Ordo Iouris na forum ONZ zwraca uwagę na braki w ochronie życia i macierzyństwa w Polsce
W złożonych rekomendacjach eksperci Instytutu wskazali obszary badań jakimi powinien zająć się KPD przy ocenie przestrzegania przez Polskę Konwencji o prawach dziecka oraz propozycje uwag, które powinny zostać przedstawione Polsce przez KPON w ramach realizacji i poszanowania praw i wolności osób z niepełnosprawnościami zawartych w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
,,Głównym tematem, na który wskazywaliśmy Komitetom było istnienie w prawie polskim, wbrew postanowieniom wiążących traktatów międzynarodowych oraz Konstytucji RP, regulacji ustawowych dopuszczających przeprowadzanie procedury aborcji eugenicznej na dzieciach, wobec których istnieje jedynie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej ich życiu. Zarówno bowiem na gruncie Konwencji o prawach dziecka jak i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych procedura aborcji eugenicznej jest naruszeniem prawa do życia dzieci, zasady równości oraz zakazu dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność” – zaznaczyła Karina Walinowicz, ekspert Ordo Iuris.
Dodatkowo w rekomendacjach Ordo Iuris poruszono takie kwestie jak odbieranie dzieci z przyczyn społeczno-ekonomicznych, wprowadzanie do szkół dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej przez gminy wbrew ich kompetencjom oraz alarmujących przypadków dokonywania późnych aborcji przeprowadzanych w polskich szpitalach. W ramach Alternatywnego Raportu do KPON przedstawiono również pogłębione prawne analizy na tematy uwzględnione w monitoringu Polski. Dotyczyły one zagadnień tzw. „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, „mowy nienawiści” oraz „terapii konwersyjnej”.
Instytut Ordo Iuris zwrócił również uwagę Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ na dyskryminację matek, które zdecydowały się na prowadzenie domu oraz osobistą opiekę nad dziećmi. Dotyczy ona obszarów takich jak: system wsparcia opieki nad dzieckiem do lat trzech, świadczenia emerytalne, ulgi podatkowe. Wskazano także, w oparciu o badania przeprowadzone przez CBOS, na wciąż panujący w społeczeństwie negatywny obraz kobiety zajmującej się wyłącznie prowadzeniem domu i opieką nad dzieckiem.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że raport „Od globalnego do lokalnego: wspieranie zrównoważonych i odpornych społeczeństw w miejskich i w wiejskich społecznościach” został przedstawiony na forum politycznym wysokiego szczebla pod auspicjami Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. W stanowisku Ordo Iuris przypomniał, że wspieranie miejskich i wiejskich społeczności powinno przede wszystkim skupić się na wspomaganiu rodziny jako fundamentu wszelkich społeczności i społeczeństw. Podkreślono, że państwo ma obowiązek zapewnić rodzinie stabilność zatrudnienia, programy mieszkaniowe dla małżeństw i rodzin z dziećmi, elastyczne formy opieki nad dziećmi oraz planować nowe miasta i osiedla tak, aby były przyjazne rodzinom z dziećmi.
Źródło: Ordo Iouris
kos