Jak walczyć z bezpodnością? Bezpłatna konferencja „Droga do spełnienia”
10:00 – 10:10 Rozpoczęcie konferencji
10:10 – 11:00 Immunologiczne spojrzenie na niepłodność - Dr n.med. Aleksandra Kicińska
11:00 – 12:00 Kompleksowa i rzetelna diagnostyka oraz leczenie niepłodności kobiecej -
Dr n.med. Aleksandra Kicińska
12:00 – 12:10 przerwa kawowa
12:10 – 13:10 Kompleksowa i rzetelna diagnostyka oraz leczenie niepłodności męskiej –
Dr n.med. Radosław Maksym
13:10 - 14:00 - Ja sprawić, by życie intymne w trakcie starań o dziecko smakowało?
14:00 - 14:45 - przerwa obiadowa
14:45 - 15:30 - Rodzice po stracie dziecka - jak pomóc by dać nadzieję?- dr Ewa Ślizień-Kuczapska
15:30 - 16:15 - Dieta wspierająca płodność – mgr Małgorzata Cegiełkowska
16:15 - 17:00 - Od rozpaczy niepłodności do spełnionego życia – mgr Justyna Kuczmierowska
17:00 – 17:45 – Codzienne nawyki które mogą osłabić płodność – lek. Aleksandra Mędza
17:45 – 18:30 – Fizjoterapia dna miednicy - mgr Ludwika Ukleja
18:30 – zakończenie konferencji
Rejestracja uczestników odbywa się poprzez stronę internetową www.drogadospelnienia.pl
Więcej informacji można uzyskać również na profilu facebook Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjaactionlife/
Czym jest niepłodność i jak ją rozpoznać?
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego problem z płodnością dotyka blisko 1,5 miliona polskich par. Oznacza to, że na 100 par, które mogą zostać rodzicami, aż 15 z nich doświadcza niepłodności.
Jak radzić sobie z niepłodnością?
Temat niepłodności jest niezwykle trudny i nie da się uniknąć stresu z tym związanego.
Aby go zminimalizować, warto szukać wsparcia wśród bliskich. Pomocą służą też organizacje i specjaliści poświęcający swoją uwagę właśnie tej tematyce. Bezpłatne warsztaty są doskonałą okazją do rozmowy z ekspertami, którzy korzystając ze swojej wiedzy
i doświadczenia podpowiedzą, w jaki sposób radzić sobie z problemem niepłodności.
Należy pamiętać, że niepłodność nie oznacza bezpłodności. Bezpłodność to nieodwracalna, trwała niemożność posiadania potomstwa. Przyczyną bezpłodności u kobiet może być na przykład zahamowanie procesu jajeczkowania, czy usunięcie macicy w wyniku operacji. U mężczyzn jest to między innymi uszkodzenie nasieniowodów, utrata obu jąder lub efekt uboczny przebytych chorób zakaźnych (np. świnka). Niepłodność nie jest utrata szansy na posiadanie potomstwa, to doświadczenie kłopotów z płodnością. Zmiana myślenia o sobie ma duże znaczenie podczas leczenia.
Eksperci:
Dr n.med. Aleksandra Kicińska – Specjalista chorób wewnętrznych , specjalizantka Immunologii Klinicznej, Instruktor Metod Rozpoznawania Płodności – certyfikat Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Medical Consultant Natural Family Planning- certyfikat Amerykańskieh Akademii Płodności. Kierownik dydaktyczny przedmiotu Metody Rozpoznawania Płodności w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Twórca Interdyscyplinarnego Modelu Leczenia Niepłodności w oparciu o indywidualne obserwacje biowskaźników płodności pacjentki. Wieloletni kierownik poradni zdrowia prokreacyjnego. Obecnie lekarz rezydent w Klinice Chorób Wewnętrznych, Tkanki łącznej, Geriatrii z Oddziałem Immunologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prezes Fundacji InVivo i Ośrodka Medycyny NaturalnejProkreacji w Gdańsku. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku. Doktoryzowała się na podstawie badań naukowych dotyczących wpływu różnych czynników na rodzaj odpowiedzi zapalnej i immunologicznej organizmu ludzkiego. Jest autorką publikacji medycznych z zakresu chorób wewnętrznych i dietetyki. Od wielu lat prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne na temat płodności i zaburzeń cyklu miesięcznego. Wykładowca uczelni wyższych: GUMed, Ateneum, UKSW oraz UMK w Toruniu.
Dr n.med. Radosław Maksym - Specjalizację z Położnictwa i Ginekologii odbył w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawa. Specjalizację i tytuł Clinical Andrologist, Europejskiej Akademii Andrologii uzyskał szkoląc się w Katedrze Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz zdając egzamin europejski EAA w Rotterdamie. Stopień naukowy dr. n. med. uzyskał w elitarnej Szkole Medycyny Molekularnej, Centrum Biostruktury, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie pracy o etiopatogenezie endometriozy - praca obroniona z wyróżnieniem, realizowana w trakcie projektu Międzynarodowych Studiów Doktoranckich w CRNS we Francji. Ukończył II Wydział Lekarski z oddziałem nauczania w języku angielskim, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
dr Ewa Ślizień-Kuczapska - Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, lekarz, specjalista położnik ginekolog. Od 24 lat pracuje w szpitalu św. Zofii (Obecnie Centrum Medyczne „ żelazna”). Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, instruktor metod rozpoznawania płodności oraz NFP Medical Consultant po kursie NaProTECHNOLOGY w Omaha. W-ce Prezydent Europejskiego Instytutu Wychowania Prorodzinnego (IEEF) organizacji skupiającej europejskie stowarzyszenia NPR. Wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie oraz Centrum Nauk o Laktacji. Konsultant Ministerstwa Zdrowia ds. promocji i troski o zdrowe prokreacyjne Polek i Polaków na lata 2016-2020. Zajmuje się zawodowo diagnostyką i leczeniem zaburzeń płodności małżeńskiej oraz promocją troski o zdrowie prokreacyjne poprzez organizacje kursów i konferencji z cyklu „Profilaktyka zaburzeń zdrowia prokreacyjnego” (www.zdrowie-prokreacyjne.wum.edu.pl) i fakultetów dla studentów WUM www.fakultetmrp.wum.edu.pl
mgr Małgorzata Cegiełkowska - Magister psychologii. Psychologię kliniczną ukończyła w Szkole Wyższej Psychologii Społeczenej w Warszawie. Doradca Żywieniowy w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Jestem lekarzem weterynarii. Ukończony Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
mgr Justyna Kuczmierowska - Psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się w tematyce niepłodności (UW, Synapsis); założycielka Fundacji Instytut Nadziei, której celem statutowym jest wspieranie osób zmagających się z niepłodnością, rozpowszechnianie wiedzy na temat źródeł i konsekwencji niepłodności; współautorka książki pt. „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku” (Znak, 2015). Prywatnie żona, mama długo wyczekiwanej dwójki dzieci, fotografka, czerpiąca radość z dobrze przeżytego czasu.
lek. Aleksandra Mędza - lekarz, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, nauczyciel Metody Objawowo-Termicznej Podwójnego Sprawdzania (tzw. „metody angielskiej) oraz instruktor Modelu Creightona. W trakcie studiów inicjatorka i przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego „Fizjologia Płodności” przy Katedrze i Zakładzie Fizjologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współtwórca i Przewodnicząca Rady Fundacji Naprocentrum w Gdańsku www.naprocentrum.pl
mgr Ludwika Ukleja – Fizjoterapeuta, Fizjoterapeuta uroginekologiczny, Instruktor Modelu Creighton, Nauczyciel Metody Objawowo-Termicznej Podwójnego Sprawdzania tzw. "Metody Angielskiej".
„Droga do spełnienia” to projekt mający na celu edukację zdrowotną, szczególnie w zakresie zdrowia prokreacyjnego. W ramach tej inicjatywy organizowane są warsztaty, webinary oraz konferencje, skierowane do osób zmagających się z problemem niepłodności. Zapisy na poszczególne wydarzenia, prowadzone są na stronie www.drogadospelnienia.pl