Rząd przyjął projekt reformy oświaty. To koniec gimnazjów
Szefowa rządu dodała, że przyjęcie projektów ustaw uruchomi proces legislacyjny pozwalający na realizację reformy.
– Projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu. Wierzę w to głęboko, że zostanie bardzo dobrze ten proces w Sejmie przeprowadzony i też, że Sejm będzie poczuwał się do tej współodpowiedzialności za przyszłość polskiej szkoły – mówiła premier Szydło.
W myśl przegłosowanych projektów zmiany miałyby być wprowadzone już od kolejnego roku szkolnego (2017/2018). Uczniowie, którzy w czerwcu 2017 roku ukończą VI klasę szkoły podstawowej automatycznie staną się uczniami VII klasy. Po ukończeniu VIII klasy będzie przeprowadzony egzamin ośmioklasisty.
Ostatnim rocznikiem gimnazjum będą ci, którzy obecnie kształcą się w I klasie. Wśród innych zmian, które wprowadzają projekty jest zastąpienie zasadniczej szkoły zawodowej branżowymi szkołami I stopnia. Od roku szkolnego 2020/2021 zostanie wprowadzona branżowa szkoła II stopnia.
Od roku szkolnego 2019/2020 zaczną obowiązywać zmiany w liceach (staną się czteroletnie) i technikach (będą pięcioletnie). Wprowadzanie zmian ma zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.
IK