[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Nie żyje papież Franciszek. Przewodniczący KEP zabrał głos Wiadomości
Nie żyje papież Franciszek. Przewodniczący KEP zabrał głos

– Franciszek wniósł ferment do Kościoła, zmuszając do wyjścia z utartych kolein myślenia o instytucji i jej miejscu we współczesnym świecie – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC, wieloletni podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który znał osobiście papieża.

Nie żyje papież Franciszek z ostatniej chwili
Nie żyje papież Franciszek

Papież Franciszek nie żyje. Zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku.

Tragiczny wypadek w Lubuskiem. Nie żyją trzy osoby Wiadomości
Tragiczny wypadek w Lubuskiem. Nie żyją trzy osoby

W wyniku nocnego zderzenia dwóch samochodów na S3 w Glińsku (woj. lubuskie) w Wielkanoc zginęły trzy osoby, a kolejne trzy doznały poważnych obrażeń.

Szokujący incydent w Szczecinie. Ktoś strzelał do okien, na balkonie wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego Wiadomości
Szokujący incydent w Szczecinie. Ktoś strzelał do okien, na balkonie wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego

W nocy z 19 na 20 kwietnia w Szczecinie ktoś oddał strzały z wiatrówki w okna mieszkania, na balkonie którego wisiał baner wyborczy Karola Nawrockiego. Policja wszczęła śledztwo – informuje Telewizja Republika.

Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos z ostatniej chwili
Porozumienie Ukraina-Rosja. Trump zabrał głos

Prezydent USA Donald Trump przekazał w niedzielę, że liczy na dojście do porozumienia między Ukrainą i Rosją w nadchodzącym tygodniu. Wyraził nadzieję, że oba kraje będą robić "duże interesy" ze Stanami Zjednoczonymi.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców z ostatniej chwili
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Użyto śmigłowców

– Ok. 400 ha terenu obejmuje pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – poinformowała PAP w poniedziałek rano mł. ogn. Justyna Kłusewicz, rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP. W nocy teren był monitorowany przy użyciu dronów, od rana w akcji znowu będą używane śmigłowce i samolot gaśniczy.

Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

REKLAMA

[video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"

Przewodniczący NSZZ Solidarność przemawiał dziś podczas 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
 [video] Piotr Duda: "Te tablice, to nie jest tylko relikt przeszłości, te postulaty mamy w sercu"
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

14 sierpnia rozpoczął się strajk i wtedy pokazano tę prawdziwą Solidarność, solidarność z Anną Walentynowicz, z Lechem Wałęsą. A także jeden z głównych postulatów tej międzyludzkiej solidarności - pamięć o pomordowanych stoczniowcach w 70-tym roku. Co ich łączyło? Przezwyciężyli lęk. I dzisiaj, po 39 latach spotykamy się tutaj w Sali BHP. A jest nas coraz więcej z roku na rok. Aby powiedzieć: dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy! Bo dla NSZZ Solidarność to kontynuacja drogi, którą wyznaczyli nam bohaterowie Sierpnia '80 r.

Dla tych wszystkich bohaterów z 80-tego roku największym podziękowaniem jest kontynuacja tej drogi i dokończenia realizacji tych postulatów, których oni nie zdążyli zrealizować. I dla nas jest to zadanie numer jeden i codziennie w swojej ciężkiej pracy staramy się to realizować. Porozumienia Sierpniowe to nie jest relikt przeszłości i dokument wpisany na listę UNESCO. Te postulaty mamy w sercu! I co roku o nich mówimy, co roku spotykamy się nie z powodu potrzeby politycznej. My, ludzie Solidarności, byliśmy zawsze - czy nas było dwóch, dwudziestu dwóch, czy tak jak dziś tak wielu. Niejednokrotnie byliśmy sami. Przez lata związek Solidarności stawiał kolejne pomniki i miejsca upamiętnienia tych wszystkich, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z nami jest premier najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ten testament tych postulatów jest dla nas najważniejszy. 

I dziś, w tej sali, mogę oznajmić, że najważniejszy postulat, o wolnych związkach, pluralizmie związkowym, został dawno zrealizowany. Nie! On został zrealizowany niedawno, to Solidarność wyszła z inicjatywą i poprosiła prezydenta Dudę o projekt prezydencki, który poparł rząd pana premiera Morawieckiego. I dzisiaj dopiero możemy powiedzieć, że ten postulat został zrealizowany zgodnie z konwencją MOP. Do tej pory funkcjonariusze wielu służb mieli ograniczanie praw do zrzeszania się w związki zawodowe. I to się wreszcie zmieniło. Za to pana ministrze, na ręce pana prezydenta Dudy, chcemy złożyć podziękowania.

W przyszłym roku będą już wszystkie niedziele dla Boga i rodziny. Panie premierze! Te 4 lata rządów to nieustanny dialog. Dialog trudny, ale prawdziwy. Dialog ze stroną społeczną, ale głównie z Solidarnością, największą organizacją w naszym kraju i najbardziej merytorycznie przygotowaną do rozmów. Dziękuję panu za to, że tak wiele nam się udało wspólnie zrobić.

Ale, panie premierze, nadszedł czas by dokończyć 14-ty postulat, który mówi o obniżeniu wieku emerytalnego, który w części przywróciliśmy, ale jest tam druga część, o emeryturach stażowych. Skoro dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość mówi, że wsłuchuje się w głos społeczeństwa, to dzisiaj z tego miejsca, jako szef "S", chciałbym przekazać: cieszymy się, że emerytury stażowe mają policjanci, wojskowi. Ale chcemy, by wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. Dlatego czas na realizację tego postulatu! 

Tych postulatów i uprawnień, które udało nam się wywalczyć trzeba bronić. A najlepszą obroną jest pójście 14 października do wyborów. 

39 lat temu robotnicy tak zdecydowali, że strajk rozpoczynają modlitwą, że jest ksiądz, msza święta, spowiedź i do dziś związkowcy Solidarności każde swoje spotkanie rozpoczynają modlitwą. To dla nas bardzo ważne. Ale dziś trzeba powiedzieć, że ci, którzy powołują się na ideały Solidarności przyzwalają, nie robiąc nic, na to, by były profanowane nasze najcenniejsze wartości. Jak Matka Boska Częstochowska, czy Ojciec Święty Jan Paweł II. To niedopuszczalne zjawiska, którym musimy się przeciwstawiać. Po 39. latach jako związkowcy musimy wykazać wielką solidarność z naszym Kościołem i naszymi kapelanami. Bo to dla nas bardzo ważne, aby iść przez drogę życia, czy w zakładzie pracy, czy w życiu osobistym, wspólnie z Bogiem. Tak jak robili to robotnicy w 1980 roku. Dziękuję wszystkim za obecność


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Podczas uroczystości ogłoszono także powstanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

Czytaj więcej: "Nie będziemy kwiatkiem do kożucha ECS". Powołano Instytut Dziedzictwa Solidarności
 
raw/adg

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe