Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 


 

POLECANE
Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów tylko u nas
Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych prognozuje wydanie około 200 000 wiz w celu zatrudnienia w Niemczech. To stanowi wzrost o ponad dziesięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

REKLAMA

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe