Gawłowski szefem Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. "To kpina z Senatu"
Wcześniej pozytywną rekomendację dla Gawłowskiego jako kandydata na przewodniczącego wydała sama komisja nadzwyczajna.
Wyborowi Gawłowskiego sprzeciwiali się senatorowie PiS. Jak deklarowali, na Gawłowskim ciążą zarzuty korupcyjne i jeżeli zostanie wybrany, to senatorowie PiS zrezygnują z zasiadania w komisji nadzwyczajnej.
Przed głosowaniem senator PiS Wojciech Skurkiewicz nazwał Gawłowskiego „osobą absolutnie kontrowersyjną”. Jak stwierdził, Gawłowski był twarzą „ustawy śmieciowej”, która spowodowała gigantyczne problemy samorządów z gospodarką odpadami. Skurkiewicz dodał, że senatorowie PiS negatywnie odnoszą się do samego powołania komisji nadzwyczajnej, ponieważ dubluje się z funkcjonującą komisją ochrony środowiska.
Sam Gawłowski przed głosowaniem, dziękując za rekomendację Komisji, podkreślał, że zakres działania jest szerszy niż komisji środowiska, a pokrywa się z obszarem działalności Ministra Klimatu.
– Gdyby rząd PiS nie majstrował przy ustawie śmieciowej, nie byłoby dzisiejszych problemów – mówił, odnosząc się do zarzutów Skurkiewicza.
"Kpina z Senatu"
Tuż po głosowaniu, w rozmowie z portalem wpolityce.pl były marszałek Senatu Stanisław Karczewski stwierdził, że wybór Gawłowskiego na takie stanowisko jest "kpiną" z Izby Wyższej parlamentu.
– W moim głębokim odczuciu to kpina z Senatu. Jako były marszałek nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Ubolewam z powodu wskazania senatora Gawłowskiego na przewodniczącego komisji – uważa Karczewski.
Mówiąc o ciążących na nim zarzutach o charakterze korupcyjnym, Gawłowski stwierdził, że cała sprawa to jedna wielka kompromitacja prokuratury, a oskarżenia pod jego adresem są całkowicie nieprawdziwe, w dodatku formułowane tylko przez jednego działacza PiS.
Zadaniem Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu ma być rozpatrywanie i opracowywanie spraw dotyczących: neutralności klimatycznej, bioróżnorodności, gospodarki w obiegu zamkniętym, strategii przemysłowej na rzecz klimatu, inteligentnego i zrównoważonego transportu, adaptacji do zmian klimatu, w tym ochrony przed powodzią i suszą.
Ponadto w gestii tej komisji są: sprawy strategii „od pola do stołu”, udziału w kształtowaniu polityki klimatycznej, wdrażania polityki klimatycznej w Polsce, efektywności energetycznej, rozwoju i wspierania odnawialnych źródeł energii, społeczno-ekonomicznych aspektów transformacji klimatycznej, edukacji klimatycznej, finansowania w zakresie ochrony powietrza i transformacji klimatycznej, zagospodarowania wykorzystywanych do wytwarzania energii surowców naturalnych oraz ochrony powietrza.
Gawłowski, doktor nauk ekonomicznych, jest niezrzeszonym senatorem z Koszalina, a jednocześnie członkiem Platformy Obywatelskiej. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Jako poseł na Sejm VIII kadencji (2015 - 2019) był przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Od 16 listopada 2007 r. do 15 czerwca 2015 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. W latach 2008 - 2011 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
/PAP/wPolityce.pl