Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

POLECANE
Temperatura spadnie poniżej zera. Jest komunikat IMGW Wiadomości
Temperatura spadnie poniżej zera. Jest komunikat IMGW

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura może spaść poniżej zera, a w rejonie podgórskich Karpat i Sudetów przy gruncie do minus 6 st. C. To w najbliższym czasie ostatnia z tak chłodnych nocy – przekazała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Przed kwadransem w Piasecznie miało miejsce porwanie 8-letniej dziewczynki z ostatniej chwili
"Przed kwadransem w Piasecznie miało miejsce porwanie 8-letniej dziewczynki"

Przed kwadransem w Piasecznie miało miejsce wyrwanie 8-letniej dziewczynki z rąk rodziców zastępczych i wbrew jej woli wywiezienie jej przez ojca, prawdopodobnie do Belgii – alarmuje w mediach społecznościowych poseł Konfederacji Karina Bosak.

Nowe informacje ws. śmierci Aleksieja Nawalnego z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. śmierci Aleksieja Nawalnego

Oficjalne dokumenty, do których uzyskał dostęp niezależny rosyjski portal Insider, świadczą o tym, że przywódca antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny został otruty w więzieniu, a władze usuwały wzmianki o jego dolegliwościach, by to ukryć.

Prokurator Krajowy Dariusz Barski: Jeśli to się nie stanie, zapanuje chaos gorące
Prokurator Krajowy Dariusz Barski: Jeśli to się nie stanie, zapanuje chaos

– Prokuratura Krajowa wybiera sobie orzeczenia, które uznaje, ale także takie, które jej zdaniem orzeczeniami nie są. (...) To jest coś, czego wykonując wcześniej przez 30 lat zawód prokuratora, nie spotkałem – mówił w rozmowie z mediami prok. Dariusz Barski, który w poniedziałek pomimo orzeczenia Sądy Najwyższego nie został wpuszczony do siedziby Prokuratury Krajowej.

Rozwód Gasiuk-Pihowicz nieważny, bo orzekał neosędzia? gorące
Rozwód Gasiuk-Pihowicz "nieważny", bo orzekał "neosędzia"?

W 2019 roku tabloidy donosiły o rozwodzie znanego politycznego małżeństwa, Kamili Gasiuk-Pihowicz i Michała Pihowicza, obydwojga związanych z Nowoczesną. Wtedy Kamila Gasiuk-Pihowicz zaprzeczała, ale aktualne doniesienia TV Republika mówią o rozprawie rozwodowej.

Co tam się zadziało? Krew na wizji!?. Burza po emisji popularnego programu w Polsacie Wiadomości
"Co tam się zadziało? Krew na wizji!?". Burza po emisji popularnego programu w Polsacie

Śniadaniówka Polsatu, która wystartowała wraz z jesienną ramówką, budzi ogromne emocje wśród widzów. Po jednym z ostatnich odcinków, w którym doszło do groźnej sytuacji, w sieci rozpętała się burza.

Nowe, niepokojące dane na temat inflacji z ostatniej chwili
Nowe, niepokojące dane na temat inflacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek najnowsze dane dot. inflacji. Nie napawają one optymizmem – inflacja w Polsce we wrześniu rośnie ze wskaźnikiem na poziomie 4,9 proc. rdr., wykraczając poza cel NBP.

Nie żyje gwiazda kultowego serialu Wiadomości
Nie żyje gwiazda kultowego serialu

Media obiegła smutna wiadomość. Tuż przed rocznicą swoich urodzin zmarł sławny aktor niezwykle popularnego serialu.

Powódź. 13 września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował sobie piknik z ostatniej chwili
Powódź. 13 września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował sobie piknik

Telewizja Republika podaje w poniedziałek informacje kompromitujące dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Prokurator Krajowy Dariusz Barski nie został wpuszczony do siedziby Prokuratury Krajowej z ostatniej chwili
Prokurator Krajowy Dariusz Barski nie został wpuszczony do siedziby Prokuratury Krajowej

Pomimo orzeczenia Sądy Najwyższego Prokurator Krajowy Dariusz Barski nie został wpuszczony do siedziby Prokuratury Krajowej

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie

Na przekór wszystkiemu i wszystkim idę pod prąd i staram się przekazywać słuchaczom dużo uśmiechu i pozytywnej energii. Brakuje osób, które cieszą się chwilą i dają ludziom radość. Chcę być artystką, która przekazuje emocje w wartościowych tekstach – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” AniKa Dąbrowska, wokalistka, autorka tekstów. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". AniKa Dąbrowska: Afirmuję życie
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.

Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w rozmowie Bartosza Boruciaka z AniKą Dąbrowską? 

Odkąd pamiętam, marzyłam o swojej płycie i zawsze w tych wyobrażeniach chciałam mieć taki wstęp, by móc przybliżyć ludziom moje credo życiowe, genezę tytułu mojego debiutanckiego albumu. Wiedziałam o tym od momentu pierwszego spotkania z tą „prawdziwą” Anią Dąbrowską – tak ludzie mówili (śmiech) o mojej megapopularnej, szalenie utalentowanej imienniczce. To był koncert, podczas którego zbieraliśmy na sprzęt rehabilitacyjny, mnóstwo mediów stało pod sceną, kiedy „prawdziwa” Ania wzięła mnie na ręce, spojrzała głęboko w oczy i powiedziała – zobacz jakie ważne rzeczy robimy. Ta chwila zaważyła na całym moim życiu. Wiem, że przez muzykę można zdziałać wiele dobrego


mówi nam młoda wokalistka.


Jedną z branż energochłonnych jest w Polsce przemysł cementowy i wapienniczy. Niestety przemysł ten jest poważnie zagrożony. Transformacja energetyki realizowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej wymaga wystosowania bardzo kontrowersyjnych instrumentów finansowych. Dyrektywa EU ETS wprowadzająca obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 powoduje wyprowadzenie środków finansowych z przemysłu cementowo-wapienniczego i prowadzi do szybkiej likwidacji tego przemysłu. Ocenę sytuacji i możliwości wsparcia dla cementowni przedstawia Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, w rozmowie z Teresą Wójcik.   

Jeżeli przez bezczynność i bierną akceptację unijnych dyrektyw doprowadzimy do sytuacji, w której 70 proc. cementu potrzebnego dla polskiej gospodarki będzie sprowadzane z zagranicy, spowoduje to proporcjonalne zmniejszenie zatrudnienia w przemyśle cementowo-wapienniczym. Koszty wytwarzania cementu i wapna w Polsce będą wyższe niż ceny cementu lub półproduktu klinkieru importowanych z zagranicy 


słyszymy. 

O sprawie rozmawiamy również z z Tadeuszem Ryśnikiem, szefem Sekcji Krajowej Materiałów Budowlanych NSZZ „S”. 

W mojej ocenie trzeba odrzucić dotychczasową politykę klimatyczną UE skupioną na drenowaniu finansowym przemysłu energochłonnego przez wzrastający parapodatek, czyli opłatę za prawa do emisji CO2. Czyli ETS. To drenowanie prowadzi do likwidacji przemysłu w UE. Stosowana unijna Dyrektywa EU ETS powoduje, że obecnie nieopłacalna jest żadna inwestycja w celu zmodernizowania cementowni lub wapienników, aby osiągnąć spadek emisji CO2 oczekiwany przez UE 

mówi nam związkowiec.




M.in. o hejcie z Antonim Macierewiczem rozmawiają Mateusz Kosiński i Jakub Pacan. 

Od paru dziesięcioleci tego nie odczuwam, to mnie nie dotyka. Jeszcze w 1992 r., gdy na wniosek Sejmu jako minister spraw wewnętrznych ujawniłem rejestracje agenturalne polityków, w tym Wałęsy, byłem zaskoczony skalą nienawiści upowszechnianej przez np. „Gazetę Wyborczą”. Teraz już nie robi to na mnie wrażenia. To, co pan nazywa hejtem, to propaganda mająca przedstawić w tym wypadku mnie – ale to dotyczy też bardzo wielu innych osób – tak, by uniemożliwić społeczeństwu orientowanie się, co tak naprawdę robimy i do czego zmierzamy. To ściana, która ma oddzielić nas od społeczeństwa. Takie narzędzie socjotechniczne do walki politycznej. Skutek jest taki, że gdy włączam TVN, to leje się na mnie kubeł pomyj, a gdy wsiadam do autobusu, to wyłącznie spotykam się z solidarnością i aktami poparcia. Podobnie jest, gdy jadę na polską prowincję. To, co Pan nazywa hejtem, ma ograniczone oddziaływanie i raczej niszczy moralnie i psychicznie tych, którzy tego używają. 




Z Bernardem Niemcem, przewodniczącym Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Koziestański. Rozmowa dotyczyła m.in. zwolnienia przewodniczącego zakładowej Solidarności w Straży Miejskiej w Kaliszu.

­­­­­Przewodniczący Arkadiusz Maciejewski został zwolniony wskutek długotrwałego  konfliktu strażników z komendantem. Pracownicy nie chcą, żeby ich szef nadal sprawował tę funkcję, ponieważ atmosfera w pracy jest bardzo zła i występują tam objawy mobbingu. Jedna ze strażniczek skierowała nawet sprawę o mobbing do sądu. Zarząd Regionu uczestniczył w negocjacjach w Straży Miejskiej i wówczas okazało się, że w 2014 r. związki zawodowe podpisały porozumienie zmieniające regulamin wypłat za pracę w porze nocnej. W tym regulaminie pojawiła się kwota 120 procent średniej krajowej, jednak pan komendant nadal płacił strażnikom dużo niższą stawkę

opowiada Bernard Niemiec.

W numerze również m.in. 
  • "Rabunek jako antyrasizm" Teresa Wójcik o wandalizmie związanym z ruchem BLM 
  • "Miłość i wolność w czasach zarazy" Paweł Pietkun o nietypowych reakcjach społecznych na pandemię koronawirusa 
  • Jakub Pacan rozmawia z dr. Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej 1921-1939" 
  • Mateusz Wyrwich przedstawia postać Teresy Zalewskiej 
  • Paweł Pietkun o kosmicznym wyścigu na Marsa 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz "Syjonizm i socjalizm" 
  • Robert Wąsik pisze o przetrzymywaniu tablic z postulatami sierpniowymi przez Europejskie Centrum Solidarności 
  • W dziale sport: "Król Artur wraca do Warszawy" Łukasz Bobruk o powrocie Artura Boruca, a Anna Zielińska pisze o wcieleniu Memoriału im. Kamili Skolimowskiej do cyklu World Athletics Continental Tour Gold 




W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe