Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski

W sobotę, 7 kwietnia br., pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzą brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur oraz południowego Mazowsza.
 Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski
/ Facebook.com

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego skierowanego do osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Wcielenie ochotników oraz szkolenie będzie realizowane w Morągu, gdzie siedzibę ma pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach warmińsko – mazurskiej brygady.

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, której rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze, pierwszych ochotników przeszkoli w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. To szkolenie jest skierowane do rezerwistów czyli osób, które mają już za sobą jedną z form służby wojskowej i składały przysięgę wojskową. Ochotnicy z południowego Mazowsza zostaną wcieleni w struktury batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, ich szkolenie będzie prowadzone na podwarszawskich obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1 Brygady Pancernej.

W obydwu brygadach do szkolenia żołnierze będą wykorzystywali najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji - GROT.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny - trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

„Szesnastka” to szkolenie podstawowe, skierowane dla tych ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, trwa ono 16 dni i jest prowadzone w systemie ciągłym, a żołnierze podczas jego trwania nie rozstają się z bronią.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia strzeleckiego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Zwieńczeniem „szesnastki” rozpoczynającej się na Warmii i Mazurach będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 kwietnia br. w Parku Miejskim w Morągu.

Szkolenie wyrównawcze jest skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. Z uwagi na większe doświadczenie tych ochotników, szkolenie to jest krótsze niż podstawowe i trwa 8 dni. Podobnie jak w przypadku tzw. „szesnastki” żołnierze nie rozstają się z bronią, a szkolenie trwa po 12 godzin na dobę. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Później następuje 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

 

Jak przebiega formowanie WOT?

 

Proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją zatwierdzoną 25 kwietnia 2016 r. Od 15 stycznia rozpoczęło się formowanie kolejnych siedmiu brygad OT w centralnej Polsce. Ambicją dowództwa WOT jest, aby do końca br. rozpocząć szkolenie ochotników w tych brygadach. Równolegle trwa szkolenie ochotników w sześciu brygadach obrony terytorialnej sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji – na wschodzie kraju.

 

W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy, przy czym zakłada się, że zasadniczym miejscem szkolenia będą stałe rejony odpowiedzialności poszczególnych kompanii lekkiej piechoty. Na dzień 6 kwietnia br. w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

 

Przeprowadzone analizy pokazują, że blisko 50% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy.

 

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne.

 

Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków. Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: MON

BB


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski

W sobotę, 7 kwietnia br., pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzą brygady obrony terytorialnej z Warmii i Mazur oraz południowego Mazowsza.
 Wojska Obrony Terytorialne powiększają swoje szeregi w kluczowych rejonach Polski
/ Facebook.com

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników w ramach 16-dniowego szkolenia podstawowego skierowanego do osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Wcielenie ochotników oraz szkolenie będzie realizowane w Morągu, gdzie siedzibę ma pierwszy z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach warmińsko – mazurskiej brygady.

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, której rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze, pierwszych ochotników przeszkoli w ramach 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. To szkolenie jest skierowane do rezerwistów czyli osób, które mają już za sobą jedną z form służby wojskowej i składały przysięgę wojskową. Ochotnicy z południowego Mazowsza zostaną wcieleni w struktury batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, ich szkolenie będzie prowadzone na podwarszawskich obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1 Brygady Pancernej.

W obydwu brygadach do szkolenia żołnierze będą wykorzystywali najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji - GROT.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożony innowacyjny - trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

„Szesnastka” to szkolenie podstawowe, skierowane dla tych ochotników, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową, trwa ono 16 dni i jest prowadzone w systemie ciągłym, a żołnierze podczas jego trwania nie rozstają się z bronią.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia strzeleckiego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. Zwieńczeniem „szesnastki” rozpoczynającej się na Warmii i Mazurach będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 kwietnia br. w Parku Miejskim w Morągu.

Szkolenie wyrównawcze jest skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. Z uwagi na większe doświadczenie tych ochotników, szkolenie to jest krótsze niż podstawowe i trwa 8 dni. Podobnie jak w przypadku tzw. „szesnastki” żołnierze nie rozstają się z bronią, a szkolenie trwa po 12 godzin na dobę. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Później następuje 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

 

Jak przebiega formowanie WOT?

 

Proces budowy piątego rodzaju sił zbrojnych przebiega w sposób planowy, zgodnie z koncepcją zatwierdzoną 25 kwietnia 2016 r. Od 15 stycznia rozpoczęło się formowanie kolejnych siedmiu brygad OT w centralnej Polsce. Ambicją dowództwa WOT jest, aby do końca br. rozpocząć szkolenie ochotników w tych brygadach. Równolegle trwa szkolenie ochotników w sześciu brygadach obrony terytorialnej sformowanych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji – na wschodzie kraju.

 

W 2018 roku dowództwo WOT planuje przeszkolić ponad 17 tys. żołnierzy, przy czym zakłada się, że zasadniczym miejscem szkolenia będą stałe rejony odpowiedzialności poszczególnych kompanii lekkiej piechoty. Na dzień 6 kwietnia br. w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

 

Przeprowadzone analizy pokazują, że blisko 50% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a 32% wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy.

 

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne.

 

Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków. Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Źródło: MON

BB



 

Polecane
Emerytury
Stażowe