Dzień Kobiet nie dla wszystkich. Kobiecy strajk w Plati Polska: "Nie chcemy pracować za miskę ryżu!"

Dziś pod siedzibą kwidzyńskiej firmy Plati Polska, w którym 95 proc. załogi stanowią kobiety, odbyła się pikieta Solidarności wyrażająca poparcie dla strajku pracownic zakładu. – Chciałybyśmy zarabiać więcej niż najniższa krajowa, liczymy, że nasze wołanie zostanie usłyszane, tak dłużej nie można żyć, te zarobki pozwalają na wegetacje i to dopiero po braniu nadgodzin – mówi nam strajkująca pracownica Plati Polska, firmy zajmującej się produkcją kabli.
 Dzień Kobiet nie dla wszystkich. Kobiecy strajk w Plati Polska: "Nie chcemy pracować za miskę ryżu!"
/ Foto. M. Kosiński
Kobiety strajkują od 21 lutego, dzisiaj w trakcie pikiety pod zakładem pracy wsparła ich Solidarność Regionu Elbląskiego. Pod bramą zakładu zebrało się kilkudziesięciu związkowców, z drugiej strony pikietowała podobna liczebnie grupa pracownic zakładu. 

Przypominamy, że rozmowy z pracodawcą na temat podwyżek wynagrodzeń  rozpoczęły się w marcu 2018 r. Po deklaracji pracodawcy, że podwyżki zostaną przeprowadzone we wrześniu 2018 r., Komisja Zakładowa poszukując kompromisu zgodziła się na przesunięcie rozmów na wrzesień 2018 r. W tym terminie okazało się jednak, że pracodawca nie dotrzymał umowy. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Plati Polska w październiku 2018 r. wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą, który z powodu braku woli porozumienia ze strony zakładu zakończył się referendum strajkowym. Wzięło w nim udział 70 proc. pracowników, 81 proc. zagłosowało za. Strajk rozpoczął się 21 lutego, od 5 marca strajkuje każda zmiana. Pracownicy na zmianę przebywają w stołówce zakładowej, gdzie oczekują spełnienia postulatów – podwyżki pensji zasadniczej w wysokości 300 zł brutto. Pracodawca na wczorajszym spotkaniu ze strajkującymi zaproponował jednorazową premię w wysokości 1150 złotych brutto w styczniu 2020 roku, stawiając warunek polepszenia się sprzedaży, na którą załoga produkcji nie ma żadnego wpływu. Pracodawca zasłania się złą sytuacją firmy. 

– Do Plati trafiłam mając małe dzieci, dziś mam wnuki, i przez cały ten czas słyszę o tym, że sytuacja jest zła i pieniędzy dla pracowników nie ma. Teraz sytuacja jeszcze pogorszeniu, przy rozliczeniach PIT widzimy, że rok do roku zarobiłyśmy mniej, a pracujemy coraz więcej. Będziemy strajkować aż do momentu poważnej propozycji, bo to co do tej pory się pojawiło to jest to kpina. Większość z nas zarabia minimum krajowe


– mówi nam rozgoryczona uczestniczka strajku. 

– Panie potrafią pracować na każdym stanowisku, mają takie wiedzę, że szkolą innych. Każdy pracownik chciałby zarabiać trochę więcej niż zarabia teraz. Chcemy w tym zakładzie pracować, dążymy do kompromisu, pracodawca jednak wycofał się z obietnic zapewnionych nam na piśmie, podczas gdy my cierpliwie daliśmy mu czas. Pracodawca dzisiaj mówi, że podwyżek nie będzie, a pracownicy wyższego szczebla mówią nam, że skoro nam się nie podoba to możemy się zwolnić. To nie jest żadne rozwiązanie

– w trakcie pikiety przemawiał Andrzej Zmysłowski Przewodniczący Organizacji Plati w Kwidzynie.

Duże emocje w zakładzie wywołują pracownicy z Ukrainy, którzy w są zatrudnieni przez agencję pracy. Dziś stanowią blisko 1/3 trzystu osobowej załogi. Polscy pracownicy twierdzą, że wykonują mniej pracy, do tego nie odpowiadają finansowo za błędy, co grozi polskim pracownikom.

– Jedna z naszych koleżanek spłaca 10 tys. zł kary, to olbrzymie pieniądze przy naszych zarobkach

– mówi nam strajkująca pracownica Plati, która woli zachować anonimowość. Jak zaznacza Andrzej Zmysłowski, przewodniczący S. w zakładzie, Ukraińcy zastępują strajkujących pracowników na ich miejscach pracy, co jest niezgodne z polskim prawem. 

– Pracodawca powinien przestrzegać standardów europejskich, nie chińskich. Nie możecie pracować za „miskę ryżu”, a niestety tu tak jest, widzimy podwyższanie norm, zmniejszanie zatrudnienia, wprowadzeni pracowników z zagranicy, którym oczywiście nie bronimy pracować, ale niech spełniają takie same standardy, nie może to być praca  bez dni przerwy.  Mam nadzieję, że pozytywnie zakończycie ten strajk, że postulaty zostaną przyjęte, wspieramy was 


– zaznaczył na pikiecie Grzegorz Adamowicz przewodniczący Regionu Elbląg NSZZ Solidarność. 

Dziennikarze „Tygodnika Solidarność” od rozpoczęcia sporu zbiorowego usiłują skontaktować się z zarządem firmy, ta jednak milczy, nie znaleziono również czasu dla nas dzisiaj, nie wpuszczono nas również na teren zakładu, gdy chcieliśmy porozmawiać z protestującymi w zakładowej stołówce. 

Niestety Dzień Kobiet A.D. 2019 nie będzie szczęśliwy dla wszystkich pań. Pracownice Plati kontynuują strajk, którego cel jest prosty – wywalczenie godnej pracy. Płeć piękna zatrudniona w Plati, za swoją ciężką pracę nie wymaga niczego więcej. 

Mateusz Kosiński  Foto: Hubert Cyzman:








Stanowisko KK nr 2/19 ws. strajku w Plati Polska w Kwidzynie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” solidaryzuje się z pracownikami Plati Polska w Kwidzynie, którzy od 21.02.2019 prowadzą strajk o godziwe wynagrodzenie. Od marca 2018 r. pracodawca nie dotrzymuje swoich deklaracji dotyczących podwyżek wynagrodzeń. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarnośc” wzywa pracodawcę do realizacji postulatów strajkujących lub niezwłocznego przystąpienia do rozmów z NSZZ „Solidarność” w celu rozwiązania konfliktu.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że niskie wynagrodzenia, które nie pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania rodziny przy zatrudnieniu na pełny etat to jeden z najistotniejszych problemów pracowników. NSZZ „Solidarność” postrzega to jako poważne zagrożenie dla osób utrzymujących się z pracy.


 

 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Dzień Kobiet nie dla wszystkich. Kobiecy strajk w Plati Polska: "Nie chcemy pracować za miskę ryżu!"

Dziś pod siedzibą kwidzyńskiej firmy Plati Polska, w którym 95 proc. załogi stanowią kobiety, odbyła się pikieta Solidarności wyrażająca poparcie dla strajku pracownic zakładu. – Chciałybyśmy zarabiać więcej niż najniższa krajowa, liczymy, że nasze wołanie zostanie usłyszane, tak dłużej nie można żyć, te zarobki pozwalają na wegetacje i to dopiero po braniu nadgodzin – mówi nam strajkująca pracownica Plati Polska, firmy zajmującej się produkcją kabli.
 Dzień Kobiet nie dla wszystkich. Kobiecy strajk w Plati Polska: "Nie chcemy pracować za miskę ryżu!"
/ Foto. M. Kosiński
Kobiety strajkują od 21 lutego, dzisiaj w trakcie pikiety pod zakładem pracy wsparła ich Solidarność Regionu Elbląskiego. Pod bramą zakładu zebrało się kilkudziesięciu związkowców, z drugiej strony pikietowała podobna liczebnie grupa pracownic zakładu. 

Przypominamy, że rozmowy z pracodawcą na temat podwyżek wynagrodzeń  rozpoczęły się w marcu 2018 r. Po deklaracji pracodawcy, że podwyżki zostaną przeprowadzone we wrześniu 2018 r., Komisja Zakładowa poszukując kompromisu zgodziła się na przesunięcie rozmów na wrzesień 2018 r. W tym terminie okazało się jednak, że pracodawca nie dotrzymał umowy. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Plati Polska w październiku 2018 r. wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą, który z powodu braku woli porozumienia ze strony zakładu zakończył się referendum strajkowym. Wzięło w nim udział 70 proc. pracowników, 81 proc. zagłosowało za. Strajk rozpoczął się 21 lutego, od 5 marca strajkuje każda zmiana. Pracownicy na zmianę przebywają w stołówce zakładowej, gdzie oczekują spełnienia postulatów – podwyżki pensji zasadniczej w wysokości 300 zł brutto. Pracodawca na wczorajszym spotkaniu ze strajkującymi zaproponował jednorazową premię w wysokości 1150 złotych brutto w styczniu 2020 roku, stawiając warunek polepszenia się sprzedaży, na którą załoga produkcji nie ma żadnego wpływu. Pracodawca zasłania się złą sytuacją firmy. 

– Do Plati trafiłam mając małe dzieci, dziś mam wnuki, i przez cały ten czas słyszę o tym, że sytuacja jest zła i pieniędzy dla pracowników nie ma. Teraz sytuacja jeszcze pogorszeniu, przy rozliczeniach PIT widzimy, że rok do roku zarobiłyśmy mniej, a pracujemy coraz więcej. Będziemy strajkować aż do momentu poważnej propozycji, bo to co do tej pory się pojawiło to jest to kpina. Większość z nas zarabia minimum krajowe


– mówi nam rozgoryczona uczestniczka strajku. 

– Panie potrafią pracować na każdym stanowisku, mają takie wiedzę, że szkolą innych. Każdy pracownik chciałby zarabiać trochę więcej niż zarabia teraz. Chcemy w tym zakładzie pracować, dążymy do kompromisu, pracodawca jednak wycofał się z obietnic zapewnionych nam na piśmie, podczas gdy my cierpliwie daliśmy mu czas. Pracodawca dzisiaj mówi, że podwyżek nie będzie, a pracownicy wyższego szczebla mówią nam, że skoro nam się nie podoba to możemy się zwolnić. To nie jest żadne rozwiązanie

– w trakcie pikiety przemawiał Andrzej Zmysłowski Przewodniczący Organizacji Plati w Kwidzynie.

Duże emocje w zakładzie wywołują pracownicy z Ukrainy, którzy w są zatrudnieni przez agencję pracy. Dziś stanowią blisko 1/3 trzystu osobowej załogi. Polscy pracownicy twierdzą, że wykonują mniej pracy, do tego nie odpowiadają finansowo za błędy, co grozi polskim pracownikom.

– Jedna z naszych koleżanek spłaca 10 tys. zł kary, to olbrzymie pieniądze przy naszych zarobkach

– mówi nam strajkująca pracownica Plati, która woli zachować anonimowość. Jak zaznacza Andrzej Zmysłowski, przewodniczący S. w zakładzie, Ukraińcy zastępują strajkujących pracowników na ich miejscach pracy, co jest niezgodne z polskim prawem. 

– Pracodawca powinien przestrzegać standardów europejskich, nie chińskich. Nie możecie pracować za „miskę ryżu”, a niestety tu tak jest, widzimy podwyższanie norm, zmniejszanie zatrudnienia, wprowadzeni pracowników z zagranicy, którym oczywiście nie bronimy pracować, ale niech spełniają takie same standardy, nie może to być praca  bez dni przerwy.  Mam nadzieję, że pozytywnie zakończycie ten strajk, że postulaty zostaną przyjęte, wspieramy was 


– zaznaczył na pikiecie Grzegorz Adamowicz przewodniczący Regionu Elbląg NSZZ Solidarność. 

Dziennikarze „Tygodnika Solidarność” od rozpoczęcia sporu zbiorowego usiłują skontaktować się z zarządem firmy, ta jednak milczy, nie znaleziono również czasu dla nas dzisiaj, nie wpuszczono nas również na teren zakładu, gdy chcieliśmy porozmawiać z protestującymi w zakładowej stołówce. 

Niestety Dzień Kobiet A.D. 2019 nie będzie szczęśliwy dla wszystkich pań. Pracownice Plati kontynuują strajk, którego cel jest prosty – wywalczenie godnej pracy. Płeć piękna zatrudniona w Plati, za swoją ciężką pracę nie wymaga niczego więcej. 

Mateusz Kosiński  Foto: Hubert Cyzman:








Stanowisko KK nr 2/19 ws. strajku w Plati Polska w Kwidzynie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” solidaryzuje się z pracownikami Plati Polska w Kwidzynie, którzy od 21.02.2019 prowadzą strajk o godziwe wynagrodzenie. Od marca 2018 r. pracodawca nie dotrzymuje swoich deklaracji dotyczących podwyżek wynagrodzeń. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarnośc” wzywa pracodawcę do realizacji postulatów strajkujących lub niezwłocznego przystąpienia do rozmów z NSZZ „Solidarność” w celu rozwiązania konfliktu.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że niskie wynagrodzenia, które nie pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania rodziny przy zatrudnieniu na pełny etat to jeden z najistotniejszych problemów pracowników. NSZZ „Solidarność” postrzega to jako poważne zagrożenie dla osób utrzymujących się z pracy.


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe