Kopalnie Taurona mają wreszcie dobrą perspektywę

W styczniu po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy produkcja węgla handlowego w jednej z trzech kopalń Tauron Wydobycie „była na plusie”, a dobowy wykon robót przygotowawczych w ostatnim półroczu poprawił się o ponad 300 procent. nnTo efekt ostatnich miesięcy intensywnej pracy nad wdrożeniem działań naprawczych w spółce skupiającej trzy zakłady górnicze z południa kraju.
 Kopalnie Taurona mają wreszcie dobrą perspektywę
/ fot. Tauron Polska Energia
Działania restrukturyzacyjne w wielu obszarach w połączeniu ze zwiększonym postępem robót to dobry prognostyk dla osiągnięcia przez Tauron Wydobycie  efektywności ekonomicznej.

- Chcemy przywrócić kopalniom Spółki ich pełne zdolności produkcyjne oraz zapewnić im dalsze   funkcjonowanie, stąd ukończenie inwestycji w każdym z zakładów to nasz priorytet – mówi Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie. W ciągu kilku najbliższych tygodni uruchomimy wydobycie z dwóch kolejnych ścian w zakładach górniczych Sobieski i Janina – dodaje prezes.
Ściana w ZG Janina zostanie uruchomiona z wykorzystaniem części infrastruktury jednej z strategicznych inwestycji Spółki tj. budowy Poziomu 800 metrów w ZG Janina. Jej zasoby to ponad 900 tys. ton węgla kamiennego, a dobową zdolność wydobywczą ściany w jej normalnym biegu szacuje się na ok. 5000 ton. Węgiel pochodzący z tej ściany  ten charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowym, co ma szczególne znaczenie w kontekście zasilania nowego bloku energetycznego Grupy Tauron w Jaworznie.
 
Nadrobić zaległości
 
Realizacja strategicznych inwestycji tj. wspomniana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina czy szybu Grzegorz w ZG Sobieski da spółce dostęp do nowych zasobów i otworzy drogę do rentownego wydobycia węgla, a to jest dla niej kluczowe.
 
To swego rodzaju walka z czasem. Spółka nadrabia wieloletnie zaległości inwestycyjne w krótkim czasie. Budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski jest spóźniona o przynajmniej pięć lat i dziś Tauron Wydobycie ponosi konsekwencje tych zaniechań.
 
Ta zwłoka zmusza do kontynuacji eksploatacji ścianami o krótkim wybiegu, w mniej zasobnych pokładach o dużo trudniejszych warunkach górniczo-geologicznych. Eksploatacja w takich warunkach nie pozwala na osiągniecie dobrych wyników ekonomicznych.  
 
- Jednym z najważniejszych problemów z jakim zderzyłem się zarządzając spółką wydobywczą to słabe wyniki wykonywania robót przygotowawczych, a duża ich część była wykonywana w pokładach w których prowadzenie eksploatacji stało się niemożliwe.
Nie wykonując robót udostępniających nowe pokłady węgla, z
nikają koszty związane z przygotowaniem eksploatacji, ale  nie ma perspektyw dla kolejnych frontów eksploatacyjnych – podkreśla Tomasz Cudny.
 
Po pierwsze inwestycje

W ZG Janina, który posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, rozpoczęto kluczowy etap technologiczny dla uruchomienia w najbliższych miesiącach górniczego wyciągu szybowego inwestycji pn. Budowa Poziomu 800 metrów. Dzięki tej budowie udostępnione zostaną nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego. Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 r.
 
W Jaworznie w pobliżu nowego bloku 910 MW drążony jest Szyb Grzegorz (ZG Sobieski), którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla w perspektywicznym dla kopalni złożu Dąb. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r.

Wreszcie Zakładzie Górniczym Brzeszcze, można uznać że inwestycje zaplanowane w okresie przejęcia zakładu zostały zrealizowane. Zrewitalizowano ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych oraz zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. 
 
Z myślą o przyszłości
- Kopalnia ma przyszłość jeśli prowadzone są roboty przygotowawcze i to, jak już wspomniałem skutecznie realizujemy. Każda realizowana przez nas inicjatywa jest zorientowana na działania proefektywnościowe, redukujące koszty i generujące wzrost wydajności pracy – mówi Tomasz Cudny.

Wydajność pracy w górnictwie bardzo ściśle związana jest z czasem jaki do wykonania zadań ma pracownik. Odbudowanie infrastruktury pozwalającej szybko dotrzeć załodze do miejsca pracy pozwoliło ten czas wydłużyć. Odpowiednie ukształtowanie wentylacji na poszczególnych zakładach również przyczyniło się do poprawy komfortu pracy załogi.  

Już dziś Spółka znacznie ograniczyła koszty zewnętrze usług górniczych oraz poprawiła wykorzystanie istniejącego parku maszynowego.
Przemysł wydobywczy już pokazał, że potrafi oszczędzać, obecne działanie TAURON Wydobycie to takie wydawanie „przysłowiowej złotówki”, by nastąpił jak najszybszy jej zwrot.

Nie zmniejszając bezpieczeństwa pracy górników Spółka dąży systematycznie do obniżenia bazy kosztów stałych w celu dostosowania ich do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny.

 

POLECANE
Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów tylko u nas
Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych prognozuje wydanie około 200 000 wiz w celu zatrudnienia w Niemczech. To stanowi wzrost o ponad dziesięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

REKLAMA

Kopalnie Taurona mają wreszcie dobrą perspektywę

W styczniu po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy produkcja węgla handlowego w jednej z trzech kopalń Tauron Wydobycie „była na plusie”, a dobowy wykon robót przygotowawczych w ostatnim półroczu poprawił się o ponad 300 procent. nnTo efekt ostatnich miesięcy intensywnej pracy nad wdrożeniem działań naprawczych w spółce skupiającej trzy zakłady górnicze z południa kraju.
 Kopalnie Taurona mają wreszcie dobrą perspektywę
/ fot. Tauron Polska Energia
Działania restrukturyzacyjne w wielu obszarach w połączeniu ze zwiększonym postępem robót to dobry prognostyk dla osiągnięcia przez Tauron Wydobycie  efektywności ekonomicznej.

- Chcemy przywrócić kopalniom Spółki ich pełne zdolności produkcyjne oraz zapewnić im dalsze   funkcjonowanie, stąd ukończenie inwestycji w każdym z zakładów to nasz priorytet – mówi Tomasz Cudny, prezes Tauron Wydobycie. W ciągu kilku najbliższych tygodni uruchomimy wydobycie z dwóch kolejnych ścian w zakładach górniczych Sobieski i Janina – dodaje prezes.
Ściana w ZG Janina zostanie uruchomiona z wykorzystaniem części infrastruktury jednej z strategicznych inwestycji Spółki tj. budowy Poziomu 800 metrów w ZG Janina. Jej zasoby to ponad 900 tys. ton węgla kamiennego, a dobową zdolność wydobywczą ściany w jej normalnym biegu szacuje się na ok. 5000 ton. Węgiel pochodzący z tej ściany  ten charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowym, co ma szczególne znaczenie w kontekście zasilania nowego bloku energetycznego Grupy Tauron w Jaworznie.
 
Nadrobić zaległości
 
Realizacja strategicznych inwestycji tj. wspomniana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina czy szybu Grzegorz w ZG Sobieski da spółce dostęp do nowych zasobów i otworzy drogę do rentownego wydobycia węgla, a to jest dla niej kluczowe.
 
To swego rodzaju walka z czasem. Spółka nadrabia wieloletnie zaległości inwestycyjne w krótkim czasie. Budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski jest spóźniona o przynajmniej pięć lat i dziś Tauron Wydobycie ponosi konsekwencje tych zaniechań.
 
Ta zwłoka zmusza do kontynuacji eksploatacji ścianami o krótkim wybiegu, w mniej zasobnych pokładach o dużo trudniejszych warunkach górniczo-geologicznych. Eksploatacja w takich warunkach nie pozwala na osiągniecie dobrych wyników ekonomicznych.  
 
- Jednym z najważniejszych problemów z jakim zderzyłem się zarządzając spółką wydobywczą to słabe wyniki wykonywania robót przygotowawczych, a duża ich część była wykonywana w pokładach w których prowadzenie eksploatacji stało się niemożliwe.
Nie wykonując robót udostępniających nowe pokłady węgla, z
nikają koszty związane z przygotowaniem eksploatacji, ale  nie ma perspektyw dla kolejnych frontów eksploatacyjnych – podkreśla Tomasz Cudny.
 
Po pierwsze inwestycje

W ZG Janina, który posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, rozpoczęto kluczowy etap technologiczny dla uruchomienia w najbliższych miesiącach górniczego wyciągu szybowego inwestycji pn. Budowa Poziomu 800 metrów. Dzięki tej budowie udostępnione zostaną nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego. Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał 2021 r.
 
W Jaworznie w pobliżu nowego bloku 910 MW drążony jest Szyb Grzegorz (ZG Sobieski), którego docelowa głębokość wyniesie 870 metrów. Realizacja inwestycji pozwoli na udostępnienie nowych pokładów węgla w perspektywicznym dla kopalni złożu Dąb. Inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność w 2023 r.

Wreszcie Zakładzie Górniczym Brzeszcze, można uznać że inwestycje zaplanowane w okresie przejęcia zakładu zostały zrealizowane. Zrewitalizowano ponad 2 000 metrów wyrobisk wentylacyjnych oraz zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. 
 
Z myślą o przyszłości
- Kopalnia ma przyszłość jeśli prowadzone są roboty przygotowawcze i to, jak już wspomniałem skutecznie realizujemy. Każda realizowana przez nas inicjatywa jest zorientowana na działania proefektywnościowe, redukujące koszty i generujące wzrost wydajności pracy – mówi Tomasz Cudny.

Wydajność pracy w górnictwie bardzo ściśle związana jest z czasem jaki do wykonania zadań ma pracownik. Odbudowanie infrastruktury pozwalającej szybko dotrzeć załodze do miejsca pracy pozwoliło ten czas wydłużyć. Odpowiednie ukształtowanie wentylacji na poszczególnych zakładach również przyczyniło się do poprawy komfortu pracy załogi.  

Już dziś Spółka znacznie ograniczyła koszty zewnętrze usług górniczych oraz poprawiła wykorzystanie istniejącego parku maszynowego.
Przemysł wydobywczy już pokazał, że potrafi oszczędzać, obecne działanie TAURON Wydobycie to takie wydawanie „przysłowiowej złotówki”, by nastąpił jak najszybszy jej zwrot.

Nie zmniejszając bezpieczeństwa pracy górników Spółka dąży systematycznie do obniżenia bazy kosztów stałych w celu dostosowania ich do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe