Kolejna mafia paliwowa rozbita
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całego kraju. W akcji wzięło udział ponad 300 funkcjonariuszy, którzy przeszukali domy, pomieszczenia gospodarcze, a nawet stacje paliw, zatrzymali 20 osób oraz zabezpieczyli nielegalne paliwo i dokumentację.
W trakcie działań ujawniono na terenie województwa śląskiego, miejsce nielegalnej produkcji paliwa, gdzie odbywał się proceder odbarwiania oleju opałowego. Tam też zabezpieczono około 3 tysięcy litrów paliwa, mobilny zestaw do odbarwiania oleju, pompy i inne profesjonalne urządzenia oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw akcyzowych na ogromną skalę.
W toku prowadzonego śledztwa 22 osobom przestawiono zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z kodeksu karno-skarbowego czyli niewłaściwego użycia wyrobu akcyzowego. Wobec zatrzymanych Prokuratura Okręgowa we Włocławku zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowych. Zabezpieczono ponad 200 tysięcy litrów nielegalnego paliwa o wartości około 880 tysięcy złotych. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.
Z przestępstw paliwowych zorganizowane grupy przestępcze czerpią ogromne zyski i narażają Skarb Państwa na straty. Wspólna akcja CBŚP i KAS pokazała jednak, że nie ma przyzwolenia na tego typu działania, a z odpowiedzialnością muszą się liczyć nie tylko organizatorzy tego procederu, ale także właściciele stacji, którzy kierując się chęcią zysku, kupują nielegalne paliwo.