4. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu
W poszczególnych kategoriach przyznano wyróżnienia. Ideą tego wydarzenia sportowego jest pielęgnowanie pamięci historycznej. To zarazem okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Dyrektor Fundacji Ruchu Solidarności Rodzin, Marek Wątorski powiedział:
– zaznaczył Wątorski.- 4. Mila Pamięci ofiar Komunizmu upamiętnia 170 mln ofiar tego systemu na całym świecie. Oddajemy też hołd działaczom podziemia antykomunistycznego, dlatego zawodnicy otrzymują medal z wizerunkiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Jest to bieg międzypokoleniowy i jedyny taki w Polsce
Przewodniczący lubelskiej „Solidarności” Marian Król, podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie pamięci historycznej w obecnych czasach.
- 4. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu jest po to, aby podkreślić wagę dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w najnowszej historii świata. Spowodowały one wiele nieszczęść i tragedii zarówno rodzinnych, jak i osobistych. Miliony ludzi były ofiarami systemu marksistowsko-leninowskiego. Trzeba mówić i pamiętać o bolesnych doświadczeniach systemu komunistycznego. Należy przypominać, że wolność nie jest dana raz na zawsze
– mówił Król.
Bieg poprzedziło zapalenie zniczy pod Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu, przy siedzibie lubelskiej „Solidarności”.
Organizatorami biegu byli: Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin, Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność, Kuratorium Oświaty w Lublinie, IPN Oddział Lublin oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Tomasz Kupczyk