Krzysztof Świątek vs. Katarzyna Lubnauer [.N]: "Polska powinna przyjąć euro"
- Jeżeli chodzi o przywileje emerytalne, to dotyczy to tylko osób nowo wchodzących do zawodu, także górników. To, czy będą oni pracować do emerytury w kopalni zależy od tego, czy będą mieli takie możliwości. Proszę pamiętać o tym, że nasz system emerytalny jest tak skonstruowany, że jeżeli mniej osób do niego wpłaca przez krótszy okres, to całą reszta musi do tego dokładać.
W Polsce jest coraz mniejsze bezrobocie. To demografia jest problemem i za moment będziemy mieli taką sytuację, że będziemy szukać pracowników w Polsce. Już w tej chwili pojawiają się głosy za legalizzacją pracy Ukraińców u nas. I dlatego powinniśmy aktywizować ludzi, a nie dezaktywizować, czyli wysyłać na emeryturę. (...) Z wyliczeń wynika, że 40 proc. kobiet miałoby emeryturę w wysokości 800 - 100 zł., poniżej minimum socjalnego, więc państwo musiałoby pomagać utrzymać się tym ludziom. Niższy wiek emerytalny zapewnia niższe emerytury.- powiedziała posłanka Nowoczesnej.
Krzysztof Światek ripostował:- Wyższy wiek emerytalny też nie oznacza wyższych emerytur. Przy systemie kapitałowym jest taka sytuacja, o czym się teraz powszechnie mówi, że nasze emrytury będą wynosiły 30 proc. ostatniego wynagrodzenia, więc dla wszystkich będą być może głodowe i to nie będzie miało nic wspólnego z wiekiem emrytalnym.
Posłanka Nowoczenej odpowiedziała:
- Cały budżet państwa wynosi 362 miliardy, a rok rocznie dopłacamy kilkadziesiąt miliardów do ZUS-u. Rachunek ekonomiczny mówi dość jasno - nie jesteśmy w stanie zachować obecnego systemu z obniżonym systemem emerytalnym. W całej Europie nie ma drugiego kraju, który miałby tak niski wiek emerytalny dla kobiet 60 lat.
Katarzyna Lubnauer przekonywała, że dla Polski bardzo ważne jest także szybkie rozpoczęcie debaty o wprowadzeniu euro w naszym kraju.
– Węgry już rozpoczynają rozmowy o euro, Słowacja ma euro, a Czechy są na nie przygotowane. Uważamy, że trzeba zacząć dyskusję, dlatego, że może się zdarzyć, że o tym jak będzie wyglądać Unia będą decydować te kraje, które mają euro, a Europa podzieli się na kraje dwóch prędkości i te, które mają euro będą mogły więcej, niż te, które euro nie mają– mówiła.
Dopytywana czy jej partia jest za euro w Polsce, Lubnauer stwierdziła w końcu:
– Uważam, że Polska powinna w pewnym momencie przyjąć euro. Te kraje, które mają Euro prawdopodobnie niedługo będą miały lepszą pozycję w Unii Europejskiej. Rozmawiajmy z Polakami, rozważmy wszystkie za i przeciw. Moim zdaniem konieczna jest debata w tym temacie.
Nowoczesna chce też ograniczyć liczbę kadencji posłów do dwóch. Ma to też dotyczyć samorządów – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Cały program tutaj