[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę polityka
Wybory parlamentarne na Grenlandii. Premier zaproponował datę

Premier Grenlandii Mute Egede zaproponował, aby wybory parlamentarne na wyspie, która ma status autonomicznego terytorium Danii, odbyły się 11 marca. Zaznaczył, że Grenlandia przechodzi “trudny czas”.

Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem tylko u nas
Prezes ChSRO: Możemy pochwalić się dużym i unikalnym dorobkiem

W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) czuję się w obowiązku sprostować niektóre opinie dotyczące naszego stowarzyszenia, sformułowane przez Panią Barbarę Wojnarowską-Gautier, w trakcie wywiadu przeprowadzonego przez Cezarego Krysztopę dla (Tysol, 26.01.2025).

Nieakceptowalny poziom ryzyka. Australia podjęła decyzję ws. Deepseek Wiadomości
"Nieakceptowalny poziom ryzyka". Australia podjęła decyzję ws. Deepseek

Australijskie ministerstwo spraw wewnętrznych zakazało instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie administracji rządowej. Decyzję resort uzasadnił “nieakceptowalnym poziomem ryzyka dla bezpieczeństwa”.

Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny tylko u nas
Wojny Trumpa. Za każdym razem chodzi o Chiny

– Chiny zarządzają Kanałem Panamskim – te słowa Donalda Trumpa najlepiej oddają prawdziwe intencje USA stojące za ostatnimi konfliktami z Panamą, Kanadą, Meksykiem, ale też Danią. Mówią, że Trump atakuje sojuszników i partnerów. Tyle że tak naprawdę w każdym wypadku chodzi o postawienie tamy rosnącym wpływom Państwa Środka.

Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum Wiadomości
Meksyk wzmocni ochronę granicy z USA. Jest komunikat prezydent Sheinbaum

Meksyk rozpoczął operację rozmieszczania żołnierzy przy granicy z USA, którzy zgodnie z umową pomiędzy obu krajami mają powstrzymać przemyt fentanylu i nielegalną migrację.

Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci gorące
Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci

Niegdyś brytyjska BBC była uważana za wzór obiektywnego dziennikarstwa i wzór mediów publicznych. Od lat jednak coraz więcej ludzi uważa ją za mechanizm implementacji lewicowych ideologii. Teraz znalazła się na celowniku ze względu na finansowanie przez USAID

To rola członków rządu. Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ Wiadomości
"To rola członków rządu". Krzysztof Bosak odpowiedział szefowi MSZ

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w mediach społecznościowych poinformował, że spotkał się we wtorek z szefem węgierskiego MSZ Peterem Szijjarto. Wpis Bosaka skomentował polski szef MSZ Radosław Sikorski. - To rola członków rządu. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje - napisał Krzysztof Bosak pod komentarzem Sikorskiego, zamieszczając jednocześnie zdjęcie ministra Krzysztofa Paszyka ze spotkania z szefem MSZ Węgier.

Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Ukraińskie surowce w zamian za wsparcie od Amerykanów. Jest odpowiedź Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jednym z punktów Planu Zwycięstwa w wojnie z Rosją są inwestycje partnerów w wykorzystanie surowców mineralnych w jego kraju. Zapewnił, że Ukraina jest otwarta na współpracę w tym zakresie i dodał, że są już terminy roboczej wizyty delegacji USA.

Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery gorące
Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery. A tymczasem największa stacja informacyjna należąca do koncernu, otwiera nowy oddział.

Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
Szwecja: Strzelanina w szkole. Wzrosła liczba ofiar

We wtorek w szwedzkiej szkole w Orebro doszło do strzelaniny. Służby poinformowały o 10 ofiarach śmiertelnych. Sprawca zdarzenia, który zginął miał zdaniem służb działać w pojedynkę.

REKLAMA

[foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

W dniach 8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 [foto & video] Konferencja Naukowa "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, z Argentyny. 


- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli


- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski i abp. Sławoj Leszek Głódź, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"


Czytaj więcej: "Dziecię nam się narodziło" - abp. Sławoj Głódź o powołaniu instytucji badającej fenomen "Solidarności".

Podczas uroczystości przemawiał także prof. Rocco Buttiglione.
 

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka


- mówił profesor. Następnie nastąpiło wręczenie certyfikatów członkom Rady Naukowo-Programowej MCBFS.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile, Węgier, a także obserwatorzy z Argentyny. 


































#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe