Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem

„Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – miał powiedzieć w 1931 r. Marszałek Józef Piłsudski. Polska historia ostatnich 200 lat udowadnia, że Polacy historię szanują jak mało który naród w Europie. Bowiem kolejne pokolenia, odpowiadając na zew wolności, który ukryty jest gdzieś w głębi polskiego DNA, stają do duchowej sztafety, której celem jest odpór imperializmowi łypiącemu złowrogim okiem ze Wschodu. W wieku XIX imperializmowi carskiemu, w wieku XX imperializmowi bolszewickiemu – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński. To właśnie sztafecie pokoleń, rozpoczętej w 1920 r., która sprzeciwiała się rosyjskiemu imperializmowi piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.


Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tych nierównych zmaganiach między Polakami a imperialnym złem ze Wschodu zawsze mogliśmy liczyć na trwałe opoki – dom i rodzinę. To właśnie w tych najmniejszych komórkach społecznych przekazywaliśmy wartości, które pozwoliły zachowywać kulturę, pielęgnować pamięć, budować tożsamość. Najpierw zaborcy, a później komunistyczni okupanci mogli zniszczyć organizacje społeczne, mogli inwigilować kościół, rozbijać opozycję, ideologicznie indoktrynować szkoły, jednak nigdy nie zdołali przeniknąć do sumienia rodzin. Historia Polski jest więc historią polskiej rodziny. A nasza wielka historia narodowa często skupiona jest, jakby w soczewce, w  losach rodzin.


W rozmowie z Mateuszem Kosińskim prof. Andrzej Nowak opowiada o roli Polaków w powstrzymywaniu bolszewizmu w całym XX wieku 

Polacy jako pierwsi stawili skuteczny, co prawda tylko na 20 lat, opór tej ideologiczno-totalitarnej machinie, która stworzona została w oparciu o komunizm  w Rosji. Było to tylko pierwszym, ale ważnym rozdziałem w historii walki, która trwała przez następnych ponad 70 lat i skończyła się happy endem, to znaczy zwycięstwem. Istotnie jeden z ostatnich, decydujących ciosów zadał Reagan, dzięki twardej polityce wobec Związku Sowieckiego, oczywiście obok tego, co robiły także kolejne pokolenia Polaków walczące z przemocą sowiecką już po 1939 r., aż do Solidarności, aż do sierpnia 1980 r. z kluczową rolą szczególnie jednego Polaka, urodzonego w 1920 r. – Jana Pawła II


- tłumaczy nam prof. Nowak. 


Postać Eugeniusza Korwin-Małaczewskiego, zapomnianego artysty, także żołnierza wojny 1920 r. przypomina Teresa Wójcik. 

Eugeniusz Korwin-Małaczewski jest w dzisiejszej Polsce prawie nieznany. Jego opowiadania były wyklęte w PRL. Przywoływał go w czasach komuny w swoich homiliach i naukach, szczególnie kierowanych do młodego pokolenia, Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński. Opowiadania Małaczewskiego są nie tylko ostrzeżeniem przed bolszewicką katastrofą. Są jedną z najwcześniejszych i najtrafniejszych diagnoz sowieckiego totalitaryzmu. 



O pięknie polskich parków narodowych z Maciejem Mażulem z Babiogórskiego Parku Narodowego, przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność rozmawia Jakub Pacan. 

Wielu przyrodników z Europy Zachodniej odwiedza Polskę, by zobaczyć lasy nienaruszone przez ludzi. Większość naszych parków znajduje się na terenach górskich lub przy granicach, czyli w miejscach, gdzie nie było presji człowieka, nie było możliwości dojazdu, teren był trudny lub mało atrakcyjny dla rolnictwa. W Holandii np. nie ma terenu, który by nie został zurbanizowany. Tam też są parki narodowe, ale już nienaturalne. Polskie tradycje ochrony ścisłej mają długą tradycję. W przyszłym roku będziemy obchodzili sto lat ochrony Puszczy Białowieskiej. Warto mieć świadomość, że te walory przyrodnicze są bezcenne, nie możemy ich przeliczyć na złotówki, dolary czy euro.



„Ameryka (i świat) przed kryzysem” prognozuje w swoim artykule Paweł Pietkun 

Dane z końca lipca dotyczące amerykańskiego rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości – Stany Zjednoczone czeka poważny kryzys. W tle koronawirus i coraz bardziej zaogniający się konflikt z Chinami, który na razie oparł się o wzajemne zamykanie konsulatów i oskarżenia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Czy amerykański kryzys stanie się początkiem kolejnej światowej recesji? Na dane, które 23 lipca ogłosił Departament Pracy USA, czekał cały zachodni świat. Poziom bezrobocia we wciąż jednej z najsilniejszych gospodarek świata, a przede wszystkim trendy w zmianach na rynku pracy mówią nie tylko o kondycji przedsiębiorstw w USA, ale również o nastrojach przedsiębiorców i ich zaufaniu do przyszłości rodzimej i światowej gospodarki.



O roli „młodej krwi” w związku mówi Andrzej Burnat, przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. 

Jeśli ktoś się boi, że młody człowiek będzie jego rywalem, to wtedy taka organizacja związkowa ma krótkie nogi. Ja się nie boję młodzieży, widzę w niej nadzieję dla Związku. Dowodem dobrej współpracy jest to, że pomimo odejścia na emeryturę wielu starszych związkowców liczba naszych członków ciągle rośnie





W artykule „Restytucja czyli ostateczna plaga” Teresa Wójcik porusza temat kontrowersyjnej ustawy 447 

Amerykańska kontrowersyjna ustawa 447 dotycząca restytucji mienia ofiar Holokaustu zobowiązuje sekretarza stanu USA do złożenia raportu o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Raport z uznaniem odnosi się do wielu rozwiązań w Polsce po 1989 r. decydujących o zrealizowaniu rekompensat dla ofiar Holokaustu. M.in. podkreśla, że Polska poważnie angażuje się na rzecz upamiętnienia Holokaustu. To, co robi Polska, ma „istotne znaczenie. Jeśli mamy nie dopuścić do powtórzenia się podobnych okrucieństw, musimy zapamiętać doświadczenie Holokaustu, zwalczać historyczny rewizjonizm i promować tolerancję oraz porozumienie”.  W raporcie zauważa się również, że Polska zapewnia finansowe wsparcie ocalałym z Holokaustu, pochodzącym z Polski, bez względu na ich miejsce zamieszkania.




A co jeszcz w numerze? 
  • "Superprodukcja, której bał się Stalin" Paweł Pietkun o przedwojennym filmie "Gwiaździsta eskadra"
  • "Opozycyjny syndrom ofiary" Jakub Pacan o bojkocie zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy 
  • "Pokolenia radykałów" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o żydowskich rewolucjonistach 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z duetem Rat Cru 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Warszawy" Jerzego S. Majewskiego 
  • Sebastian Pytel pisze o filmie "Jezioro dzikich gęsi" 
  • Piotr Łusiewicz przedstawia kulisy Bitwy Warszawskiej 
  • "Dwie stracone szanse Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk o pechu najlepszego polskiego piłkarza



W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (33/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wystawa Michała Wiertla Przebłysk w Centrum Sztuki Współczesnej Wiadomości
Wystawa Michała Wiertla "Przebłysk" w Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa Michała Wirtela jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Wystawę można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 19 maja.

Uczestnik programu Gogglebox przekazał radosną wiadomość z ostatniej chwili
Uczestnik programu "Gogglebox" przekazał radosną wiadomość

"Gogglebox. Przed telewizorem" to program cieszący się popularnością wśród polskich widzów. Jeden z uczestników show podzielił się właśnie radosną wiadomością.

Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu z ostatniej chwili
Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu

Zatrzymano mężczyznę, który groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu w Paryżu –Według informacji podanych przez media, około godz. 11 widziano mężczyznę, który wszedł do irańskiego konsulatu około godz. 11 z czymś, co przypominało granat i kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Niedługo potem policja przekazała, że jest na miejscu zdarzenia, a ruch na linii metra nr 6, położonej koło konsulatu, został zawieszony. Zatrzymano mężczyznę grożącego wysadzeniem się w konsulacie Jak podkreśla stacja BFM, policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że wysadzi się w irańskim konsulacie. Dodano, że zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych. informuje telewizja BFM. Zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu z ostatniej chwili
Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu

W zakładzie piekarniczym w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, dwie z nich trafiły do szpitala. Na miejscu w pierwszej fazie akcji działało dziewięć zastępów straży pożarnej. Wyciek został szybko zatrzymany.

Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać! z ostatniej chwili
Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać!

– Tusk sprzedał polskie rolnictwo w imię dobrych relacji z Ursulą von der Leyen, to działanie w interesie Komisji Europejskiej, przeciwko polskim rolnikom – twierdzi Jan Błajda, współorganizator protestów na przejściu granicznym w Hrebennej.

Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację z ostatniej chwili
Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani.

Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb z ostatniej chwili
Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb

Jak informuje serwis dziennika „Bild”, w jednej ze szkół w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec doszło do groźnego incydentu. Na miejscu zjawiły się służby, w tym policyjni antyterroryści.

Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton” z ostatniej chwili
Ławrow: „Teraz Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Bułgaria – oni nadają ton”

Sergiej Ławrow wymienił Polskę wśród państw, których żołnierze i funkcjonariusze służb mają być obecni na Ukrainie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Nowe informacje z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Nowe informacje

W sprawie chorego na nowotwór byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pojawiły się nowe informacje. Szczegóły zdradzili dziennikarze portalu Gazeta.pl.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

210 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna. Podała też, że zatrzymano kolejnych tzw. kurierów.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem

„Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – miał powiedzieć w 1931 r. Marszałek Józef Piłsudski. Polska historia ostatnich 200 lat udowadnia, że Polacy historię szanują jak mało który naród w Europie. Bowiem kolejne pokolenia, odpowiadając na zew wolności, który ukryty jest gdzieś w głębi polskiego DNA, stają do duchowej sztafety, której celem jest odpór imperializmowi łypiącemu złowrogim okiem ze Wschodu. W wieku XIX imperializmowi carskiemu, w wieku XX imperializmowi bolszewickiemu – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński. To właśnie sztafecie pokoleń, rozpoczętej w 1920 r., która sprzeciwiała się rosyjskiemu imperializmowi piszemy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer "TS": 1920-1980 Trzy pokolenia walki z rosyjskim imperializmem
/ foto "TS"


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.


Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w artykule Mateusza Kosińskiego? 

W tych nierównych zmaganiach między Polakami a imperialnym złem ze Wschodu zawsze mogliśmy liczyć na trwałe opoki – dom i rodzinę. To właśnie w tych najmniejszych komórkach społecznych przekazywaliśmy wartości, które pozwoliły zachowywać kulturę, pielęgnować pamięć, budować tożsamość. Najpierw zaborcy, a później komunistyczni okupanci mogli zniszczyć organizacje społeczne, mogli inwigilować kościół, rozbijać opozycję, ideologicznie indoktrynować szkoły, jednak nigdy nie zdołali przeniknąć do sumienia rodzin. Historia Polski jest więc historią polskiej rodziny. A nasza wielka historia narodowa często skupiona jest, jakby w soczewce, w  losach rodzin.


W rozmowie z Mateuszem Kosińskim prof. Andrzej Nowak opowiada o roli Polaków w powstrzymywaniu bolszewizmu w całym XX wieku 

Polacy jako pierwsi stawili skuteczny, co prawda tylko na 20 lat, opór tej ideologiczno-totalitarnej machinie, która stworzona została w oparciu o komunizm  w Rosji. Było to tylko pierwszym, ale ważnym rozdziałem w historii walki, która trwała przez następnych ponad 70 lat i skończyła się happy endem, to znaczy zwycięstwem. Istotnie jeden z ostatnich, decydujących ciosów zadał Reagan, dzięki twardej polityce wobec Związku Sowieckiego, oczywiście obok tego, co robiły także kolejne pokolenia Polaków walczące z przemocą sowiecką już po 1939 r., aż do Solidarności, aż do sierpnia 1980 r. z kluczową rolą szczególnie jednego Polaka, urodzonego w 1920 r. – Jana Pawła II


- tłumaczy nam prof. Nowak. 


Postać Eugeniusza Korwin-Małaczewskiego, zapomnianego artysty, także żołnierza wojny 1920 r. przypomina Teresa Wójcik. 

Eugeniusz Korwin-Małaczewski jest w dzisiejszej Polsce prawie nieznany. Jego opowiadania były wyklęte w PRL. Przywoływał go w czasach komuny w swoich homiliach i naukach, szczególnie kierowanych do młodego pokolenia, Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński. Opowiadania Małaczewskiego są nie tylko ostrzeżeniem przed bolszewicką katastrofą. Są jedną z najwcześniejszych i najtrafniejszych diagnoz sowieckiego totalitaryzmu. 



O pięknie polskich parków narodowych z Maciejem Mażulem z Babiogórskiego Parku Narodowego, przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ Solidarność rozmawia Jakub Pacan. 

Wielu przyrodników z Europy Zachodniej odwiedza Polskę, by zobaczyć lasy nienaruszone przez ludzi. Większość naszych parków znajduje się na terenach górskich lub przy granicach, czyli w miejscach, gdzie nie było presji człowieka, nie było możliwości dojazdu, teren był trudny lub mało atrakcyjny dla rolnictwa. W Holandii np. nie ma terenu, który by nie został zurbanizowany. Tam też są parki narodowe, ale już nienaturalne. Polskie tradycje ochrony ścisłej mają długą tradycję. W przyszłym roku będziemy obchodzili sto lat ochrony Puszczy Białowieskiej. Warto mieć świadomość, że te walory przyrodnicze są bezcenne, nie możemy ich przeliczyć na złotówki, dolary czy euro.



„Ameryka (i świat) przed kryzysem” prognozuje w swoim artykule Paweł Pietkun 

Dane z końca lipca dotyczące amerykańskiego rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości – Stany Zjednoczone czeka poważny kryzys. W tle koronawirus i coraz bardziej zaogniający się konflikt z Chinami, który na razie oparł się o wzajemne zamykanie konsulatów i oskarżenia przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Czy amerykański kryzys stanie się początkiem kolejnej światowej recesji? Na dane, które 23 lipca ogłosił Departament Pracy USA, czekał cały zachodni świat. Poziom bezrobocia we wciąż jednej z najsilniejszych gospodarek świata, a przede wszystkim trendy w zmianach na rynku pracy mówią nie tylko o kondycji przedsiębiorstw w USA, ale również o nastrojach przedsiębiorców i ich zaufaniu do przyszłości rodzimej i światowej gospodarki.



O roli „młodej krwi” w związku mówi Andrzej Burnat, przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. 

Jeśli ktoś się boi, że młody człowiek będzie jego rywalem, to wtedy taka organizacja związkowa ma krótkie nogi. Ja się nie boję młodzieży, widzę w niej nadzieję dla Związku. Dowodem dobrej współpracy jest to, że pomimo odejścia na emeryturę wielu starszych związkowców liczba naszych członków ciągle rośnie





W artykule „Restytucja czyli ostateczna plaga” Teresa Wójcik porusza temat kontrowersyjnej ustawy 447 

Amerykańska kontrowersyjna ustawa 447 dotycząca restytucji mienia ofiar Holokaustu zobowiązuje sekretarza stanu USA do złożenia raportu o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Raport z uznaniem odnosi się do wielu rozwiązań w Polsce po 1989 r. decydujących o zrealizowaniu rekompensat dla ofiar Holokaustu. M.in. podkreśla, że Polska poważnie angażuje się na rzecz upamiętnienia Holokaustu. To, co robi Polska, ma „istotne znaczenie. Jeśli mamy nie dopuścić do powtórzenia się podobnych okrucieństw, musimy zapamiętać doświadczenie Holokaustu, zwalczać historyczny rewizjonizm i promować tolerancję oraz porozumienie”.  W raporcie zauważa się również, że Polska zapewnia finansowe wsparcie ocalałym z Holokaustu, pochodzącym z Polski, bez względu na ich miejsce zamieszkania.




A co jeszcz w numerze? 
  • "Superprodukcja, której bał się Stalin" Paweł Pietkun o przedwojennym filmie "Gwiaździsta eskadra"
  • "Opozycyjny syndrom ofiary" Jakub Pacan o bojkocie zaprzysiężenia Prezydenta Andrzeja Dudy 
  • "Pokolenia radykałów" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o żydowskich rewolucjonistach 
  • Bartosz Boruciak rozmawia z duetem Rat Cru 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Sekrety Warszawy" Jerzego S. Majewskiego 
  • Sebastian Pytel pisze o filmie "Jezioro dzikich gęsi" 
  • Piotr Łusiewicz przedstawia kulisy Bitwy Warszawskiej 
  • "Dwie stracone szanse Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk o pechu najlepszego polskiego piłkarza



W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (33/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe