prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty

Podczas promocji swojej książki "Międzymorze" prof. Marek Chodakiewicz wskazał, że potrzebne jest nam przywrócenie pamięci i odtworzenie tradycji. - Bez tego bardzo trudno jest się nam ze sobą dogadać. Tradycja jest też potrzebna, aby odbudować zaufanie miedzy sobą. To brak zaufania powoduje, że obecnie w państwach Europy Środkowo Wschodniej dominuje postkomuna – powiedział. Patronem medialnym książki jest Tygodnik Solidarność.
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry / TS
Spotkanie zorganizowała Fundacja Niezależny Zespół Badawczy. W czasie spotkania prof. Mark  Chodakiewicz, dr. Dominik Smyrgała i dr. Tomasz Sommer wskazali na cele jakie powinny przyświecać badaniom najnowszej historii regionu Międzymorza oraz jakie myślenie strategiczne powinna przyjąć Polska.

W dużym uproszczeniu Idea Międzymorza polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją i wspólnej, zgodnej współpracy.  To także budowa Rzeczpospolitej na kształt państwa Jagiellonów.

Zdaniem  Tomasza Sommera, który otworzył dyskusję, obecna historiografia pisana jest tak, jakby zaczęła się przed pierwszą wojną światową a skończyła z końcem drugiej wojny światowej. Tymczasem książka Chodakiewicza wyprowadza sens działania we współczesnym świecie ze znacznie głębszych i dłużej trwających tradycji. 

Sommer podkreślił, że istnieje podobieństwo w historii jaka zdarzyła się po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszędzie pojawiły się postacie takie jak Wałęsa, Tusk, Buzek, a nawet Hanna Suchocka – powiedział.


Tomasz Sommer przypomniał, że w ocenie prof. Chodakiewicza kraje Międzymorza nie mogą dać się uwieść aktualnie modnym ideologiom lub narzucanego przemocą kolejnemu „-izmowi”. Właściwym podejściem jest rozumna realizacja wolności, nie tylko w sferze polityki i gospodarki, ale także w podejściu do własnej historii i tożsamości, które kiedyś były atakowane i fałszowane przez totalitarne imperia, a dziś są niszczone przez postmodernizm.

Prof. Mark Chodakiewicz powiedział, że inspiracją do napisania książki było retoryczne pytanie studentki podczas seminarium:

Czy Europejczycy nie mają żadnej alternatywy wobec UE w swojej tradycji? Czy nie mają nic tak dobrego jak USA?  


Profesor odpowiedział wówczas, że przed Ameryką była Rzeczpospolita, która pod berłem Jagiellonów łączyła różne grupy. Profesor podkreśli, że stara Rzeczpospolita była zawsze w jego sercu.


 
fot T. Gutry - TS

Profesor wskazał, że w Europie – Środkowo Wschodniej komunizm, a potem inne siły zniewalają umysły u ludzi. To zniewolenie polega na tym, że dziadkowie i rodzice nie przekazują dzieciom swojej tradycji. 

Komunizm miał budować nowy świat, tradycja nie była mu potrzebna – podkreślił.


Chodakiewicz dodał, że dzieci w Kambodży nie wiedzą dlaczego nie mają wujków, ponieważ świadoma polityka państwa sprawiła, że tradycja w rodzinach nie jest przekazywana.

Mark Chodakiewicz wskazał, że Międzymorze rozumiane jako porozumienie między narodami może być alternatywą wobec Unii Europejskiej. Idea Międzymorza zakłada szukanie wspólnej tożsamości w państwach leżących pomiędzy Rosja a Niemcami. Chodakiewicz pozytywnie rozumianemu nacjonalizmowi, opartemu na wolności przeciwstawia „etnonacjonalizm”. Przejawem etnonacjonalizmu są działania niektórych grup Ukraińców, które skutecznie protestowały przeciwko wyświetleniu filmu Wołyń w Kijowie.

W Rzeczpospolitej nie było znaczenia skąd jesteś, ważne było, że czułeś się Polakiem. Etnonacjonalizm powoduje, że ludzie kotłują się we własnym sosie i wolą zginąć w walce na przykład z Rosją niż dołączyć do Międzymorza – powiedział.


Mark Chodakiewicz wskazał też, że w Polsce potrzebna jest odbudowa myślenia strategicznego, które pozwoli urzeczywistnić idee Międzymorza. Chodakiewicz wskazał, że idę Międzymorza można wdrażać w życie pod auspicjami i z poparciem USA, które jest światowym hegemonem.

W poniedziałek 7 listopada odbędą się jeszcze dwa spotkania z prof Markiem Chodakiewiczem.
O 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się debata „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” podczas której dyskutować będą Marek Jan Chodakiewicz  i dr Adam Leszczyński, redaktor „Gazety Wyborczej”. Spotkanie poprowadzi Piotr Zychowicz.
O godzinie 20.00 w Auli Starego BUWu (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, w których omawiane mają być aspekty ekonomiczne Międzymorza

Na temat spotkania pisaliśmy równiez w tym artykule:
dr. Dominik Smyrgała: Trzeba będzie podziękować Putinowi, że odbudował Międzymorze

AB

 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto przekłuje balonik? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto przekłuje balonik?

„Jak się coś nadmuchiwało, to balon trzeba przekłuć” – takimi słowami Szymon Hołownia odpowiedział mieszkańcowi Jędrzejowa, który pytał o dramatyczne spadki Orlenu po przejęciu władzy przez „uśmiechniętą koalicję”. Odpowiedź równie błyskotliwa, co jej autor, który dodał tylko, że gdy są zbyt ambitne projekty, które w przyszłości (skąd on to wie?) okażą się nieopłacalne, to już teraz trzeba je zamknąć. Abstrahując od faktu, iż same wystąpienia Hołowni są jednym wielkim, nadmuchanym balonikiem – jest rzeczywiście coś, co wymaga przekłucia. A nawet kilka rzeczy.

Ławrow o polityce Trumpa ws. Ukrainy. Padły zaskakujące słowa z ostatniej chwili
Ławrow o polityce Trumpa ws. Ukrainy. Padły zaskakujące słowa

Rosyjski minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie z telewizją Rossiya-1 skomentował wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych i skutki, jakie mogą wynikać z tego faktu dla toczącej się na Ukrainie wojny z Rosją.

Hołownia ogłosił swój start w wyborach. Jest komentarz Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Hołownia ogłosił swój start w wyborach. Jest komentarz Trzaskowskiego

Najważniejsze jest to, żebyśmy się nie atakowali - tak prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski odniósł się do decyzji lidera Polki 2050 Szymona Hołownię o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. Jak podkreślił, spodziewał się startu Hołowni.

Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie. Andrzej Duda podał warunek z ostatniej chwili
Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie. Andrzej Duda podał warunek

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. ewentualnego przekazania polskich myśliwców MIG–29 Ukrainie. 

Na salę sesji jednej z dzielnic Warszawy wrócił krzyż z ostatniej chwili
Na salę sesji jednej z dzielnic Warszawy wrócił krzyż

Pod koniec września z sali posiedzeń rady dzielnicy Włochy w Warszawie zniknął wiszący na ścianie krzyż. Jak tłumaczył burmistrz z PO Jarosław Karcz, był to efekt podpisania przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego szokującego rozporządzenia, na mocy którego m.in. zakazano symboli religijnych w urzędzie miasta. Teraz okazuje się, że... krzyż powrócił na swoje miejsce.

To kończy dyskusję. Znamienny komentarz Czarzastego po decyzji Hołowni z ostatniej chwili
"To kończy dyskusję". Znamienny komentarz Czarzastego po decyzji Hołowni

– Decyzja lidera Polski 2050 Szymona Hołowni kończy dyskusję o wspólnym kandydacie strony demokratycznej w wyborach prezydenckich – powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP i jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Kandydat PiS na prezydenta. Zaskakujący wpis Bocheńskiego z ostatniej chwili
Kandydat PiS na prezydenta. Zaskakujący wpis Bocheńskiego

Nie ustają spekulacje dot. wyłonienia polityka, który będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich na wiosnę przyszłego roku. Wskazywany przez media jako jeden z kandydatów Tobiasz Bocheński opublikował w mediach społecznościowych tajemniczy wpis.

Anonimowy sędzia: rozprawa ws. polityka opozycji oskarżonego o korupcję tylko u nas
Anonimowy sędzia: rozprawa ws. polityka opozycji oskarżonego o korupcję

Na wielkiej sali w stołecznym sądzie okręgowym właśnie rozpoczyna się rozprawa w sprawie polityka opozycji oskarżonego o korupcję. Sprawę przewodniczy sędzia z 30 letnim stażem, obok niej równie doświadczeni sędziowie.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jednej partii mąki żytniej razowej typ 720 producenta Radix-Bis. Wcześniej GIS informował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w produkcie tego samego producenta, wyprodukowanym z tej samej partii surowca.

Jest decyzja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich z ostatniej chwili
Jest decyzja Szymona Hołowni ws. startu w wyborach prezydenckich

W środę po południu Szymon Hołownia – założyciel Polski 2050 i marszałek Sejmu – ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2025 roku.

REKLAMA

prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty

Podczas promocji swojej książki "Międzymorze" prof. Marek Chodakiewicz wskazał, że potrzebne jest nam przywrócenie pamięci i odtworzenie tradycji. - Bez tego bardzo trudno jest się nam ze sobą dogadać. Tradycja jest też potrzebna, aby odbudować zaufanie miedzy sobą. To brak zaufania powoduje, że obecnie w państwach Europy Środkowo Wschodniej dominuje postkomuna – powiedział. Patronem medialnym książki jest Tygodnik Solidarność.
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry prof. Marek Chodakiewicz. "Międzymorze": Chciałbym, żeby Polacy sami sobie rozdawali karty
prof. Mark Chodakiewicz; fot T. Gutry / TS
Spotkanie zorganizowała Fundacja Niezależny Zespół Badawczy. W czasie spotkania prof. Mark  Chodakiewicz, dr. Dominik Smyrgała i dr. Tomasz Sommer wskazali na cele jakie powinny przyświecać badaniom najnowszej historii regionu Międzymorza oraz jakie myślenie strategiczne powinna przyjąć Polska.

W dużym uproszczeniu Idea Międzymorza polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją i wspólnej, zgodnej współpracy.  To także budowa Rzeczpospolitej na kształt państwa Jagiellonów.

Zdaniem  Tomasza Sommera, który otworzył dyskusję, obecna historiografia pisana jest tak, jakby zaczęła się przed pierwszą wojną światową a skończyła z końcem drugiej wojny światowej. Tymczasem książka Chodakiewicza wyprowadza sens działania we współczesnym świecie ze znacznie głębszych i dłużej trwających tradycji. 

Sommer podkreślił, że istnieje podobieństwo w historii jaka zdarzyła się po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszędzie pojawiły się postacie takie jak Wałęsa, Tusk, Buzek, a nawet Hanna Suchocka – powiedział.


Tomasz Sommer przypomniał, że w ocenie prof. Chodakiewicza kraje Międzymorza nie mogą dać się uwieść aktualnie modnym ideologiom lub narzucanego przemocą kolejnemu „-izmowi”. Właściwym podejściem jest rozumna realizacja wolności, nie tylko w sferze polityki i gospodarki, ale także w podejściu do własnej historii i tożsamości, które kiedyś były atakowane i fałszowane przez totalitarne imperia, a dziś są niszczone przez postmodernizm.

Prof. Mark Chodakiewicz powiedział, że inspiracją do napisania książki było retoryczne pytanie studentki podczas seminarium:

Czy Europejczycy nie mają żadnej alternatywy wobec UE w swojej tradycji? Czy nie mają nic tak dobrego jak USA?  


Profesor odpowiedział wówczas, że przed Ameryką była Rzeczpospolita, która pod berłem Jagiellonów łączyła różne grupy. Profesor podkreśli, że stara Rzeczpospolita była zawsze w jego sercu.


 
fot T. Gutry - TS

Profesor wskazał, że w Europie – Środkowo Wschodniej komunizm, a potem inne siły zniewalają umysły u ludzi. To zniewolenie polega na tym, że dziadkowie i rodzice nie przekazują dzieciom swojej tradycji. 

Komunizm miał budować nowy świat, tradycja nie była mu potrzebna – podkreślił.


Chodakiewicz dodał, że dzieci w Kambodży nie wiedzą dlaczego nie mają wujków, ponieważ świadoma polityka państwa sprawiła, że tradycja w rodzinach nie jest przekazywana.

Mark Chodakiewicz wskazał, że Międzymorze rozumiane jako porozumienie między narodami może być alternatywą wobec Unii Europejskiej. Idea Międzymorza zakłada szukanie wspólnej tożsamości w państwach leżących pomiędzy Rosja a Niemcami. Chodakiewicz pozytywnie rozumianemu nacjonalizmowi, opartemu na wolności przeciwstawia „etnonacjonalizm”. Przejawem etnonacjonalizmu są działania niektórych grup Ukraińców, które skutecznie protestowały przeciwko wyświetleniu filmu Wołyń w Kijowie.

W Rzeczpospolitej nie było znaczenia skąd jesteś, ważne było, że czułeś się Polakiem. Etnonacjonalizm powoduje, że ludzie kotłują się we własnym sosie i wolą zginąć w walce na przykład z Rosją niż dołączyć do Międzymorza – powiedział.


Mark Chodakiewicz wskazał też, że w Polsce potrzebna jest odbudowa myślenia strategicznego, które pozwoli urzeczywistnić idee Międzymorza. Chodakiewicz wskazał, że idę Międzymorza można wdrażać w życie pod auspicjami i z poparciem USA, które jest światowym hegemonem.

W poniedziałek 7 listopada odbędą się jeszcze dwa spotkania z prof Markiem Chodakiewiczem.
O 16.30 w Centrum Edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się debata „Jedwabne, komunizm, sprawiedliwi, szmalcownicy” podczas której dyskutować będą Marek Jan Chodakiewicz  i dr Adam Leszczyński, redaktor „Gazety Wyborczej”. Spotkanie poprowadzi Piotr Zychowicz.
O godzinie 20.00 w Auli Starego BUWu (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, w których omawiane mają być aspekty ekonomiczne Międzymorza

Na temat spotkania pisaliśmy równiez w tym artykule:
dr. Dominik Smyrgała: Trzeba będzie podziękować Putinowi, że odbudował Międzymorze

AB


 

Polecane
Emerytury
Stażowe