Radykałowie Solidarności. Kierownictwo MKZ Katowice w sporze o program i taktykę działania NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1981 - warszawska promocja książki Katarzyny Wilczok z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka - Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25), 25.09.2019 r. o godz. 17.30.
Autorka podejmuje analizę kwestii radykalizacji ośrodka katowickiego w perspektywie SB i władz PZPR, które jego działaczy zaliczały do tzw. ekstremy „Solidarności”, wyjaśniając, czym była twarda linia Katowic. Książka prezentuje też koncepcje programowe i taktykę działania MKZ Katowice, ukazując zakres wpływu regionalnej struktury na przyjęte przez Związek rozwiązania.
W spotkaniu obok prezesa IPN udział wezmą autorka publikacji dr Katarzyna Wilczok, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz działacz opozycji w okresie PRL i jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności” Andrzej Rozpłochowski. Spotkanie poprowadzi dr Jędrzej Lipski.
MKZ Katowice NSZZ „Solidarność” powstał w wyniku strajku w Hucie Katowice we wrześniu 1980 r. Jego działacze doprowadzili do podpisania z komisją rządową porozumienia społecznego, czwartego po szczecińskim, gdańskim i jastrzębskim. Wkrótce MKZ Katowice stał się jednym z największych w kraju ośrodków regionalnych Związku. Jego przewodniczący Andrzej Rozpłochowski brał udział w pracach Krajowej Komisji Porozumiewawczej, której był współzałożycielem, a następnie został wybrany na członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.