne będą decydowały o „syndromie” prawicowości?
Przyszłość będzie warunkowana kolejnymi problemami przynoszonymi przez globalizację i bardzo trudno przewidzieć jaka będzie kolejność tych problemów. Natomiast już dziś można zarysować oś centrum-peryferie, które obserwowaliśmy np. w XIX-wiecznej Hiszpanii i Ameryce Południowej, czyli podział na liberalno-postępowe elity dużych miast i bardziej konserwatywną prowincję. To może dotyczyć kwestii wprowadzania euro, migracji i pogłębiania integracji europejskiej. Natomiast kwestie kulturowe same w sobie nie będą decydujące, zwłaszcza w dobie perturbacji ekonomicznych.

Kiedy w elektoracie PiS chwiejni „wyborcy beta” zaczną się zrównywać z twardymi „wyborcami alfa”? Demograficznie to następuje cały czas i ostatnie sukcesy wyborcze PiS-u były pogłębieniem poszukiwań wśród tych grup wyborców, którzy już byli nadreprezentowani w elektoracie prawicy. Z tej perspektywy wydaje się, że PiS faktycznie osiągnął apogeum i tak naprawdę na zwycięstwa z tak wysokim wynikiem jak teraz, przy obecnym kształcie elektoratu, nie ma już co liczyć przy najbliższych wyborach. Kiedy popatrzymy na podział demograficzny, to grupa obecnych pięćdziesięciokilkulatków będzie ostatnią, w której ta partia może czuć się liderem. Wśród młodszych grup jeśli PiS jest liderem to z dużo mniejszą przewagą i dzięki temu, że opozycja jest porozbijana na kilka orientacji. Jeszcze jedno warto tu dodać, jeśli PiS straci władzę to na porządku dziennym stanie kwestia wprowadzenia w Polsce waluty euro. Wówczas te wszystkie osie, które funkcjonują w społeczeństwie dzisiaj tylko się umocnią. Ilość wahających się będzie relatywnie niewielka i teraz pytanie na ile PiS będzie mieć moc przekonywania dla tych, którzy chcą być w UE, ale nie chcą euro.

Czyli młodsze pokolenie wyborców niejako wymusi PiS pójście drogą europejskich chadecji?
Moim zdaniem to nieuchronne. Warto podkreślić, że przyciąganie młodszych wyborców nie jest kwestią prostych operacji marketingowych co pokazała tzw. piątka dla zwierząt. Nie wystarczy pokazać kilku młodych polityków, którzy powiedzą kilka aktualnych i modnych haseł, by rzesze młodych ludzi nagle zmieniło poglądy.

W partii utrzyma się kolektywizm w wymiarze aksjologicznym? Albo inaczej, będziemy tu obserwować coraz częściej indywidualizm w wymiarze obyczajowym szczególnie podczas głosowań?
Procesy indywidualizacji i liberalizacji i w tym aspekcie są nieuniknione. PiS ma złożoną genealogię. Porozumienie Centrum był prawicą nieco dalszą od Kościoła, niepodległościową i antykomunistyczną. Źródła PiS-u są rożne. Wraz z anihilacją LPR pod skrzydła PiS trafili wyborcy katolicko-narodowi. Wśród działaczy od początku zdarzały się osoby nawet z dawnej UD czy UPR. Nowym wyzwaniem dla Jarosława Kaczyńskiego będą politycy młodszych generacji, którzy do czasu tegorocznego  wyroku TK ws. aborcji nie uczestniczyli w wielkich sporach światopoglądowych. Nie przeszli przez debaty lat 90., które spolaryzowały społeczeństwo bardziej niż dzisiaj. Jednomyślność w kwestiach kulturowych będzie na prawicy nie do utrzymania. Młodsi politycy znajdować się będą pod wpływem coraz bardziej liberalnych wyborców. I pewnie rozwiązaniem będzie pozostawienie szerokiej możliwości indywidualnego głosowania. To też będzie stanowić różnicą ze środowiskami stricte liberalnymi czy lewicowymi, które w sprawach obyczajowych będą głosować w bardziej zdyscyplinowany sposób.

Konserwatyści hiszpańscy, włoscy czy niemieccy uwierzyli, że lewica musi wygrać i biegnąc za nowoczesnością przejęli narrację marksistów. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego to nie przejdzie, ale w przypadku tego młodego pokolenia?
Nowa generacja polityków na prawicy będzie taka jacy są młodsi wyborcy - nie będą przywiązani do założeń ideologicznych i będą bardziej liberalni w kwestiach ekonomicznych oraz światopoglądowych. Ale przy wszystkim co mówimy trzeba stawiać duży znak zapytania. Najmłodsze pokolenie, które głosuje nie do końca odnajduje się w dychotomii PO-PiS. Poza tym niestabilność światowa może uderzyć w polską gospodarkę i wówczas mogą wyłonić się zupełnie nowe podziały.


 

POLECANE
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN? gorące
Zaskakujące doniesienia - FOX przejmie Discovery? Co z TVN?

Jak co roku na stronie amerykańskiej telewizji CNBC pojawiły się prognozy anonimowych ekspertów medialnych, którzy przewidują ruchy w globalnym świecie mediów.

Libijska pułapka na Putina tylko u nas
Libijska pułapka na Putina

Wciąż nie jest jasne, czy Rosja utrzyma bazy w Syrii, a nawet jeśli, to które i na jak długo. Kreml już w dniu ucieczki Asada do Moskwy uruchomił plan B, czyli ewakuację co najmniej części uzbrojenia i ludzi do Libii. Odżyły też od razu spekulacje, że Moskwa chce uzyskać w tym północnoafrykańskim kraju bazę morską (bo lądowe już ma). Syria stracona, to będzie Libia? Cóż, może to nienajlepsza informacja dla Putina, ale jego wojska mogą trafić z deszczu pod rynnę.

Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba z ostatniej chwili
Zatrucie tlenkiem węgla w Koszalinie. Nie żyje jedna osoba

Zmarła kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla w Koszalinie; do szpitala przewieziono też dwoje dzieci, które znajdowały się w mieszkaniu – poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Szczecinie.

Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? Wywoła popłoch Wiadomości
Tajny program rakietowy Ukraińców niepokoi Władimira Putina? "Wywoła popłoch"

Ukraińcy od pewnego czasu opracowują tajny program rakietowy, który jak podaje Fakt, może "wywołać popłoch na Kremlu" szczególnie u prezydenta Władimira Putina. Brytyjskie media informują z kolei o pocisku Trembity, gdzie nowoczesny silnik inspirowany jest technologią z niemieckiej bomby V-1 z 1994 r.

Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia Wiadomości
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie. Prezydent Zełenski złożył życzenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych opublikował życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Kościół Prawosławny Ukrainy w 2023 r. postanowił obchodzić święta według kalendarza nowojuliańskiego.

Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii Wiadomości
Sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania Wiadomości
Niebezpieczny incydent pod Kaliszem. Pocisk wpadł do mieszkania

W miejscowości pod Kaliszem doszło w poniedziałek wieczorem do niebezpiecznego incydentu. Pocisk przebił szybę i wpadł do mieszkania, w którym znajdowała się rodzina.

Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie polityka
Premier Węgier wskazał na datę końca wojny na Ukrainie

- Wojna skończy się w 2025 roku. Albo zakończą ją negocjacje pokojowe, albo jedna z walczących stron zostanie pokonana - stwierdził Viktor Orban. Premier Węgier wyraził pewność, że konflikt na wschodzie Europy zakończy się w przyszłym roku.

Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia Wiadomości
Zawieszono wszystkie loty American Airlines. Pasażerowie skarżą się na utrudnienia

Rzecznik American Airlines poinformował o zawieszeniu wszystkich swoich lotów na terenie USA. Powodem tej decyzji są wykryte problemy techniczne. Pasażerowie skarżą się na brak informacji o opóźnieniach.

Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo Wiadomości
Amerykanin urodzony w Rosji został skazany za szpiegostwo

Amerykanin rosyjskiego pochodzenia Gene Spector, został skazany we wtorek na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Jak podała agencja AFP, szczegóły sprawy pozostają jednak niejasne. Dodatkowo sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 134 tys. euro.

REKLAMA

[TYLKO U NAS] Prof. Rafał Chwedoruk: Ucieczka od aborcji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa Cz. II

- Sprawy aborcji PiS nie jest już w stanie wygrać. Młodsi politycy partii będą się znajdować pod wpływem coraz bardziej liberalnych wyborców. Nie będą przywiązani do założeń ideologicznych i będą bardziej liberalni w kwestiach ekonomicznych oraz światopoglądowych. I pewnie rozwiązaniem będzie pozostawienie szerokiej możliwości indywidualnego głosowania – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem politolog prof. UW Rafał Chwedoruk.
 [TYLKO U NAS] Prof. Rafał Chwedoruk: Ucieczka od aborcji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa Cz. II
/ Marcin Żegliński/Tygodnik Solidarność

Prezentujemy Państwu drugą część wywiadu z politologiem prof. UW Rafałem Chwedorukiem o wyzwaniach jakie stoją przed polską prawicą. Pierwszą część wywiadu można przeczytać tutaj ►

 

Tysol.pl: Dzisiaj we Włoszech czy Hiszpanii konserwatyści układają i kierują program pod wyborcę centrolewicowego, naszą prawicę też to czeka?
Prof. UW Rafał Chwedoruk
: Elektorat coraz bardziej będzie przesuwał się w lewo w kwestiach kulturowych. Zwycięstwo Bidena w Stanach Zjednoczonych też ma tutaj znaczenie i przyspieszy ten proces. Ucieczka od tematu aborcji w poprzedniej kadencji umożliwiła PiS ponowne zwycięstwa wyborcze. Podtrzymanie agendy konserwatywnej na tym poziomie w kwestii m.in. aborcji czy roli Kościoła będzie szalenie trudne. Pamiętam kiedy w 2016 i 2017 roku trwała dyskusja o zmianie Konstytucji postawiłem diagnozę, że kwestią czasu i to bliskiego będzie sytuacja, w której PiS zostanie jednym z głównych obrońców treści obecnej Konstytucji z 1997 roku. Każda następna Konstytucja, która zostałaby przyjęta, w kilku kluczowych punktach miałaby dużo bardziej liberalny charakter. Sprawy aborcji PiS nie jest już w stanie wygrać. Agenda konserwatywna na Zachodzie wyraża się głownie w innych zagadnieniach m.in. w stawianiu na rodzinę, polityce antynarkotykowej, czy podkreślaniu odpowiedzialności za to wspólne.

A w Polsce jak długo jeszcze kwestie moralne będą decydowały o „syndromie” prawicowości?
Przyszłość będzie warunkowana kolejnymi problemami przynoszonymi przez globalizację i bardzo trudno przewidzieć jaka będzie kolejność tych problemów. Natomiast już dziś można zarysować oś centrum-peryferie, które obserwowaliśmy np. w XIX-wiecznej Hiszpanii i Ameryce Południowej, czyli podział na liberalno-postępowe elity dużych miast i bardziej konserwatywną prowincję. To może dotyczyć kwestii wprowadzania euro, migracji i pogłębiania integracji europejskiej. Natomiast kwestie kulturowe same w sobie nie będą decydujące, zwłaszcza w dobie perturbacji ekonomicznych.

Kiedy w elektoracie PiS chwiejni „wyborcy beta” zaczną się zrównywać z twardymi „wyborcami alfa”? Demograficznie to następuje cały czas i ostatnie sukcesy wyborcze PiS-u były pogłębieniem poszukiwań wśród tych grup wyborców, którzy już byli nadreprezentowani w elektoracie prawicy. Z tej perspektywy wydaje się, że PiS faktycznie osiągnął apogeum i tak naprawdę na zwycięstwa z tak wysokim wynikiem jak teraz, przy obecnym kształcie elektoratu, nie ma już co liczyć przy najbliższych wyborach. Kiedy popatrzymy na podział demograficzny, to grupa obecnych pięćdziesięciokilkulatków będzie ostatnią, w której ta partia może czuć się liderem. Wśród młodszych grup jeśli PiS jest liderem to z dużo mniejszą przewagą i dzięki temu, że opozycja jest porozbijana na kilka orientacji. Jeszcze jedno warto tu dodać, jeśli PiS straci władzę to na porządku dziennym stanie kwestia wprowadzenia w Polsce waluty euro. Wówczas te wszystkie osie, które funkcjonują w społeczeństwie dzisiaj tylko się umocnią. Ilość wahających się będzie relatywnie niewielka i teraz pytanie na ile PiS będzie mieć moc przekonywania dla tych, którzy chcą być w UE, ale nie chcą euro.

Czyli młodsze pokolenie wyborców niejako wymusi PiS pójście drogą europejskich chadecji?
Moim zdaniem to nieuchronne. Warto podkreślić, że przyciąganie młodszych wyborców nie jest kwestią prostych operacji marketingowych co pokazała tzw. piątka dla zwierząt. Nie wystarczy pokazać kilku młodych polityków, którzy powiedzą kilka aktualnych i modnych haseł, by rzesze młodych ludzi nagle zmieniło poglądy.

W partii utrzyma się kolektywizm w wymiarze aksjologicznym? Albo inaczej, będziemy tu obserwować coraz częściej indywidualizm w wymiarze obyczajowym szczególnie podczas głosowań?
Procesy indywidualizacji i liberalizacji i w tym aspekcie są nieuniknione. PiS ma złożoną genealogię. Porozumienie Centrum był prawicą nieco dalszą od Kościoła, niepodległościową i antykomunistyczną. Źródła PiS-u są rożne. Wraz z anihilacją LPR pod skrzydła PiS trafili wyborcy katolicko-narodowi. Wśród działaczy od początku zdarzały się osoby nawet z dawnej UD czy UPR. Nowym wyzwaniem dla Jarosława Kaczyńskiego będą politycy młodszych generacji, którzy do czasu tegorocznego  wyroku TK ws. aborcji nie uczestniczyli w wielkich sporach światopoglądowych. Nie przeszli przez debaty lat 90., które spolaryzowały społeczeństwo bardziej niż dzisiaj. Jednomyślność w kwestiach kulturowych będzie na prawicy nie do utrzymania. Młodsi politycy znajdować się będą pod wpływem coraz bardziej liberalnych wyborców. I pewnie rozwiązaniem będzie pozostawienie szerokiej możliwości indywidualnego głosowania. To też będzie stanowić różnicą ze środowiskami stricte liberalnymi czy lewicowymi, które w sprawach obyczajowych będą głosować w bardziej zdyscyplinowany sposób.

Konserwatyści hiszpańscy, włoscy czy niemieccy uwierzyli, że lewica musi wygrać i biegnąc za nowoczesnością przejęli narrację marksistów. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego to nie przejdzie, ale w przypadku tego młodego pokolenia?
Nowa generacja polityków na prawicy będzie taka jacy są młodsi wyborcy - nie będą przywiązani do założeń ideologicznych i będą bardziej liberalni w kwestiach ekonomicznych oraz światopoglądowych. Ale przy wszystkim co mówimy trzeba stawiać duży znak zapytania. Najmłodsze pokolenie, które głosuje nie do końca odnajduje się w dychotomii PO-PiS. Poza tym niestabilność światowa może uderzyć w polską gospodarkę i wówczas mogą wyłonić się zupełnie nowe podziały.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe