Poznaliśmy szczegóły na temat Ławki Niepodległości
Program budowy Ławek Niepodległości – to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. To właśnie samorządy mogą otrzymać dofinasowanie w wysokości do 80 proc. kosztów budowy ławki. Dotacje będą przyznawane w formie otwartego konkursu ofert.
Ławka Niepodległości będzie multimedialna. Przekaże ważne treści edukacyjne. Będzie odtwarzać nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, a także dziejów „małych ojczyzn”. W ten sposób każda z Ławek Niepodległości będzie związana z lokalną społecznością.
Autorka nagrodzonego projektu podkreśla, że historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – dodaje pani Marta Rosiak. Jurorzy nagrodzili jasność przekazu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozwiązania ułatwiające użytkownikom dostęp do multimediów m.in. Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Nagroda główna to 30 tysięcy złotych.
Rozgałęziająca się nić – jak podkreśla autor wyróżnionego projektu – symbolizuje równocześnie: Wisłę – najważniejszą polską rzekę, krwioobieg – metaforę tego, że niepodległość i wolność napędza Polaków do życia oraz korzeń drzewa - symbol rozrostu narodu polskiego po odzyskaniu niepodległości.
Na konkurs wpłynęło 26 prac. Poziom większości prac był bardzo wysoki – zaznaczają jurorzy. Partnerami programu budowy Ławek Niepodległości będą głównie samorządy, które mogą uzyskać wsparcie finansowe z budżetu resortu obrony narodowej. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 30 tys. zł. Pierwsze Ławki Niepodległości mogą stanąć już w listopadzie 2018 roku. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna – będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.
Żródło: mon.gov.plkos/k