Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki


 

POLECANE
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

IKEA Polska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku gorące
IKEA Polska nominowana do "Biologicznej Bzdury Roku"

Tytuły Biologicznej Bzdury Roku przyznaje popularyzujący naukę biolog i bloger prowadzący blog „To tylko teoria” Łukasz Sakowski. Dziś ogłosił nominację dla IKEA Polska.

Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność z ostatniej chwili
Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność

Premier Węgier Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują z ostatniej chwili
Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują

W 2020 roku 21,9 mln z 81,9 mln mieszkańców Niemiec miało pochodzenie migracyjne. Z czego 62 procent urodziło się poza granicami Niemiec, a 38 procent przyszło na świat w Niemczech jako potomkowie migrantów pierwszej generacji...

Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata Wiadomości
Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata

Jak powiadomiła agencja Reutera potężny cyklon, który przechodzi nad, Europą, pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów, gospodarstw rolnych i firm w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi Wiadomości
Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi

Amatorzy białego szaleństwa mogą już w ten weekend zacząć sezon narciarski. W Beskidach rano ruszyła stacja narciarska na Białym Krzyżu. Otwarto też stoki w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim i UFO w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze

Jak poinformowała TV Republika, ratownikom nie udało się uratować życia rannego w akcji na warszawskiej Pradze policjanta.

REKLAMA

Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana

Małopolska kultura, Sekcja Muzeów i instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność Region Małopolska nareszcie wypracowała przełom w postrzeganie kultury, a właściwie pracowników instytucji kultury przez władze wojewódzkie - pisze Andrzej Rybicki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.
 Po latach walki małopolska kultura nareszcie została wysłuchana
/ fot. arch.

Na ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pierwszym tematem spotkania był problem niskich wynagrodzeń w małopolskich instytucjach kultury. W posiedzeniu uczestniczył Piotr Ćwik, przewodniczący Rady, wojewoda małopolski i Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz m. in. przedstawiciele Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący i Jerzy Smoła, wiceprzewodniczący Zarządu.

Na wstępie Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność skrótowo przedstawił sytuację pracowników małopolskich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Marszałek woj. Małopolskiego. Podkreślił, że na niskie wynagrodzenia pracowników muzeów, bibliotek czy domów kultury wpływ miał nie tylko brak środków w budżecie ale i błędna polityka poprzedniego Zarządu Województwa, która prawie zupełnie nie zauważała ludzi – pracowników tych instytucji. Kierowanie znacznych środków budżetowych na nowe inwestycje i nie do końca trafione projekty spowodowało daleko posuniętą pauperyzację: muzealników, bibliotekarzy, filharmoników i innych pracowników małopolskiej kultury. „Kultura musi być, a ludzie kultury muszą za coś żyć” to tytuł wystąpienia A. Rybickiego, który najtrafniej odzwierciedla sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy. Przypomniał również szereg akcji protestacyjnych, przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” prowadzonych od 2015 roku pod hasłem Dziady Kultury, miały one unaocznić ówczesnym decydentom trudną sytuację tej grupy zawodowej. Zwrócił również uwagę, że dotychczasowe regulacje wynagrodzeń, nominalnie nie wyglądające dramatycznie, w rzeczywistości tylko w niewielkim stopniu poprawiły sytuację muzealników, bibliotekarzy, animatorów kultury, czy filharmoników, gdzyż ich zarobki plasowały się na samym dnie. Głębokie niedofinansowanie tej grupy pracowników, przez nich samych określane jako dyskryminacja finansowa ludzi kultury, nie została zniwelowana.

W odpowiedzi na wystąpienie Andrzeja Rybickiego Przewodniczący Piotr Ćwik zauważył, że sytuacja ta jest mu znana, a kwestia zaniżonych wynagrodzeń musi być rozwiązana w sposób systemowy. Następnie Marszałek Witold Kozłowski, podkreślił, że ze względu na koniec roku i właściwie dobiegające końca prace nad budżetem na 2019 rok, w obecnej chwili Zarząd Województwa Małopolskiego może podjąć doraźne decyzję, która jedynie tymczasowo poprawi sytuację. Przekazał informację, że Zarząd Województwa małopolskiego postanowił o przekazaniu dotacji w wysokości 3 2. mln (trzy miliony dwieście) zł na nagrody dla pracowników małopolskich instytucji kultury. Dotacje zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku, tak, aby wypłaty mogły być dokonane w grudniu br. Jednocześnie, od początku przyszłego roku zostaną podjęte prac nad systemowym rozwiązaniem kwestii płacowych w tych instytucjach, co było jednym z dwóch postulatów „Dziadów kultury” artykułowanym od początku protestu tj. od 2015 r. Marszałek poprosił również o czas na analizy i znalezienie najwłaściwszych rozwiązań. Strona związkowa oczywiście wyraziła zrozumienie dla prośby Marszałka i uznała, że jest to ważny, pozytywnie odczytywany element dialogu. „Wykonano właśnie pierwszy krok mający na celu poprawę sytuacji płacowej w naszych instytucjach” stwierdził A. Rybicki. Głos w dyskusji zabrali również Jacek Szczęsnowicz, wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Danuta Płatek i dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Rada postanowiła przyjąć stanowisko w podsumowaniu którego czytamy:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stoi na stanowisku konieczności zwiększenia nakładów na kulturę, które skutkowałyby istotnym wzrostem wynagrodzeń w instytucjach dla których organizatorem jest Marszałek województwa Małopolskiego. Realizacja musi odbyć się poprzez:

Wyasygnowanie jeszcze w bieżącym roku dodatkowych środków na wynagrodzenia
w instytucjach o najniższych średnich.

Zróżnicowanie wielkości środków w oparciu o średnie wynagrodzenie w danej instytucji oraz niwelacja różnic w zarobkach pracowników na takich samych stanowiskach w różnych instytucjach.

Ustalenie budżetu województwa małopolskiego na 2019 r. z uwzględnienie progresji wynagrodzeń w instytucjach kultury.

Ustanowienie harmonogramu stałych - cyklicznych konsultacji w sprawie wynagrodzeń pomiędzy: organizatorem, kadrą zarządcą poszczególnymi instytucjami i czynnikiem społecznym (związki zawodowe) w celu monitorowania wynagrodzeń.

Powiązania wzrostu wynagrodzeń z oceną aktywności instytucji i jej pracowników.

Przewodniczący Rady Piotr Ćwik, wojewoda małopolski zaproponował przyjęcie Stanowiska Rady w sprawie wynagrodzeń. Zostało przyjęte bez głosów sprzeciwu.



Andrzej Rybicki



 

Polecane
Emerytury
Stażowe