[Tylko u nas] Ks. Janusz Chyła: Bóg jest jeden
Większość ludzi uznających istnienie Boga, zgadza się, że jest On jeden jedyny. Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie podzielają wiarę, sięgającą doświadczenia Mojżesza, któremu Bóg objawił się jako Jedyny. A nawet wielu filozofów, którzy nie wyznają żadnej religii, podzielają przekonanie o istnieniu Praprzyczyny świata, która przewyższa to, co materialne. Absolut, który w religiach nazywany jest Bogiem, również ich zdaniem, może być tylko jeden.
Na jakiej podstawie – jako ludzie wierzący – twierdzimy, że Bóg jest i że jest „tylko” jeden? Odpowiedzi na te pytania pochodzą z dwóch podstawowych źródeł. Ich wspólnym mianownikiem jest prawda, że sam Bóg zbliża się do nas, aby o sobie powiedzieć. Czyni to na wiele sposobów. Przez dzieła – stworzony świat i nadprzyrodzone interwencje oraz osobowy dialog. Różne formy objawienia są ściśle ze sobą powiązane. Przenikają się. Objawienie za pośrednictwem „Księgi natury” – choć napotyka sporo trudności w odczytaniu – jest dostępne dla wszystkich ludzi. Podobnie jak obraz, rzeźba lub inne ludzkie dzieła, mówią o twórcy, tak istniejący świat, mówi o Boskim Artyście. Ale znacznie silniej Bóg przemawia przez historię zbawienia i ludzi. Słowo – Syn Boży jest szczytem procesu objawienia. Niektóre sposoby Bożego przemawiania, mogą być odczytane przy pomocy samego rozumu, a inne wymagają zaangażowania także wiary.
Czym różnią się religie monoteistyczne (monos– jedyny, theos– Bóg) między sobą? Gdy we wspólnym dla wszystkich chrześcijan wyznaniu wiary mówimy: „wierzę w jednego Boga”, to jak kluczem otwieramy dostęp do Jego misterium. Ale jeden jedyny nie jest zamkniętą w sobie istotą, ale wspólnotą trzech Osób. W tym wypadku jedyność Boga nie przekreśla wielości, a wręcz przeciwnie. Bóg nie jest samotnością, ale miłością. Dostęp do poznania i żywego udziału w tajemnicy Ojca dał nam Syn w mocy Ducha Świętego.
- Źródło: tysol.pl
- Data: 30.08.2019 22:33
- Tagi: , Bóg religia wiara,