Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali

Projekt ustawy o sieci szpitali nie uwzględnia opinii partnerów społecznych, których troską jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w służbie zdrowia, a przede wszystkim bezpieczeństwa pacjentów - mówiono 23 marca na Posiedzeniu Plenarnych Rady Dialogu Społecznego. Odniesiono się też m.in. do problemu zmiennych interpretacji podatkowych oraz zmian w kodeksie pracy.
 Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali
/ www.pexels.com

Posiedzenie RDS rozpoczęło się od nadania jednej z sal w CPS Dialog im. wicepremiera śp. Longina Komołowskiego, w przeszłości także przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Jak podkreślił wnioskodawca, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, śp. Longin Komołowski zawsze poszukiwał konsensusu, kompromisu. Był z partnerami społecznymi w najtrudniejszych chwilach, także w 2013 r., gdy dialog został zawieszony. Nie obawiał się konsekwencji, bo dialog był dla niego najważniejszy.

Również minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreślała zasługi śp. Longina Komołowskiego dla polskiego dialogu społecznego. Wyraziła satysfakcję, że jedna z sal w CPS Dialog będzie nosiła teraz jego imię.

Jak powiedziała pani Zofia Komołowska, jej mąż „zawsze widział ludzi, a nie tłum, zawsze widział sprawę do rozwiązania, a nie problem”.

Tak dużo dialogu w jednym człowieku” – podsumowała.

Na początek merytorycznej części RDS odbyło się głosowanie kilku uchwał strony pracowników i pracodawców.

Pierwsza dotyczyła kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Partnerzy społeczni wskazali na konieczność zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat. Postulowali ponowną ocenę zasad i celów wdrażanej reformy oraz korektę projektu pod kątem zagwarantowania poziomu świadczeń zdrowotnych. Postulaty związków i pracodawców dotyczą także: wprowadzenia elementów efektywnego zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, zapewnienia transparentności, unikania rozwiązań dających możliwość podejmowania arbitralnych decyzji (np. kwalifikacja do sieci) i innych – potencjalnie korupcjogennych, oszacowania potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej, wprowadzenia instytucjonalnych zmian form opieki nad osobami starszymi, opracowania we współpracy ze stroną społeczną ,,Polityki lekowej państwa”. Punktem zainteresowania partnerów społecznych, wskazanym w uchwale, jest też systematyczne zwiększanie środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne oraz jednostki naukowo – badawcze.

Druga z przyjętych uchwał dotyczyła wdrożenia i skutków ustawy tworzącej sieć szpitali. Jak napisano wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ustawy o sieci szpitali bez uwzględnienia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych, „strona społeczna Rady Dialogu Społecznego oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie”. Związki i pracodawcy zaznaczyli m.in. potrzebę wskazania źródeł finansowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, a także monitorowania zmian i wskazania mierzalnych wskaźników realizacji celów reformy związanych z dostępnością i jakością świadczeń.

Kolejną z podjętych uchwał podjęto w sprawie zmiany interpretacji podatkowych, dotyczących projektów finansowanych z funduszy UE. Jak zaznaczono, związki i pracodawcy przeciwstawiają się praktykom polegającym na wprowadzaniu zmian dotychczasowej linii interpretacji podatkowych i wydawaniu interpretacji narzucających obowiązek płacenia VAT od przyznanej dotacji. Uniemożliwi to bowiem realizację projektów mających na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez usługi doradcze. Musieliby oni dopłacać do projektów europejskich z funduszy własnych. W uchwal wezwano Ministra Finansów do wydania interpretacji ogólnej weryfikującej interpretacje szczegółowe poszczególnych organów podatkowych.

Kolejna z uchwał dotyczyła prezydenckiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, którego część została przez partnerów społecznych zaopiniowana pozytywnie. Chodzi w nim o m.in. o to, by osobie, która została przywrócona do pracy, przysługiwało wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy za maksymalnie 2 miesiące. Kobiety w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego miałyby prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także ojców lub innych członków rodziny wychowujących dziecko.

Inna zmiana dotyczy możliwości żądania przez pracownika wydania mu świadectwa pracy. Pracodawca może zostać do tego zobowiązany mocą orzeczenia sądu. Przewidziane są również dalsze szczegółowe rozwiązania w tym zakresie.

Inny pozytywnie zaopiniowany przepis dotyczy prawa matki, ojca lub innego członka rodziny wychowującego dziecko do udzielenia mu na wniosek urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Natomiast negatywnie partnerzy społeczni odnieśli się do projektowanych zapisów dotyczących np. możliwości uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wynikającego ze stosunku pracy po upływie terminu jego przedawnienia.

Wskazano też w uchwale kilka punktów, w których strony pracowników i pracodawców nie wypracowały wspólnego stanowiska albo uznały dalsze ich procedowanie za bezprzedmiotowe. Jednocześnie zaproponowały swoje rozwiązania dotyczące np. rozwiązania stosunku pracy wskutek mobbingu i dochodzenia od pracodawcy odszkodowania.

W drugiej części Posiedzenia Plenarnego RDS rozmawiano o przyszłości polityki spójności UE oraz roli partnerów społecznych w promocji polskiego stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE.

Adam Hanyszczak, podsekretarz stano w Ministerstwie Rozwoju, omówił polskie stanowisko ws. przyszłego budżetu UE, a także udział partnerów społecznych w debacie nad polityką spójności. Mówił o problemach związanych z następstwami Brexitu, o zagadnieniach tzw. Unii dwóch prędkości, podziału unijnego budżetu czy braku długookresowej strategii rozwoju UE po 2020 r. Zaznaczył, że dziś możliwe są we Wspólnocie różne scenariusze: od zachowania status quo, do całkowitej dezintegracji. Jak podkreślał, Ministerstwo Rozwoju prowadzi intensywne działania w celu przyśpieszenia wdrażania programów operacyjnych, także tych regionalnych.

Ostatnim tematem poruszonym na posiedzeniu było włączenie partnerów społecznych w Semestr Europejski.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk z Solidarności poinformowała, że partnerzy społeczni działają w zespole ds. Strategii Europa 2020, ale w związku z szybkością zmian zachodzących w zakresie objętym Strategią, nie są w stanie dyskutować nad bardzo istotnymi zagadnieniami dotyczącymi np. zatrudnienia, innowacji i itd. Zaproponowała powstanie platformy współpracy w tej sprawie na poziomie RDS. Byłoby to o tyle istotne, że niektóre dokumenty semestru europejskiego są przedstawione jedynie w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Przewodniczący ZRP Jerzy Bartnik, kilkakrotnie podkreślał konieczność prezentowania przez polskich partnerów społecznych jednolitego stanowiska na forum europejskim. Jak argumentował, można spierać się w kraju, ale poza nim trzeba już mówić jednym głosem.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślali problem związany z negatywnymi wzajemnymi opiniami polskich przedstawicieli w EKES na swój temat, na temat wzajemnych działań.

 

Anna Grabowska

 


 

POLECANE
Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki tylko u nas
"Na bloku 24 przyłapuję ludzi jedzących ciepłe jeszcze pośladki"

Niniejszy skrócony opis o wyjątkowo bliskiej mi Osobie, rozpocznę od rozważania o charakterze filozoficznym. Przedziwną bowiem refleksję wywołał we mnie artykuł Szymona Laksa Gry oświęcimskie. Autor przeżył obóz KL Auschwitz, i tak to uzasadnia: [...] Uszedłem z życiem. Czemu to zawdzięczam? Nie musiałem wyzbyć się ani jednej pospolitej cnoty ludzkiej, a przecież przetrwałem. Nie ulega dla mnie kwestii, że zawdzięczam to nieskończonej ilości cudów, a również, może przede wszystkim, zetknięciu się z kilkoma rodakami, obdarzonymi ludzką twarzą i ludzkim sercem. A było tego zastraszająco mało. Dokoła nas toczyła się między więźniami bezustanna, zaciekła walka o zwierzęcy byt, o kromkę chleba, o ogarek papierosa, o nożyk do golenia, o proszek aspiryny, o igłę i nici, o łyk wody pitnej.

Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny polityka
Zełenski: Jeśli zaczynamy rozmawiać o naszych suwerennych terytoriach, to przechodzimy do przedłużania wojny

Ukraina chce szybkiego i sprawiedliwego pokoju, ale jeśli zaczynamy rozmawiać o suwerennych terytoriach, to format staje się przedłużeniem wojny, czego chce Rosja - oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski komentując doniesienia, że amerykański plan pokojowy przewiduje przekazanie Rosji okupowanych ziem ukraińskich.

Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło z ostatniej chwili
Onet zapytał, czego internauci życzą Tuskowi z okazji urodzin. No i się zaczęło

22 kwietnia urodziny obchodzi premier Donald Tusk. To, jakie emocje rozpala lider KO, dobitnie widać w związku z wpisem portalu Onet.pl na platformie X.

Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. Zgodnie z zapowiedzią... polityka
Jarosław Kaczyński opublikował wymowne zdjęcie. "Zgodnie z zapowiedzią..."

"Państwo też mogą włączyć się w kampanię" – pisze na platformie X Jarosław Kaczyński, udostępniając wymowne zdjęcie swojego ogrodzenia.

Król Europy abdykował. Woli być w menu tylko u nas
Król Europy abdykował. Woli być w menu

E3 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania - przyp. red.) są przy stole i robimy to z europejską ambicją - powiedział anonimowo francuski dyplomata pewnemu dużemu zachodniemu medium, komentując udział Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w rozmowach z Amerykanami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej i sposobów jej zakończenia. W Paryżu w ubiegłym tygodniu byli też Ukraińcy.

Financial Times: Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie z ostatniej chwili
"Financial Times": Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie

Władimir Putin proponuje wstrzymanie inwazji na Ukrainę wzdłuż obecnej linii frontu - podał we wtorek po południu serwis internetowy dziennika "Financial Times".

Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu

Prezydent Donald Trump uda się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dniach 13-16 maja - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Wcześniej Trump przybędzie na pogrzeb papieża Franciszka.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier tylko u nas
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Agencja ratingowa Fitch Rating przyznała Węgrom wartość BBB minus już w zeszłym roku. Teraz Standard & Poor's oceniła kredytowanie Węgier podobnie, ale dodając do tego negatywną perspektywę na przyszłość.

Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar

Ponad 20 osób zginęło we wtorek, kiedy terroryści otworzyli ogień do turystów zwiedzających popularną dolinę w okolicy miasta Pahalgam w stanie Dżammu i Kaszmir - przekazała agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała z ostatniej chwili
Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała

"Po 30 latach pracy w sądownictwie – nienagannej – doczekałam się zarzutów dyscyplinarnych jak u Kafki" – pisze na platformie X przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

REKLAMA

Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali

Projekt ustawy o sieci szpitali nie uwzględnia opinii partnerów społecznych, których troską jest zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia w służbie zdrowia, a przede wszystkim bezpieczeństwa pacjentów - mówiono 23 marca na Posiedzeniu Plenarnych Rady Dialogu Społecznego. Odniesiono się też m.in. do problemu zmiennych interpretacji podatkowych oraz zmian w kodeksie pracy.
 Związki pracodawcy żądają gwarancji dla pacjentów i pracowników szpitali
/ www.pexels.com

Posiedzenie RDS rozpoczęło się od nadania jednej z sal w CPS Dialog im. wicepremiera śp. Longina Komołowskiego, w przeszłości także przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Jak podkreślił wnioskodawca, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, śp. Longin Komołowski zawsze poszukiwał konsensusu, kompromisu. Był z partnerami społecznymi w najtrudniejszych chwilach, także w 2013 r., gdy dialog został zawieszony. Nie obawiał się konsekwencji, bo dialog był dla niego najważniejszy.

Również minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreślała zasługi śp. Longina Komołowskiego dla polskiego dialogu społecznego. Wyraziła satysfakcję, że jedna z sal w CPS Dialog będzie nosiła teraz jego imię.

Jak powiedziała pani Zofia Komołowska, jej mąż „zawsze widział ludzi, a nie tłum, zawsze widział sprawę do rozwiązania, a nie problem”.

Tak dużo dialogu w jednym człowieku” – podsumowała.

Na początek merytorycznej części RDS odbyło się głosowanie kilku uchwał strony pracowników i pracodawców.

Pierwsza dotyczyła kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Partnerzy społeczni wskazali na konieczność zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat. Postulowali ponowną ocenę zasad i celów wdrażanej reformy oraz korektę projektu pod kątem zagwarantowania poziomu świadczeń zdrowotnych. Postulaty związków i pracodawców dotyczą także: wprowadzenia elementów efektywnego zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, zapewnienia transparentności, unikania rozwiązań dających możliwość podejmowania arbitralnych decyzji (np. kwalifikacja do sieci) i innych – potencjalnie korupcjogennych, oszacowania potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej, wprowadzenia instytucjonalnych zmian form opieki nad osobami starszymi, opracowania we współpracy ze stroną społeczną ,,Polityki lekowej państwa”. Punktem zainteresowania partnerów społecznych, wskazanym w uchwale, jest też systematyczne zwiększanie środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne oraz jednostki naukowo – badawcze.

Druga z przyjętych uchwał dotyczyła wdrożenia i skutków ustawy tworzącej sieć szpitali. Jak napisano wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ustawy o sieci szpitali bez uwzględnienia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych, „strona społeczna Rady Dialogu Społecznego oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie”. Związki i pracodawcy zaznaczyli m.in. potrzebę wskazania źródeł finansowania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, a także monitorowania zmian i wskazania mierzalnych wskaźników realizacji celów reformy związanych z dostępnością i jakością świadczeń.

Kolejną z podjętych uchwał podjęto w sprawie zmiany interpretacji podatkowych, dotyczących projektów finansowanych z funduszy UE. Jak zaznaczono, związki i pracodawcy przeciwstawiają się praktykom polegającym na wprowadzaniu zmian dotychczasowej linii interpretacji podatkowych i wydawaniu interpretacji narzucających obowiązek płacenia VAT od przyznanej dotacji. Uniemożliwi to bowiem realizację projektów mających na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez usługi doradcze. Musieliby oni dopłacać do projektów europejskich z funduszy własnych. W uchwal wezwano Ministra Finansów do wydania interpretacji ogólnej weryfikującej interpretacje szczegółowe poszczególnych organów podatkowych.

Kolejna z uchwał dotyczyła prezydenckiego projektu ustawy o zmianie Kodeksu pracy, którego część została przez partnerów społecznych zaopiniowana pozytywnie. Chodzi w nim o m.in. o to, by osobie, która została przywrócona do pracy, przysługiwało wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy za maksymalnie 2 miesiące. Kobiety w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego miałyby prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także ojców lub innych członków rodziny wychowujących dziecko.

Inna zmiana dotyczy możliwości żądania przez pracownika wydania mu świadectwa pracy. Pracodawca może zostać do tego zobowiązany mocą orzeczenia sądu. Przewidziane są również dalsze szczegółowe rozwiązania w tym zakresie.

Inny pozytywnie zaopiniowany przepis dotyczy prawa matki, ojca lub innego członka rodziny wychowującego dziecko do udzielenia mu na wniosek urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Natomiast negatywnie partnerzy społeczni odnieśli się do projektowanych zapisów dotyczących np. możliwości uchylenia się od zaspokojenia roszczenia wynikającego ze stosunku pracy po upływie terminu jego przedawnienia.

Wskazano też w uchwale kilka punktów, w których strony pracowników i pracodawców nie wypracowały wspólnego stanowiska albo uznały dalsze ich procedowanie za bezprzedmiotowe. Jednocześnie zaproponowały swoje rozwiązania dotyczące np. rozwiązania stosunku pracy wskutek mobbingu i dochodzenia od pracodawcy odszkodowania.

W drugiej części Posiedzenia Plenarnego RDS rozmawiano o przyszłości polityki spójności UE oraz roli partnerów społecznych w promocji polskiego stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE.

Adam Hanyszczak, podsekretarz stano w Ministerstwie Rozwoju, omówił polskie stanowisko ws. przyszłego budżetu UE, a także udział partnerów społecznych w debacie nad polityką spójności. Mówił o problemach związanych z następstwami Brexitu, o zagadnieniach tzw. Unii dwóch prędkości, podziału unijnego budżetu czy braku długookresowej strategii rozwoju UE po 2020 r. Zaznaczył, że dziś możliwe są we Wspólnocie różne scenariusze: od zachowania status quo, do całkowitej dezintegracji. Jak podkreślał, Ministerstwo Rozwoju prowadzi intensywne działania w celu przyśpieszenia wdrażania programów operacyjnych, także tych regionalnych.

Ostatnim tematem poruszonym na posiedzeniu było włączenie partnerów społecznych w Semestr Europejski.

Katarzyna Zimmer-Drabczyk z Solidarności poinformowała, że partnerzy społeczni działają w zespole ds. Strategii Europa 2020, ale w związku z szybkością zmian zachodzących w zakresie objętym Strategią, nie są w stanie dyskutować nad bardzo istotnymi zagadnieniami dotyczącymi np. zatrudnienia, innowacji i itd. Zaproponowała powstanie platformy współpracy w tej sprawie na poziomie RDS. Byłoby to o tyle istotne, że niektóre dokumenty semestru europejskiego są przedstawione jedynie w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Przewodniczący ZRP Jerzy Bartnik, kilkakrotnie podkreślał konieczność prezentowania przez polskich partnerów społecznych jednolitego stanowiska na forum europejskim. Jak argumentował, można spierać się w kraju, ale poza nim trzeba już mówić jednym głosem.

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślali problem związany z negatywnymi wzajemnymi opiniami polskich przedstawicieli w EKES na swój temat, na temat wzajemnych działań.

 

Anna Grabowska

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe