Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 


 

POLECANE
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością z ostatniej chwili
Mieszkańcy Zabrza odwołali w referendum prezydent z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej miażdżącą większością

W niedzielnym referendum mieszkańcy Zabrza jasno pokazali, że chcą zmian. Jak wynika z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, aż 91,4% głosujących opowiedziało się za odwołaniem Agnieszki Rupniewskiej z funkcji prezydent miasta. Przeciwko było zaledwie 8,6% osób.

Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu? polityka
Coraz więcej pytań w sieci. Czym jest biały przedmiot (proszek?), który Macron chowa na nagraniu?

Wideo, które trafiło do sieci po sobotnim spotkaniu liderów tzw. „koalicji chętnych” w Kijowie, wywołało falę spekulacji i komentarzy. Na nagraniu widać prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz premiera i lidera brytyjskiej Partii Pracy Keira Starmera - cała trójka wygląda na rozbawioną i zrelaksowaną, jednak uwagę internautów przykuwa coś jeszcze. Na stole pojawia się biały przedmiot (proszek?), który Macron szybko chowa do kieszeni. Merz w tym samym czasie usuwa z pola widzenia metalową łyżeczkę.

„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej gorące
„Dopadniemy ich wszystkich”. Tusk opublikował nowe informacje ws. pożaru na Marywilskiej

W niedzielę premier Donald Tusk oficjalnie potwierdził, że pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie był efektem celowego działania rosyjskich służb specjalnych. Jak ujawnił, część sprawców została już zatrzymana, a pozostali są identyfikowani i ścigani.

Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście z ostatniej chwili
Zełenski: W czwartek będę czekał na Putina osobiście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że oczekuje, iż Rosja zgodzi się na całkowite i trwałe zawieszenie broni w wojnie przeciwko jego państwu od poniedziałku.

Zaczynam wątpić. Trump reaguje na propozycję Putina z ostatniej chwili
"Zaczynam wątpić". Trump reaguje na propozycję Putina

Ukraina powinna przyjąć propozycję Putina, aby rozpocząć bezpośrednie rozmowy, bo przynajmniej będziemy wiedzieli, na czym stoimy - stwierdził w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Jednocześnie przyznał, że "zaczyna wątpić" w to, czy Ukraina pójdzie na układ z Rosją.

Dziwnie się zachowywał. Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach Wiadomości
"Dziwnie się zachowywał". Interwencja policji w pobliżu uczelni w Katowicach

Zaledwie kilka dni po dramatycznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, które wstrząsnęły opinią publiczną w całym kraju, służby w Katowicach musiały reagować na kolejne niepokojące zgłoszenie w pobliżu jednej z uczelni.

Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać polityka
Kaczyński w Gryfinie: Trzaskowski to taki patriota, że ja nie powinien się tu pokazywać

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gryfina i lokalnymi działaczami partii powiedział, że głosowanie na Karola Nawrockiego to kontynuowanie "patriotycznej" polityki Prawa i Sprawiedliwości, a także "walka o utrzymanie demokracji".

Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny Wiadomości
Dramatyczny wypadek w Małopolsce. Służby badają jego przyczyny

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielne popołudnie w Nowym Targu, w województwie małopolskim. Podczas rekreacyjnego skoku spadochronowego zginął około 40-letni mężczyzna.

Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Wielka Brytania. Są nowe dane NBP

Polskie rezerwy złota przebijają zasoby Europejskiego Banku Centralnego i Wielkiej Brytanii. Posiadamy już 510 ton złotego kruszcu.

Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju Wiadomości
Kryzys Igi Świątek? To już rok bez wygranego turnieju

Sobotnia porażka Igi Świątek z Amerykanką Danielle Collins w trzeciej rundzie turnieju w Rzymie to kolejne świadectwo kryzysu formy polskiej tenisistki. W jej efekcie po 165 tygodniach wypadnie z podium światowego rankingu. Od triumfu we French Open 8 czerwca 2024 roku nie wygrała żadnego turnieju.

REKLAMA

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe