Zbigniew Kuźmiuk: Widać już wyraźnie pozytywny wpływ na gospodarkę programu „Rodzina 500plus”
Największe wzrosty odnotowano w podmiotach prowadzących tzw. pozostała sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach o 14,2%, sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków o 16,5% oraz w jednostkach sprzedających tekstylia, odzież i obuwie o 13,6%.
Wyraźny wzrost w sprzedaży detalicznej miał miejsce nie tylko w październiku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, ale jest on dostrzegalny w ciągu ostatnich 10 miesięcy (styczeń październik) w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ wyniósł 5,5%.
2. Ten wyraźny wzrost sprzedaży detalicznej jest spowodowany przede wszystkim dobrą realizacją programu „Rodzina 500plus”.
Jak poinformowała w ostatnich dniach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska do końca października wypłacono już ponad 13 mld zł z programu „Rodzina 500 plus” (na cały rok przewidziana jest na realizację tego programu kwota 16 mld zł).
Dodała, że z programu obecnie korzysta już 3,8 mln dzieci i stwierdziła, że program „Rodzina 500plus” poprawia sytuacje materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.
Programem jest objętych średnio 52,2 % dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich jest to aż 61% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 56% dzieci i w gminach miejskich 44% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.
3. Po raz pierwszy od wielu lat rodziny wielodzietne w miastach i na wsi, stać na zakup nowej odzieży i obuwia dla dzieci, wyposażenia w przybory szkolne, a także na wspólny wyjazd, na chociaż krótkie wakacje poza miejsce swojego stałego zamieszkania.
W tym roku także zniknęły z oferty banków i instytucji pożyczkowych reklamy kredytów i pożyczek na wyprawkę szkolną dla dzieci, co oznacza, że także w ocenie tych instytucji program Rodzina 500 plus w znaczący sposób poprawił sytuację materialną szczególnie rodzin wielodzietnych.
Ba okazuje się, że w ostatnich miesiącach zniknęło z polskiego rynku aż 21 firm pożyczkowych jak twierdzą eksperci z jednej strony na skutek zaostrzenia przepisów antylichwiarskich z drugiej na skutek „wysychania” strumienia klientów.
Maleje także liczba osób, które wcześniej wpadły w swoistą pętlę zadłużenia i zostały wpisane na „czarne listy dłużników”, w ostatnich miesiącach różne rejestry dłużników wyraźnie się odchudziły.
4. Ale jak się okazuje program „Rodzina 500 plus” miał również pozytywny wpływ na sytuację płacową tych najmniej zarabiających, głównie kobiet i widać to coraz wyraźniej po upływie 3 kwartałów tego roku
Wiele firm zdecydowało na wyraźne podwyżki płac, chcąc zatrzymać pracowników grożących odejściem z pracy, najbardziej chyba spektakularne są trwające ciągle akcje podwyżkowe we wszystkich funkcjonujących w Polsce sieciach supermarketów, które w tym zakresie wręcz ze sobą rywalizują.
Wcześniej przeciwnicy programu snuli rozważania, że doprowadzi on do zmniejszenia aktywności zawodowej kobiet wychowujących dzieci, okazuje się, że nie tylko do tego nie doszło, a wręcz przeciwnie, sprawna realizacja Rodziny 500 plus wymusza znaczące podwyżki płac dla najmniej zarabiających.
Teraz widzimy także pozytywny wpływ tego programu na sprzedaż detaliczną, co oznacza, że wzrost PKB w IV kwartale tego roku powinien być wyraźnie wyższy niż te odnotowany w III kwartale (2,5% w stosunku do III kwartału roku poprzedniego).
Zbigniew Kuźmiuk