Zmiany w ustawie o COVID-19

19 października 2020 r. do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk 683). Prace nad projektem zakończyły się 28 października 2020r, a dnia 3 listopada 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ostateczną wersję ustawy.
 Zmiany w ustawie o COVID-19
/ www.pixabay.com

1.  Ustawa ta przewiduje objęcie penalizacją nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń i obowiązków nałożonych w związku z epidemią COVID-19 nie tylko przez osoby chore i osoby będące nosicielami wirusa, lecz także przez osoby zdrowe oraz osoby sprawujące opiekę nad małoletnim bądź osobą bezradną, która nie dopełni obowiązku spowodowania, by osoba ta zastosowała się do tychże zakazów i obowiązków. Sankcją będzie nagana lub kara grzywny w wysokości do 1 000 zł. Środki pochodzące z grzywien wpływać mają na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeznaczy je na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

2.  Nowa ustawa uprawniać będzie Radę Ministrów do nałożenia w drodze rozporządzenia obowiązku poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore lub podejrzane o zachorowanie, obowiązku stosowania określonych środków i zabiegów profilaktycznych oraz nakazu zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach i miejscach. Niezastosowanie się do nakazu zakrywania ust i nosa stanowić będzie uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

3.  W ustawie przewidziano możliwość skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii osób wykonujących zawody medyczne. Obowiązek ten nie będzie mógł być nałożony m.in. na osoby, które ukończyły odpowiednio 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn. Udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych udzielanych w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii będą mogli brać także studenci, doktoranci i inne osoby kształcące się w zawodzie medycznym. Wówczas, okres pracy przy zwalczaniu epidemii zaliczany będzie na poczet odbycia odpowiedniej części zajęć lub grup zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Co więcej, zgodę na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty na czas zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, uzyskać będzie mogła osoba, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium UE, mająca prawo pobytu na terytorium RP.

4.  Nadto, powołany zostanie krajowy koordynator ratownictwa medycznego, do którego kompetencji będzie należało m.in. rozstrzyganie sporów dotyczących przyjęcia do szpitala osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w sytuacji, gdy spór dotyczy przyjęcia osoby transportowanej przez zespół ratownictwa medycznego lub zespół transportu sanitarnego z terenu innego województwa, niż to, w którym znajduje się ten szpital. Zgodnie z treścią nowelizacji, w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zespół ratownictwa medycznego obowiązany będzie do przetransportowania chorej osoby do najbliższego, pod względem czasu dotarcia, szpitalnego oddziału ratunkowego lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego albo krajowego koordynatora ratownictwa medycznego.

5.  W świetle przepisów nowej ustawy, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Z kolei, niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi będzie traktowana na równi z niezdolnością do pracy.

6.  Wśród innych zmian przewidzianych nowelizacją wymienić należy m.in.:

- przedłużenie terminu realizacji recepty na leki, które są obecnie niedostępne o nie więcej niż 150 dni licząc od dnia jej wystawienia;

- wyłączenie stosowania przepisów prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane udzielane w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii oraz do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19;

- wyłączenie stosowania przepisów prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz aktów planistycznych w przypadkach projektowania, remontu czy budowy obiektów budowlanych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą lub w związku z realizacją działań podjętych w celu zwalczania COVID-19.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z nową ustawą, naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z COVID-19, stanowić będzie podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie naruszył ww. ograniczeń, nakazów i zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, przedsiębiorca obowiązany będzie do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy.

www.solidarnosc.org.pl / D,Cz


 

POLECANE
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o COVID-19

19 października 2020 r. do Sejmu wpłynął kolejny poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (druk 683). Prace nad projektem zakończyły się 28 października 2020r, a dnia 3 listopada 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ostateczną wersję ustawy.
 Zmiany w ustawie o COVID-19
/ www.pixabay.com

1.  Ustawa ta przewiduje objęcie penalizacją nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń i obowiązków nałożonych w związku z epidemią COVID-19 nie tylko przez osoby chore i osoby będące nosicielami wirusa, lecz także przez osoby zdrowe oraz osoby sprawujące opiekę nad małoletnim bądź osobą bezradną, która nie dopełni obowiązku spowodowania, by osoba ta zastosowała się do tychże zakazów i obowiązków. Sankcją będzie nagana lub kara grzywny w wysokości do 1 000 zł. Środki pochodzące z grzywien wpływać mają na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeznaczy je na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej.

2.  Nowa ustawa uprawniać będzie Radę Ministrów do nałożenia w drodze rozporządzenia obowiązku poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore lub podejrzane o zachorowanie, obowiązku stosowania określonych środków i zabiegów profilaktycznych oraz nakazu zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach i miejscach. Niezastosowanie się do nakazu zakrywania ust i nosa stanowić będzie uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

3.  W ustawie przewidziano możliwość skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii osób wykonujących zawody medyczne. Obowiązek ten nie będzie mógł być nałożony m.in. na osoby, które ukończyły odpowiednio 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn. Udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych udzielanych w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii będą mogli brać także studenci, doktoranci i inne osoby kształcące się w zawodzie medycznym. Wówczas, okres pracy przy zwalczaniu epidemii zaliczany będzie na poczet odbycia odpowiedniej części zajęć lub grup zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Co więcej, zgodę na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty na czas zatrudnienia w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, uzyskać będzie mogła osoba, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium UE, mająca prawo pobytu na terytorium RP.

4.  Nadto, powołany zostanie krajowy koordynator ratownictwa medycznego, do którego kompetencji będzie należało m.in. rozstrzyganie sporów dotyczących przyjęcia do szpitala osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w sytuacji, gdy spór dotyczy przyjęcia osoby transportowanej przez zespół ratownictwa medycznego lub zespół transportu sanitarnego z terenu innego województwa, niż to, w którym znajduje się ten szpital. Zgodnie z treścią nowelizacji, w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, zespół ratownictwa medycznego obowiązany będzie do przetransportowania chorej osoby do najbliższego, pod względem czasu dotarcia, szpitalnego oddziału ratunkowego lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego albo krajowego koordynatora ratownictwa medycznego.

5.  W świetle przepisów nowej ustawy, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Z kolei, niemożność wykonywania pracy wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, izolacji w warunkach domowych albo izolacji, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi będzie traktowana na równi z niezdolnością do pracy.

6.  Wśród innych zmian przewidzianych nowelizacją wymienić należy m.in.:

- przedłużenie terminu realizacji recepty na leki, które są obecnie niedostępne o nie więcej niż 150 dni licząc od dnia jej wystawienia;

- wyłączenie stosowania przepisów prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień na usługi, dostawy lub roboty budowlane udzielane w związku z zapobieganiem lub zwalczaniem epidemii na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii oraz do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19;

- wyłączenie stosowania przepisów prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz aktów planistycznych w przypadkach projektowania, remontu czy budowy obiektów budowlanych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą lub w związku z realizacją działań podjętych w celu zwalczania COVID-19.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z nową ustawą, naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z COVID-19, stanowić będzie podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego udzielanego na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy publicznej w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie naruszył ww. ograniczeń, nakazów i zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, przedsiębiorca obowiązany będzie do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy.

www.solidarnosc.org.pl / D,Cz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe