Solidarność na stulecie
Wrocław
Jednym z elementów świętowania stulecia odzyskania niepodległości we Wrocławiu był uroczysty przemarsz ulicami miasta. Od rana wszyscy chcący uczestniczyć w Radosnej Paradzie Niepodległości zbierali się w czterech punktach miasta, by stamtąd dotrzeć na pl. Wolności. Spod Centrum Historii Zajezdnia wyruszył historyczny autobus, w którym zasiadł m.in. przewodniczący Regionu NSZZ Solidarność Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.Kombi oraz zespół Lady Pank wystąpili z kolei w Hali Stulecia podczas koncertu z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości.
W holu Regionu NSZZ Solidarność Dolny Śląsk z kolei przewodniczący Kazimierz Kimso wraz animatorem Fundacji „Afirmacja Rozwoju” Przemysławem Wilkoszewskim, w obecności członków Zarządu Regionu, otworzyli wystawę „Niepodległość ma twarz zwykłych ludzi”.
Szczecin
Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono w Szczecinie kilkunastoma wydarzeniami. Najważniejsza ich część odbyła się tradycyjnie pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.Szczecinianie mogli w samo południe wybrać się na Wały Chrobrego, gdzie wspólnie śpiewano hymn i oglądano wojskową defiladę. Oficjalna uroczystość miała miejsce po południu, na placu Szarych Szeregów, gdzie przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.
Łódź
Łódzkie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się mszą świętą w łódzkiej katedrze, którą celebrował metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Po mszy uczestnicy obchodów zebrali się na placu przed katedrą, gdzie odśpiewano cztery zwrotki hymnu Polski. Oddano też salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W imieniu Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność wiązankę złożyli przewodniczący Zarządu Waldemar Krenc oraz zastępcy Piotr Ścieśko i Ireneusz Wach. Po zakończeniu obchodów wojewódzkich Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność wraz ze Społecznym Komitetem Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych im. Grzegorza Palki zorganizował marsz niepodległości pod pomnik Józefa Piłsudskiego.
Kraków
Kraków rozpoczął oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę od Mszy św. za ojczyznę, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze na Wawelu.O godz. 12.00 z Katedry Wawelskiej popłynął hymn Polski. "Mazurek Dąbrowskiego" rozbrzmiewał w całej Polsce. Po hymnie z Wawelu wyruszył kilkutysięczny biało-czerwony pochód. W drodze na pl. Matejki, pod Krzyżem Katyńskim na pl. ks. Studzińskiego, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Nie zabrakło tam przedstawicieli małopolskiej Solidarności na czele z Przewodniczącym Wojciechem Grzeszkiem oraz jego zastępcami Jerzym Smołą i Adamem Lachem.
Tłumy świętujących dotarły na pl. Matejki, gdzie gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Wojska Polskiego.
Białystok
Region Podlaski NSZZ Solidarność oraz wojewoda podlaski w imieniu mieszkańców województwa podlaskiego ufundowali z kolei tablicę upamiętniającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablica została odsłonięta i poświęcona 11 listopada 2018 roku o godz. 11 podczas Mszy św. w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku.
Lublin
Uroczystości w Lublinie rozpoczęły się 11 listopada o godzinie 8:30. Złożono wieńce przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego i grobie Nieznanego Żołnierza. Kwiaty składali przedstawiciele władz samorządowych, związków zawodowych, uczelni, związków kombatanckich i wielu innych organizacji. Region Środkowo-Wschodni reprezentował m.in. przewodniczący Marian Król.
Po złożeniu wieńców odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Następnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Po zakończonej liturgii zebrani udali się na Plac Zamkowy, gdzie złożono meldunek i oddano honory sztandarom Wojska Polskiego i innym służbom mundurowym.
bm