Min. Soloch: "Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy historyczny, jeżeli chodzi o sprawy wojskowe"

- W trzecim roku prezydentury Andrzej Duda był historycznie aktywny, jeżeli chodzi o spotkania z wojskiem - stwierdził szef BBN Paweł Soloch. Według niego Prezydent mocno angażował się też w kwestie współpracy z sojusznikami oraz prace nad zmianami organizacyjnymi w Siłach Zbrojnych.
 Min. Soloch: "Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy historyczny, jeżeli chodzi o sprawy wojskowe"
/ Youtube.com/Telewizja Republika

Paweł Soloch ocenił, że trzeci rok obecnej prezydentury odznaczał się szczególną aktywnością Andrzeja Dudy w sprawach bezpieczeństwa. - Zarówno jeżeli chodzi o współpracę z sojusznikami, jak i przygotowanie zmian organizacyjnych w Siłach Zbrojnych - podkreślił.


Zwrócił ponadto uwagę na częstotliwość spotkań Prezydenta z wojskiem, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Pod tym względem, w ocenie szefa BBN, Andrzej Duda był w ostatnim czasie "wręcz historycznie" aktywny.

 

- Andrzej Duda był pierwszym prezydentem, który w ciągu niecałych sześciu miesięcy odwiedził aż trzy polskie kontyngenty wojskowe – w Afganistanie, Kuwejcie oraz na Łotwie - wymieniał Paweł Soloch. Jego zdaniem świadczy to o roli, jaką Prezydent przykłada do budowania pozycji Polski jako państwa mającego globalną perspektywę bezpieczeństwa oraz aktywnie wspierającego sojuszników – zarówno na południu, jak i na wschodniej flance NATO.


Szef BBN dodał też, że celem tych wizyt, oprócz rozmów z sojusznikami, było docenienie polskich żołnierzy, którzy - jak powiedział - realizują polskie interesy w niebezpiecznych rejonach świata.


Przypomniał ponadto, że w ciągu ostatniego roku Prezydent złożył też wizyty we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. - Czterokrotnie wizytował żołnierzy Wojsk Lądowych (na ćwiczeniach Dragon-17 w Drawsku Pomorskim oraz ćwiczeniach w Nowej Dębie, w PKW Afganistan spotkał się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz w PKW Łotwa z żołnierzami 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa). Dwukrotnie spotykał się z żołnierzami Wojsk Specjalnych - w jednostce GROM oraz w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W czerwcu złożył wizytę w Marynarce Wojennej RP w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w Nowej Dębie. Prezydent odbył też spotkania w Sztabie Generalnym, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwie Garnizonu Warszawa - wymieniał szef BBN.


Zaznaczył, że spotkania te pozwoliły Prezydentowi poznać potrzeby oraz bieżące problemy polskiej armii. Była to też okazja - jak wskazał - do rozmów na temat przeprowadzanej reformy kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, współdziałania wojsk operacyjnych z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz dalszego zacieśniania współpracy z siłami Paktu Północnoatlantyckiego.


Minister Soloch wskazał też, że reforma systemu dowodzenia i kierowania armią była jednym z postulatów Prezydenta już w kampanii wyborczej. Podkreślił, że projekt w tej sprawie, który w połowie lipca trafił do Sejmu, zakładający przede wszystkim wskazanie Szefa Sztabu Generalnego WP jako „pierwszego żołnierza”, został przygotowany w ścisłej współpracy z MON.


Szef BBN zwrócił ponadto uwagę, że w trzecim roku prezydentury Andrzeja Dudy polityka bezpieczeństwa stanowiła ważny element aktywności zagranicznej głowy państwa. Przypomniał w tym kontekście lipcowy szczyt NATO w Brukseli, prace w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w związku z objęciem w niej przez Polskę niestałego członkostwa, a także kolejne spotkanie przywódców tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, czyli Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.


Paweł Soloch wskazał, że odbyło się ono na zaproszenie Andrzeja Dudy w przededniu lipcowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego. - Przywódcy uzgodnili wtedy wspólne stanowisko wobec zagrożeń zarówno ze wschodu jak i z południa NATO, co było istotnym wkładem w zbudowanie przekazu całego Sojuszu na szczycie w Brukseli, m.in. dotyczącego Rosji - podkreślił.


W ocenie ministra podczas lipcowego szczytu Polska umocniła swoją pozycję w Sojuszu, czego wyrazem jest wzmocnienie relacji z USA. - Podjęte zostały również decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki. Na szczycie ważne było również spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, szczególnie wobec nierozwiązanych kwestii w relacjach polsko-ukraińskich - zaznaczył szef BBN.


Przypomniał też, że Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent poprowadził debatę na forum Narodów Zjednoczonych, poświęconą roli prawa w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Dodał, że w ONZ Prezydent poparł też koncepcję wysłania sił pokojowych na wschodnią Ukrainę.


Szef BBN wskazał ponadto, że Andrzej Duda zrealizował swój postulat zwiększenia wydatków na obronność do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. oraz zwiększenia maksymalnej liczebności Sił Zbrojnych do 200 tys. Ustawa w tej sprawie została podpisana w październiku ub. r.

Źródło: prezydent.pl

GT


 

POLECANE
Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z ostatniej chwili
Podpisano umowę pomostową z Westinghouse-Bechtel ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i konsorcjum Westinghouse-Bechtel podpisały w poniedziałek, w obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza energii USA Chrisa Wrighta, umowę pomostową EDA, ustalającą ramy dalszej współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Nie zbliżajcie się. Komunikat poznańskiego zoo pilne
"Nie zbliżajcie się". Komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał niepokojący komunikat, w którym przestrzega przed zbliżającym się zagrożeniem.

Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji z ostatniej chwili
Masowy atak dronów z Ukrainy. Cios w ważną fabrykę Rosji

Władze regionalne w Rosji poinformowały o zmasowanym ataku ukraińskich dronów na Briańsk w zachodniej części kraju. Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) Andrij Kowałenko potwierdził, że zaatakowane zostały zakłady mikroelektroniki w Briańsku, które produkują komponenty m.in. do systemów rakietowych.

Rubio rozmawiał z Ławrowem. Jest komunikat  pilne
Rubio rozmawiał z Ławrowem. Jest komunikat 

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała w poniedziałek, że szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. 

tylko u nas
Kolinda Grabar-Kitarović: powrót Donalda Trumpa może obudzić Trójmorze

Jak powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych może wpłynąć na rozwój Inicjatywy Trójmorza? Jakie były początki tego projektu politycznego? Czy Inicjatywa Trójmorza spełniła oczekiwania sprzed dziesięciu lat i czy należy powołać jej stały sekretariat? O tym, a także o sytuacji w Chorwacji, wartościach chrześcijańskich i kryzysie migracyjnym mówi Kolinda Grabar-Kitarović, była prezydent Chorwacji, obecnie członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w rozmowie z Barbarą Andrijanić. Pani prezydent była jednym z inicjatorów projektu Trójmorza w 2015 roku. Prezentujemy fragmenty wywiadu opublikowanego w całości w najnowszym wydaniu specjalnym „Tygodnika Solidarność” poświęconym Inicjatywie Trójmorza oraz historii, tożsamości i przyszłości Europy Środkowej. Przypomnijmy, że dziś w Warszawie rusza 10 Szczyt Inicjatywy Trójmorza organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP.

Pałac Buckingham w żałobie. Wydano komunikat z ostatniej chwili
Pałac Buckingham w żałobie. Wydano komunikat

Pałac Buckingham wydał poruszający komunikat, w którym para królewska solidaryzuje się w bólu z ofiarami ataku w kanadyjskim Vancouver.

Niepokojące sygnały z Rosji i Białorusi. MON: Armia polska i NATO odpowie adekwatnie  z ostatniej chwili
Niepokojące sygnały z Rosji i Białorusi. MON: Armia polska i NATO odpowie adekwatnie

W Polsce będą "duże manewry", zarówno polskie, jak i natowskie – poinformował MON. Mają być one odpowiedzią na szykowane przez Rosję i Białoruś ćwiczenia Zapad-2025, które zaplanowano na wrzesień tego roku. 

Najnowszy sondaż prezydencki. Tak chcą głosować Polacy polityka
Najnowszy sondaż prezydencki. Tak chcą głosować Polacy

Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem w pierwszej turze wyborów prezydenckich – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu IBRiS dla Polskiego Radia 24. W drugiej turze Trzaskowski zmierzyłby się z prezesem IPN, Karolem Nawrockim, kandydatem popieranym przez PiS.

Pilny komunikat policji. Dotyczy jednego miasta z ostatniej chwili
Pilny komunikat policji. Dotyczy jednego miasta

Policja poinformowała o podjętych specjalnych środkach w związku z ważnym wydarzeniem, które odbywa się w Polsce. Na utrudnienia muszą się przygotować mieszkańcy stolicy.

Debata prezydencka bez pytań prowadzących.  Ma być ostro i nieprzewidywalnie z ostatniej chwili
Debata prezydencka bez pytań prowadzących. Ma być "ostro i nieprzewidywalnie"

W poniedziałek zobaczymy kolejną debatę większości kandydatów na prezydenta. Jak zapowiadają organizatorzy, nie będzie łatwo i przyjemnie.

REKLAMA

Min. Soloch: "Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy historyczny, jeżeli chodzi o sprawy wojskowe"

- W trzecim roku prezydentury Andrzej Duda był historycznie aktywny, jeżeli chodzi o spotkania z wojskiem - stwierdził szef BBN Paweł Soloch. Według niego Prezydent mocno angażował się też w kwestie współpracy z sojusznikami oraz prace nad zmianami organizacyjnymi w Siłach Zbrojnych.
 Min. Soloch: "Trzeci rok prezydentury Andrzeja Dudy historyczny, jeżeli chodzi o sprawy wojskowe"
/ Youtube.com/Telewizja Republika

Paweł Soloch ocenił, że trzeci rok obecnej prezydentury odznaczał się szczególną aktywnością Andrzeja Dudy w sprawach bezpieczeństwa. - Zarówno jeżeli chodzi o współpracę z sojusznikami, jak i przygotowanie zmian organizacyjnych w Siłach Zbrojnych - podkreślił.


Zwrócił ponadto uwagę na częstotliwość spotkań Prezydenta z wojskiem, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Pod tym względem, w ocenie szefa BBN, Andrzej Duda był w ostatnim czasie "wręcz historycznie" aktywny.

 

- Andrzej Duda był pierwszym prezydentem, który w ciągu niecałych sześciu miesięcy odwiedził aż trzy polskie kontyngenty wojskowe – w Afganistanie, Kuwejcie oraz na Łotwie - wymieniał Paweł Soloch. Jego zdaniem świadczy to o roli, jaką Prezydent przykłada do budowania pozycji Polski jako państwa mającego globalną perspektywę bezpieczeństwa oraz aktywnie wspierającego sojuszników – zarówno na południu, jak i na wschodniej flance NATO.


Szef BBN dodał też, że celem tych wizyt, oprócz rozmów z sojusznikami, było docenienie polskich żołnierzy, którzy - jak powiedział - realizują polskie interesy w niebezpiecznych rejonach świata.


Przypomniał ponadto, że w ciągu ostatniego roku Prezydent złożył też wizyty we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. - Czterokrotnie wizytował żołnierzy Wojsk Lądowych (na ćwiczeniach Dragon-17 w Drawsku Pomorskim oraz ćwiczeniach w Nowej Dębie, w PKW Afganistan spotkał się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz w PKW Łotwa z żołnierzami 9. Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa). Dwukrotnie spotykał się z żołnierzami Wojsk Specjalnych - w jednostce GROM oraz w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W czerwcu złożył wizytę w Marynarce Wojennej RP w 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Z pilotami Sił Powietrznych z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku spotkał się w Kuwejcie, natomiast z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w Nowej Dębie. Prezydent odbył też spotkania w Sztabie Generalnym, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwie Garnizonu Warszawa - wymieniał szef BBN.


Zaznaczył, że spotkania te pozwoliły Prezydentowi poznać potrzeby oraz bieżące problemy polskiej armii. Była to też okazja - jak wskazał - do rozmów na temat przeprowadzanej reformy kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, współdziałania wojsk operacyjnych z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz dalszego zacieśniania współpracy z siłami Paktu Północnoatlantyckiego.


Minister Soloch wskazał też, że reforma systemu dowodzenia i kierowania armią była jednym z postulatów Prezydenta już w kampanii wyborczej. Podkreślił, że projekt w tej sprawie, który w połowie lipca trafił do Sejmu, zakładający przede wszystkim wskazanie Szefa Sztabu Generalnego WP jako „pierwszego żołnierza”, został przygotowany w ścisłej współpracy z MON.


Szef BBN zwrócił ponadto uwagę, że w trzecim roku prezydentury Andrzeja Dudy polityka bezpieczeństwa stanowiła ważny element aktywności zagranicznej głowy państwa. Przypomniał w tym kontekście lipcowy szczyt NATO w Brukseli, prace w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w związku z objęciem w niej przez Polskę niestałego członkostwa, a także kolejne spotkanie przywódców tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, czyli Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.


Paweł Soloch wskazał, że odbyło się ono na zaproszenie Andrzeja Dudy w przededniu lipcowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego. - Przywódcy uzgodnili wtedy wspólne stanowisko wobec zagrożeń zarówno ze wschodu jak i z południa NATO, co było istotnym wkładem w zbudowanie przekazu całego Sojuszu na szczycie w Brukseli, m.in. dotyczącego Rosji - podkreślił.


W ocenie ministra podczas lipcowego szczytu Polska umocniła swoją pozycję w Sojuszu, czego wyrazem jest wzmocnienie relacji z USA. - Podjęte zostały również decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki. Na szczycie ważne było również spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, szczególnie wobec nierozwiązanych kwestii w relacjach polsko-ukraińskich - zaznaczył szef BBN.


Przypomniał też, że Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent poprowadził debatę na forum Narodów Zjednoczonych, poświęconą roli prawa w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Dodał, że w ONZ Prezydent poparł też koncepcję wysłania sił pokojowych na wschodnią Ukrainę.


Szef BBN wskazał ponadto, że Andrzej Duda zrealizował swój postulat zwiększenia wydatków na obronność do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. oraz zwiększenia maksymalnej liczebności Sił Zbrojnych do 200 tys. Ustawa w tej sprawie została podpisana w październiku ub. r.

Źródło: prezydent.pl

GT



 

Polecane
Emerytury
Stażowe