W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność

Koronawirus zaistniał już na dobre w naszym kraju. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z nim związanymi, ilościami kolejnych zachorowań czy też sposobami postępowania mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele miejsca w mediach poświęcono służbie zdrowia, bo to na niej spoczywa główny ciężar działań, ale w walce z epidemią uczestniczą też inne służby. Tam, gdzie społeczeństwo jest w potrzebie nie mogło zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej.
 W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność
/ screen YouTube TuWroclaw
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali skierowani do wykonywania działań na przejściach granicznych, w portach i na drogach, na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do zadań realizowanych na granicy Państwa przez PSP należy: pomiar temperatury ciała podróżnych, konsultacja z właściwym terytorialnie Inspektorem Sanitarnym, zabezpieczenie osób z podwyższoną temperaturą oraz zapewnienie części zaplecza logistycznego. Dodatkowo strażacy rozstawili i zabezpieczają namioty przy szpitalach, które pełnią funkcję polowych izb przyjęć. Oczywiście w dalszym ciągu strażacy realizują swoje podstawowe działania takie jak gaszenie pożarów, pomoc przy wypadkach drogowych czy likwidacja innych miejscowych zagrożeń.

Nowe zadania i ryzyko związane z zakażeniem często powodują oczywisty niepokój wśród strażaków i ich rodzin, do których wracają po służbie. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. 

Pozostajemy w stałym kontakcie z Komendantem Głównym i przedstawicielami MSWiA – mówi Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz – Staramy się na bieżąco reagować na zgłaszane przez strażaków problemy i wspólnie ze stroną służbową je rozwiązywać.

Przykładem takich działań jest wystąpienie Krajowej Sekcji Pożarnictwa do Komendanta Głównego PSP w celu umożliwienia dla funkcjonariuszy PSP korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynikającego ze specustawy. Udało się też rozwiać wątpliwości, co do wysokości uposażeń strażaków skierowanych na kwarantannę w wyniku realizowanych czynności służbowych. 

Jednym z głównych zadań związku zawodowego jest bezpieczeństwo pracownika. Także na tym polu Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” ma się czym pochwalić. Na podstawie zebranych informacji od struktur terenowych związek wystąpił z inicjatywą opracowania procedur związanych z zabezpieczeniem ratowników. 

Aby w sposób efektywny i bezpieczny realizować nałożone na PSP działania strażacy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. To właśnie sekcje NSZZ „Solidarność” z województw, z których strażaków skierowano do działań na granicach, wywołały ten temat


– mówi Maciej Łozowski Przewodniczący Międzyregionalnej Podlaskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Obecnie strażacy prowadzący działania na granicach Polski są zabezpieczeni najlepiej ze wszystkich służb. Zabezpieczenie funkcjonariuszy PSP jest nawet wyższe niż zalecenia Polskich służb sanitarnych jak również WHO. Struktury związku na bieżąco monitorują też zapotrzebowanie na poszczególne elementy indywidualnego wyposażenia ochronnego strażaków oraz środki bezpieczeństwa w poszczególnych komendach.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymusiło też zmiany w funkcjonowaniu związku. Duża rola w przepływie informacji spoczęła na poszczególnych Komisjach Zakładowych i Międzyzakładowych, bo to one posiadają bezpośredni kontakt ze strażakami działającymi na pierwszej linii. Struktury wojewódzkie naszego związku za pomocą swoich stron internetowych i mediów społecznościowych starają się na bieżąco przekazywać ważne informacje. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. 

Musieliśmy odwołać wszelkie spotkania z załogami oraz posiedzenia statutowych władz Krajowej Sekcji Pożarnictwa – mówi Bartłomiej Mickiewicz – pomimo tego prowadzimy aktywną działalność, bo poza walką z koronowirusem mamy jeszcze sprawy bieżące do rozwiązania. Ich właściwa realizacja bezpośrednio wpłynie na jakość świadczonej służby.

Pomimo zaistniałych trudności Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wnioskowała do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zorganizowanie spotkania w celu przekazania bieżących informacji ze strony społecznej. Do takiego spotkania doszło w dniu 24 marca 2020 roku. Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentował Przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz. Podczas spotkania Minister Maciej Wąsik zapewnił, że podwyżki dla strażaków przewidziane w bieżącym roku nie są zagrożone i zostaną wdrożone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gdy zakończone zostaną prace nad budżetem Państwa. 

Dodatkowo w szczegółach omówiono projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który ma wejść w życie niebawem. Minister podkreślił ważną rolę strony społecznej w pracach nad tym i innymi projektami aktów prawnych. Zapewnił również, że wszystkie uwagi, które zostały podczas spotkania zgłoszone zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane przez MSWiA. 

Dla strażaków najbardziej istotną kwestią w tej ustawie jest wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli 25 i 28,5 roku stażu służby. O rozwiązania mające na celu zatrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zabiegała już od 2012 roku. Zdaniem Krajowej Sekcji Pożarnictwa świadczenia takie powinny być obligatoryjnie dla wszystkich funkcjonariuszy spełniających określone przepisami wymogi.

Niestety ze względu na epidemię koniecznym było odłożenie prac nad art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz programem rozwoju służb na lata 2021 – 2024. Na termin wznowienia rozmów w tych kwestiach znaczący wpływ będzie mieć stan gospodarki i finansów naszego Państwa po zakończeniu epidemii. 

W tych trudnych dla wszystkich czasach możemy liczyć na Państwową Straż Pożarną, a jej funkcjonariusze na Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, która broni praw i interesów strażaków.

MŁ 

 

POLECANE
Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

Obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole – ocenił w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski i zaapelował o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu".

Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt z ostatniej chwili
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt

W czwartek rano policja opublikowała dane z policyjnej służby z 25 grudnia. Funkcjonariusze ostatniej doby musieli interweniować niemal 12 tys. razy.

Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień. Internauci mają używanie po świątecznym wpisie Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień". Internauci mają używanie po "świątecznym" wpisie Trzaskowskiego

Miało być zabawnie, a wyszło żenująco – trudno inaczej określić "świąteczny" wpis kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje

Kiedy połączenie energetyczne między Finlandią a Estonią zostało zerwane, w pobliżu podmorskiego kabla EstLink2 przebiegającego przez Zatokę Fińską przepływały przynajmniej dwa statki – przekazał w środę wieczorem dyżurny dyspozytor fińskiego operatora.

Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika z ostatniej chwili
Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika

Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa jest ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.

Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji Wiadomości
Znany dziennikarz ogłosił radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Jakub Porada, znany dziennikarz i miłośnik podróży, podzielił się w mediach społecznościowych wiadomością, która wywołała falę komentarzy i emocji. W świątecznym poście na Instagramie opublikował zdjęcie, które jednoznacznie sugeruje, że jego rodzina wkrótce się powiększy.

Każdemu się zdarza. Burza po słowach senatora Lewicy Wiadomości
"Każdemu się zdarza". Burza po słowach senatora Lewicy

Senator Lewicy Waldemar Witkowski wywołał falę krytyki swoimi wypowiedziami na temat nietrzeźwych kierowców. Na antenie TV Republika polityk, odnosząc się do zdarzenia z udziałem żony Ryszarda Kalisza, bagatelizował problem, stwierdzając, że "każdemu się zdarza".

Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie z ostatniej chwili
Kabel na Bałtyku przerwany. Wszczęto dochodzenie

Operator przebiegającego na dnie Bałtyku kabla elektroenergetycznego Estlink 2, łączącego Finlandię z Estonią, poinformował o jego przerwaniu. Do awarii połączenia doszło w środę około południa.

REKLAMA

W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność

Koronawirus zaistniał już na dobre w naszym kraju. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami z nim związanymi, ilościami kolejnych zachorowań czy też sposobami postępowania mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele miejsca w mediach poświęcono służbie zdrowia, bo to na niej spoczywa główny ciężar działań, ale w walce z epidemią uczestniczą też inne służby. Tam, gdzie społeczeństwo jest w potrzebie nie mogło zabraknąć Państwowej Straży Pożarnej.
 W czasie epidemii możemy liczyć na strażaków, a strażacy mogą liczyć na NSZZ Solidarność
/ screen YouTube TuWroclaw
Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali skierowani do wykonywania działań na przejściach granicznych, w portach i na drogach, na podstawie art. 11 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Do zadań realizowanych na granicy Państwa przez PSP należy: pomiar temperatury ciała podróżnych, konsultacja z właściwym terytorialnie Inspektorem Sanitarnym, zabezpieczenie osób z podwyższoną temperaturą oraz zapewnienie części zaplecza logistycznego. Dodatkowo strażacy rozstawili i zabezpieczają namioty przy szpitalach, które pełnią funkcję polowych izb przyjęć. Oczywiście w dalszym ciągu strażacy realizują swoje podstawowe działania takie jak gaszenie pożarów, pomoc przy wypadkach drogowych czy likwidacja innych miejscowych zagrożeń.

Nowe zadania i ryzyko związane z zakażeniem często powodują oczywisty niepokój wśród strażaków i ich rodzin, do których wracają po służbie. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. 

Pozostajemy w stałym kontakcie z Komendantem Głównym i przedstawicielami MSWiA – mówi Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz – Staramy się na bieżąco reagować na zgłaszane przez strażaków problemy i wspólnie ze stroną służbową je rozwiązywać.

Przykładem takich działań jest wystąpienie Krajowej Sekcji Pożarnictwa do Komendanta Głównego PSP w celu umożliwienia dla funkcjonariuszy PSP korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynikającego ze specustawy. Udało się też rozwiać wątpliwości, co do wysokości uposażeń strażaków skierowanych na kwarantannę w wyniku realizowanych czynności służbowych. 

Jednym z głównych zadań związku zawodowego jest bezpieczeństwo pracownika. Także na tym polu Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” ma się czym pochwalić. Na podstawie zebranych informacji od struktur terenowych związek wystąpił z inicjatywą opracowania procedur związanych z zabezpieczeniem ratowników. 

Aby w sposób efektywny i bezpieczny realizować nałożone na PSP działania strażacy muszą być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. To właśnie sekcje NSZZ „Solidarność” z województw, z których strażaków skierowano do działań na granicach, wywołały ten temat


– mówi Maciej Łozowski Przewodniczący Międzyregionalnej Podlaskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Obecnie strażacy prowadzący działania na granicach Polski są zabezpieczeni najlepiej ze wszystkich służb. Zabezpieczenie funkcjonariuszy PSP jest nawet wyższe niż zalecenia Polskich służb sanitarnych jak również WHO. Struktury związku na bieżąco monitorują też zapotrzebowanie na poszczególne elementy indywidualnego wyposażenia ochronnego strażaków oraz środki bezpieczeństwa w poszczególnych komendach.
Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wymusiło też zmiany w funkcjonowaniu związku. Duża rola w przepływie informacji spoczęła na poszczególnych Komisjach Zakładowych i Międzyzakładowych, bo to one posiadają bezpośredni kontakt ze strażakami działającymi na pierwszej linii. Struktury wojewódzkie naszego związku za pomocą swoich stron internetowych i mediów społecznościowych starają się na bieżąco przekazywać ważne informacje. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. 

Musieliśmy odwołać wszelkie spotkania z załogami oraz posiedzenia statutowych władz Krajowej Sekcji Pożarnictwa – mówi Bartłomiej Mickiewicz – pomimo tego prowadzimy aktywną działalność, bo poza walką z koronowirusem mamy jeszcze sprawy bieżące do rozwiązania. Ich właściwa realizacja bezpośrednio wpłynie na jakość świadczonej służby.

Pomimo zaistniałych trudności Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” wnioskowała do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zorganizowanie spotkania w celu przekazania bieżących informacji ze strony społecznej. Do takiego spotkania doszło w dniu 24 marca 2020 roku. Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentował Przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz. Podczas spotkania Minister Maciej Wąsik zapewnił, że podwyżki dla strażaków przewidziane w bieżącym roku nie są zagrożone i zostaną wdrożone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, gdy zakończone zostaną prace nad budżetem Państwa. 

Dodatkowo w szczegółach omówiono projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który ma wejść w życie niebawem. Minister podkreślił ważną rolę strony społecznej w pracach nad tym i innymi projektami aktów prawnych. Zapewnił również, że wszystkie uwagi, które zostały podczas spotkania zgłoszone zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane przez MSWiA. 

Dla strażaków najbardziej istotną kwestią w tej ustawie jest wprowadzenie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy osiągnęli 25 i 28,5 roku stażu służby. O rozwiązania mające na celu zatrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy w służbie Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” zabiegała już od 2012 roku. Zdaniem Krajowej Sekcji Pożarnictwa świadczenia takie powinny być obligatoryjnie dla wszystkich funkcjonariuszy spełniających określone przepisami wymogi.

Niestety ze względu na epidemię koniecznym było odłożenie prac nad art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz programem rozwoju służb na lata 2021 – 2024. Na termin wznowienia rozmów w tych kwestiach znaczący wpływ będzie mieć stan gospodarki i finansów naszego Państwa po zakończeniu epidemii. 

W tych trudnych dla wszystkich czasach możemy liczyć na Państwową Straż Pożarną, a jej funkcjonariusze na Krajową Sekcję Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, która broni praw i interesów strażaków.

MŁ 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe