Niebezpieczny trend spadającego uzwiązkowienia
Drugiego dnia szkolenia, wnioski z tej analizy lider grupy przedstawił m.in. prof. Filipowi Pochet - Dyrektorowi Generalnemu ETUI, który następnie przekazał uczestnikom szkolenia swoje sugestie na temat dalszych działań grup roboczych oraz możliwości wykorzystania efektów ich pracy w ramach działań prowadzonych przez ETUI lub ETUC.
Drugie szkolenie stacjonarne prowadzone było w Międzynarodowym Domu Związków Zawodowych (International Trade Union House), na drugim piętrze którego znajduje się replika 21 postulatów z 17 sierpnia 1980 r. (zdjęcie z postulatami). W trakcie szkolenia kursanci zapoznali się dokładniej z funkcjonowaniem ETUI oraz zbiorami materiałów dostępnych w bibliotece ETUI (zdjęcie), a także uzyskali dostęp do internetowego zbioru dokumentów dotyczących problematyki pracowniczej (www.labourline.org). Ponadto wskazać należy, że uczestnicy szkolenia spotykali się z organizacjami działającymi na poziomie wspólnotowym będącymi głosem pracowników na forum europejskim (zdjęcie).
W trakcie drugiego okresu pracy zdalnej, grupa której liderem jest Mateusz Zakolski realizuje kolejny projekt, którego celem jest przygotowanie dokumentu zawierającego przykłady dobrych praktyk z różnych krajów, których implementacja pozwoli na zdobycie nowych członków związku. Dokument, przygotowany przez ten zespół z pewnością będzie stanowił przydatne źródło prac Komitetu Organizacyjnego.
Nie bez znaczenie jest również fakt, iż problematyka podejmowana przez tę grupę, koresponduje z celem ETUC ustalonym na Kongresie w Paryżu, wskazującym że „rozwój związków zawodowych i zwiększenie członkostwa musi stać się priorytetem politycznym. Silna baza członkowska jest podstawą silnej reprezentacji ruchu związkowego”. Ponadto wskazać należy, że ETUC jest gotowe podejmować nowe inicjatywy w tym zakresie i dostarczać wsparcia członkom. Działania te są koordynowane przez powołanego do tej roli na Kongresie w Paryżu Sekretarza - Thiebaut Webera, który w latach 2011- 2013 pełnił rolę przewodniczącego ETUC Youth Committee. Wskazać również należy, że rozwój związków zawodowych i zwiększanie ich siły powinny być również istotnym zagadnieniem wiedeńskiego kongresu ETUC, który odbędzie się w okresie 21-24 maja 2019 r., na którym to podejmowane będą kluczowe decyzje dla związków zawodowych i ich członków.
Mateusz Zakolski