Umiarkowany sukces
Senat bez poprawek przyjął rządową nowelizację ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalającą podstawę wskaźnika naliczania funduszu wg przeciętnego wynagrodzenia z drugiej połowy roku 2014. To korzystniejsze od pierwotnej propozycji rządu, który za podstawę wskazywał przeciętne wynagrodzenie z pierwszej połowy roku 2014. To efekt negocjacji „Solidarności” z Rządem i choć oczekiwany był większy wzrost, obecną nowelizację należy traktować jako umiarkowany sukces Związku.
Pikieta przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku w ramach protestu o "Piątkę Solidarności". Kwiecień 2019 r. / Fot. Marek Lewandowski
Zgodnie z ustawą wskaźnik naliczania zakładowego funduszu socjalnego określa się w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Powinien być corocznie waloryzowany, jednak przez 8 lat był zamrożony na poziomie 2012 r. "Solidarność" zdecydowanie zabiega o jak najszybsze nadrobienie zaległości. Postulat ten umieściła jako jeden z głównych w ramach tzw. "Piątki Solidarności".
Fundusz tworzony jest obowiązkowo w zakładach pracy zatrudniających powyżej 50 pracowników. Poniżej tworzony jest na zasadzie dobrowolności. Powstaje przez obowiązkowy odpis wyliczany wg wspomnianego powyżej wskaźnika.
Obecnie ustawa została przekazana do Sejmu i będzie głosowana na najbliższym posiedzeniu.
ml
- Źródło: tysol.pl
- Data: 25.09.2019 10:55
- Tagi: , ,